Skąd się bierze szron w lodówce? Dlaczego zbiera się lód? Sprawdź!

Skąd się bierze szron w lodówce? Dlaczego zbiera się lód? Sprawdź!

Lód i szron w lodówce, zwłaszcza na tylnej ścianie, nie jest dobrym znakiem. Czasem to objaw poważnej awarii. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego na tylnej ścianie lodówki zbiera się lód i jak temu zaradzić. 

Nadmierne skraplanie wody, a codzienne użytkowanie lodówki

Szron na tylnej ścianie lodówki to przede wszystkim skutek nadmiernego skraplania się wody. Musisz pamiętać, że wilgoć, która powstaje w komorze chłodzącej, jest zjawiskiem naturalnym i powstaje na skutek codziennego użytkowania sprzętu.

Z lodówki korzystamy kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie, zwłaszcza jeśli gotujemy posiłki dla dużej rodziny. Otwierając drzwiczki w ciągu dnia, wpuszczamy do środka ciepłe powietrze, a to sprawia, że w komorze chłodziarki zaczyna skraplać się woda. Powodem do niepokoju są duże krople wody i ich nadmierna ilość. To może świadczyć o awarii.

Częste otwieranie drzwi to nie wszystko. Dlaczego w lodówce No Frost zbiera się lód? Wpływa na to wiele różnych czynników. Szron w lodówce No Frost powstaje szybciej, gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka. Dzieje się tak latem, gdy na dworze panuje upał oraz, gdy ścianka lodówki bezpośrednio sąsiaduje ze źródłem ciepła – kuchenką mikrofalową, piekarnikiem czy kuchenką gazową. W takim przypadku należy przestawić lodówkę z dala od urządzeń, wytwarzających ciepło. Problem powinien zniknąć.

Pojawienie się lodu w lodówce związane jest również z typem oraz temperaturą produktów umieszczanych w chłodziarce. Nigdy nie wkładaj do lodówki ciepłych potraw, ponieważ wewnątrz komory dochodzi do parowania wody, powstawania szronu i pojawia się lód w lodówce. Produkty spożywcze, które zawierają w sobie dużo wody, np. owoce i warzywa jak melon, arbuz czy kiwi, włóż do specjalnej szuflady BioFresh. Nowoczesne lodówki są w nią wyposażone.

Sprawdź koniecznie  Popularne sprzęty do kuchni. Jakie małe AGD kuchenne wybrać?

Wszystkie lodówki posiadają także odpływ, który odprowadza wilgoć. Skraplana woda zbiera się w niewielkim pojemniku umiejscowionym z tylu lodówki, a stamtąd powoli odparowuje do otoczenia. Bardzo często dochodzi do zatkania odpływu. Jak go odetkać? Wystarczy, że zaopatrzysz się w patyczek do czyszczenia uszu lub w szczoteczkę do zębów i z pomocą tych akcesoriów wyczyścisz skraplacz z nagromadzonych zanieczyszczeń. Woda ponownie zostanie odprowadzana na zewnątrz i przestanie zamarzać we wnętrzu lodówki.

Nadmierna ilość wody w lodówce wcale nie oznacza groźnej w skutkach awarii. To bardzo częsty objaw nieprawidłowego użytkowania sprzętu. Zanim uruchomisz nową lodówkę, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. W niej wyszczególnione są główne zasady przechowywania żywności oraz poprawnego korzystania z funkcji sprzętu AGD.

W lodówce zbiera się szron – zepsuty termostat

Dlaczego w lodówce zbiera się lód? Być może zepsuł się termostat? To część odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz otoczenia. Gdy w komorze chłodziarki jest zbyt zimno, termostat zatrzymuje działanie sprężarki, w efekcie czego temperatura we wnętrzu zostaje podniesiona. Jeśli jednak czujnik wykryje, że jest za gorąco, termostat ponownie uruchamia sprężarkę.

Uszkodzonego termostatu się nie naprawia – element należy wymienić na nowy. Jeśli w Twojej lodówce pojawia się szron i sądzisz, że to wina termostatu, skontaktuj się z fachowcem. Jak poznać, że termostat jest zepsuty? Wahania temperatury to najczęstszy objaw. Czasem zamrażarka mrozi, ale chłodziarka nie chłodzi. Jednak, aby to dokładnie sprawdzić i zauważyć, należy użyć specjalistycznych przyrządów pomiarowych.

Drzwi lodówki a nagromadzony lód w jej wnętrzu

Borykasz się z lodem na tylnej ścianie lodówki? Może to wina nieszczelnych drzwi. Koniecznie sprawdź stan uszczelki w drzwiach, bowiem gdy nadgryza ją ząb czasu, dochodzi do rozszczelnienia.

To właśnie uszczelka odpowiada za prawidłowe doleganie drzwiczek do komory chłodziarki i zamrażalnika. Jeśli jest pokruszona lub przerwana, szybko zauważysz szron. Na szczęście koszt wymiany uszczelki nie jest duży. Te części lodówki nie są drogie, a sam proces wymiany uszczelki jest prosty i możesz to robić bez pomocy fachowca. 

Sprawdź koniecznie  Jaki ekspres na kapsułki wybrać? Ranking najlepszych cech

Raz na jakiś czas, skontroluj zawiasy – zwłaszcza gdy zbiera się szron na tylnej ścianie lodówki. Mogą się obluzować. Tak często się dzieje, gdy na drzwiach lodówki przechowujesz ciężkie butelki z napojami i kartony z mlekiem.

Zepsuty moduł sterujący

Dzisiejsze lodówki jak Samsung, Bosch, Amica czy Electrolux wyposażone są w szereg zaawansowanych czujników i części, których nie produkowano kilkanaście lat temu. Jedną z nich jest moduł lodówki, który kieruje działaniem innych podzespołów. Bardzo często to właśnie moduł informuje o nagłym wzroście temperatury wewnątrz chłodziarko-zamrażarki oraz wysyła powiadomienia na telefon gdy urządzenie nie działa prawidłowo.

Moduł sterujący może się przepalić na wskutek wyładowań burzowych i związanych z tym przepięć prądu, a także awarii innych podzespołów. Objawem jego uszkodzenia są wahania temperatury a w efekcie szron lub lód na tylnej ściance. Jego samodzielna naprawa nie jest możliwa. Wymaga ingerencji doświadczonego fachowca.

Zbyt mała ilość czynnika chłodniczego

Dlaczego w zamrażarce zbiera się lód? Sytuacja może wystąpić, gdy w chłodziarko-zamrażarce zaczyna brakować czynnika chłodniczego. To niezbędny element lodówki znajduje się także w pompach ciepła.

Za rozprowadzanie czynnika chłodniczego w lodówce odpowiada sprężarka. W trakcie jej pracy dochodzi do naprzemiennego parowania i skraplania środka. W ten sposób w lodówce powstaje niska temperatura. Kiedy układ chłodniczy jest rozszczelniony, to substancja zaczyna się ulatniać. To prowadzi do nierównomiernego chłodzenia, wzrostu temperatury oraz zbierania się wody na dnie komory.

W powyżej opisanych przypadkach czynnik chłodniczy należy natychmiast uzupełnić. Niestety nie można dokonać tego samemu – musisz wezwać autoryzowany serwis, który sprawdzi, z jakiego powodu dochodzi do ubytków środka, a następnie uzupełni brakującą ilość.

Czy wiesz już, dlaczego pojawia się lód w lodówce?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego tekstu wiesz już, dlaczego na tylnej ścianie lodówki zbiera się lód i co może doprowadzić do powstania kropel lodu w lodówce. Przedstawiliśmy Ci również główne przyczyny powstawania wilgoci na tylnej ściance lodówki. Na bieżąco monitoruj stan swojego sprzętu, a w razie awarii nie bój się poprosić o pomoc specjalistę.