Twoja pralka nie wiruje? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny

Twoja pralka nie wiruje? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny

Kiedy pralka nie chce poprawnie działać, zanim zaczniesz zastanawiać się nad jej wymianą, sprawdź, co może być tego przyczyną. Od banalnych problemów po te bardziej złożone – oto przyczyny, które mogą uniemożliwiać wirowanie. Jak skutecznie sobie z nimi poradzić?

Pralka nie wiruje – przyczyny

Robienie prania to obowiązek domowy, za którym nie wszyscy przepadają. Segregowanie ubrań, załadowanie urządzenia, wlanie płynu do prania, wybór odpowiedniego programu, a później jeszcze wieszanie i suszenie – cały proces potrafi być czasochłonny. Sytuacja jeszcze bardziej się utrudnia, gdy urządzenie przestaje współpracować. Twoja pralka nie działa jak kiedyś?

Problemy mogą dotyczyć m.in. nieszczelności i odpływu wody, elektroniki czy niewirowania. To ostatnie jest prawdopodobnie jednym z najczęstszych kłopotów, który doświadcza wielu właścicieli pralek. Jakie są jego przyczyny? Mogą być zwykłym przeoczeniem, jak włączenie złego programu czy mechaniczna blokada bębna, lub być skutkiem poważniejszych usterek, o które należy od razu zadbać.

Czym właściwie jest niewirowanie pralki? Oznacza to, że bęben nie obraca się lub robi to nieskutecznie podczas cyklu prania. Jest to problem, który dotyczy całej pracy urządzenia, a zatem też płukania i odprowadzania wody. Kiedy pralka nie wiruje, ubrania po zakończeniu cyklu nie będą w najlepszym stanie. Nadmiar wody nie zostaje odprowadzony, przez co pranie jest mokre.

Co warto sprawdzić przed włączeniem prania?

Przygotowując ubrania do wrzucenia do pralki, upewnij się, że nie jest ich zbyt dużo. Nadmierne obciążenie uniemożliwia skuteczne wykonanie cyklu wirowania. Z tego powodu najpierw oceń, czy ilość prania nie przekracza zaleceń producenta. Każda pralka ma określoną wagę wsadu, co najczęściej znajdziesz bez problemu na instrukcji obsługi. W innym wypadku odpompowanie wody może okazać się zbyt dużym wyzwaniem, przez co ubrania będą całkowicie mokre.

Sprawdź koniecznie  Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać? Sprawdzone ekspresy do kawy

Kolejną sprawą wartą sprawdzenia jest to, czy żadna rzecz nie blokuje ruchu bębna. W innym razie nie tylko pralka nie odwirowuje, ale też może dojść do kolejnych awarii. Między elementami urządzenia nie powinno znajdować się nic, co spowoduje dalsze uszkodzenia. Upewnij się, czy w kieszeniach ubrań nie ma żadnych monet, biżuterii, spinek do włosów, słuchawek i innych drobnych rzeczy. Zablokowany bęben pralki utrudnia wirowanie.

Prawidłowy program wirowania – dlaczego bęben w pralce się nie obraca?

Jedną z mało szkodliwych przyczyn jest wybranie złego programu w pralce. Wynika ze zwykłej pomyłki lub niedopatrzenia, dlatego może zdarzyć się każdemu. Z tego powodu nie warto zastanawiać się nad wymianą urządzenia AGD już po pierwszym wystąpieniu problemów z wirowaniem bębna. Jeśli pralka raz wiruje, a raz nie, to przyczyny warto szukać po swojej stronie. Natomiast dobrze jest monitorować każdy problem, aby uniknąć dalszych komplikacji.

Co ważne, automatyczny cykl wirowania powiązany jest z prawidłowym działaniem programatora. Jeśli doszło do jego uszkodzenia, praca pralki zostanie zaburzona. W takiej sytuacji warto sięgnąć po pomoc fachowca, który zajmie się wymianą modułu sterującego.

Zapchany filtr pompy odpływowej a czyste urządzenie

Pralka pierze dzięki połączeniu wielu elementów, które muszą ze sobą zgodnie współpracować. Problem z wirowaniem pojawi się w momencie, kiedy zatkany filtr blokuje pracę urządzenia. To z kolei może prowadzić do uszkodzenia całej pompy odpływowej. Jej działanie polega na usuwaniu wody po zakończeniu cyklu prania, zarówno po płukaniu, jak i wirowaniu.

Do awarii nie powinno dojść, jeśli będziesz odpowiednio dbał o czystość filtra. Jego czyszczenie nie jest skomplikowane, a potrafi zaoszczędzić sporych kłopotów w przyszłości. Naprawa pompy odpływowej wymaga już specjalistycznej wiedzy, przez co będziesz zapewne potrzebował pomocy profesjonalnego serwisu technicznego. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy to nowa pralka zaczyna szwankować. Może się okazać, że oczyszczenie filtra wystarczy.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Poznaj rozwiązanie

Inna awaria – pasek napędowy i nie tylko

Obracanie się bębna pralki możliwe jest dzięki paskowi napędowemu. To właśnie on przekazuje obroty silnika urządzenia na koło pasowe. Uszkodzenie któregoś z tych elementów wiąże się z problemem z brakiem wirowania. Jeśli pasek zostanie zerwany lub jest zbyt luźny, może dojść do zatrzymania bębna.

Jak uniknąć awarii pralki? Warto rozważyć wymianę paska napędowego, szczególnie kiedy słyszysz, że silnik pralki pracuje, ale bęben się nie obraca.

Innymi elementami, które mogą ulec zniszczeniu w wyniku częstego używania pralki, są szczotki silnika. One również wpływają na ruch bębna. Kiedy pralka nie chce wirować, problemem mogą być zużyte szczotki silnika. Zazwyczaj najnowsze modele nie powinny mieć z tym kłopotu. To inny model silnika wprawia bęben w ruch.

Co zrobić, żeby pralka wirowała?

Pralka normalnie pierze, jeśli dbasz o jej stan. Zbyt duża ilość ubrań sprawia, że bęben w ogóle może nie chcieć wirować – nawet gdy pralka jest nowa. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i wybieraj odpowiedni tryb wirowania. Dodatkowo warto raz na jakiś czas sprawdzić stan urządzenia.

Jak jeszcze dbać o pralkę? W zależności od tego, jak często robisz pranie, powinieneś dopasować do tego częstotliwość czyszczenia filtra. Może się to odbywać raz w miesiącu lub co kilka miesięcy. Sprawdzaj też, czy nie został zatkany wąż odpływowy. Jeśli po fazie wirowania wody w pralce jest zbyt wiele, wskazuje to na problem z wężykiem.

Jak czyścić filtr? Pamiętaj, aby wyłączyć urządzenie z prądu. Przed odkręceniem pokrywki uszczelniającej i otwarciem filtra przygotuj miskę, do której wleje się brudna woda. Następnie powoli wyjmij filtr i oczyść go z ewentualnych zanieczyszczeń, np. zgromadzonych włosów lub niewielkich rzeczy, które nie powinny znaleźć się w pralce. Możesz do tego użyć starej szczoteczki do zębów. Sprawdź też komorę filtra i w razie potrzeby ją wyczyść.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego zostaje woda w fartuchu pralki po skończonym praniu?

Jeśli po zastosowaniu podstawowych kroków i napraw pralka nie jest w stanie wirować, problem leży głębiej. Pralka nadal nie odprowadza wody? Warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

Naprawa usterki – dlaczego pralka nie chce wirować?

Kiedy pralka nie odwirowuje prania, zbyt mokre ubrania będą pierwszym sygnałem, że warto zgłosić się do profesjonalistów. Ich pomoc okaże się konieczna, jeśli doszło m.in. do awarii elementu układu hydrostatycznego. Serwis techniczny dokładnie wytłumaczy Ci też, dlaczego pralka nie wiruje na wysokich obrotach.

Warto wiedzieć, że w zależności od tego, jaką pralkę posiadasz, urządzenie może samo wskazać na przyczynę usterki. Nowsze modele robią to za pomocą kodu błędu, starsze zwyczajnie zaczynają buczeć i migają diodami na panelu. W ten sposób możesz się dowiedzieć, dlaczego pralka nie odwirowuje wody.

Jeśli Twoja pralka nie odwirowuje wody, może dojść do poważniejszych problemów z urządzeniem. Przyczyny i rozwiązania są różne. Postaraj się też dbać o pralkę w odpowiedni sposób, aby nie dochodziło do blokowania bębna czy zapychania filtra.