Woda w lodówce – przyczyny i rozwiązania

Woda w lodówce – przyczyny i rozwiązania

Z lodówki korzysta się każdego dnia. Z tego powodu nawet jej drobna awaria może być sporym kłopotem. Jeśli w Twoim urządzeniu zbiera się woda, to mamy dla Ciebie kilka porad. W tym artykule wyjaśnimy Ci, jakie kroki możesz podjąć, aby rozwiązać problem.

Dlaczego w lodówce zbiera się woda?

Niestety, urządzenia co jakiś czas mogą ulegać mniejszym i większym usterkom. W przypadku lodówki istnieje kilka awarii, które mogą przyprawić o ból głowy. Jednym z nich jest zbierająca się na dnie lodówki woda. Co gorsza, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, dlatego należy sprawdzić, co działa prawidłowo, a co takiego się zepsuło.

Woda w lodówce – czy trzeba się martwić?

Możesz zastanawiać się nad tym, czy woda zbierająca się z tyłu lodówki to problem, którym w ogóle należy się przejmować. Cóż, jest to dość częste zjawisko i w przypadku pojedynczych kropli faktycznie nie jest to powód do zmartwień. Jednak jeśli zauważasz jej większe ilości, to może świadczyć to o większej awarii. A tą już należy się zająć. Jeśli nie chcesz od razu wezwać fachowca, możesz samemu postarać się o zdiagnozowanie problemu. Woda zebrana w dolnym pojemniku z owocami jest zapowiedzią poważniejszej usterki.

Dodajmy, że czasami lodówka przestaje prawidłowo działać z naszej winy, dlatego na końcu tego poradnika znajdziesz kilka pożytecznych sugestii, dzięki którym Twoje urządzenie będzie dobrze zakonserwowane.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego zostaje woda w fartuchu pralki po skończonym praniu?

Zatkany odpływ wody – co możesz zrobić?

Jeśli zauważyłeś, że w lodówce skrapla się woda, to jednym z najczęstszych powodów takiego stanu rzeczy będzie zatkany odpływ. Choć powinien być on regularnie czyszczony, to jednak w rzeczywistości często zaniedbujemy ten element naszego sprzętu AGD. No dobrze, jednak jak zabrać się za jego udrożnienie?

Znajduje się on w wewnętrznej tylnej ścianie lodówki. Aby go wyczyścić, możesz użyć patyczka kosmetycznego. Włóż go do środka rurki odpływowej i wydobądź wszelkie zabrudzenia, okruchy czy resztki jedzenia. Gdy przewód będzie już drożny, namocz patyczek octem i przemyj go dokładnie, aby usunąć zarazki.

Możliwe, że po tym zabiegu woda na półkach w lodówce nie będzie się już pojawiać. Jeśli jednak problem nadal występuje, to należy sprawdzić inne potencjalne usterki.

Zapchana rura odpływowa

Teraz czas na rurę odpływową. Aby ją udrożnić, musisz wymontować kratownicę, a później docisnąć rurkę. Na zewnątrz powinny wypłynąć wszelkie zabrudzenia. Niestety, może okazać się, że rurka uległa uszkodzeniu. W takim wypadku musisz wymienić ją na nowo, aby pozbyć się pojawienia się wody w lodówce.

Co zrobić, gdy układ chłodzący ulegnie awarii?

Problemem może być również chłodziarka. W przypadku awarii systemu chłodzącego głównym winowajcą może być sprężarka, która jest połączona z termostatem. W efekcie wysoka temperatura w lodówce nie będzie odpowiednio obniżana, przez co pojawi się woda na dnie lodówki. Jeśli faktycznie doszło do takiej sytuacji, to nie obejdzie się bez pomocy fachowca.

Nieszczelność drzwi lodówki – problem ze skraplaniem się wody

Zdarza się również, że przyczyna bywa prozaiczna. Przykładowo, jeśli uszczelka nie przylega szczelnie do krawędzi drzwi, to do wnętrza lodówki dostaje się dużo ciepłego powietrza. Jak ocenić, czy szczelność jest odpowiednia? Na szczęście istnieje prosty sposób. Wystarczy, że weźmiesz kartę papieru i włożyć ją w szczelinę drzwi lodówki. Jeśli kartka spadnie, to będzie to oznaczało, że należy wymienić uszczelkę.

Sprawdź koniecznie  Twoja pralka nie wiruje? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny

Poziom czynnika chłodzącego – dlaczego jest tak ważny?

To kwestia, której nie można bagatelizować. Jeśli woda na tylnej ściance lodówki zbiera się regularnie, to oznacza to, że urządzenie nie jest w stanie wytworzyć odpowiednio niskiej temperatury. Gdy taka sytuacja ma miejsce, konieczne jest wezwanie specjalisty, bowiem najprawdopodobniej dochodzi do wycieku czynnika chłodzącego poprzez nieszczelność w obrębie układu chłodzącego.

Jak zapobiegać zbieraniu się wody?

Istnieje kilka sposobów na zapobieganie niepotrzebnym awariom lodówki. Oto kilka podstawowych rzeczy, na które warto zwracać uwagę:

  • wkładanie gorących potraw – zbyt wysoka temperatura nie jest niczym pożądanym. Jeśli zauważyłeś, że chwilę po włożeniu ciepłego jedzenia do urządzenia nagle w lodówce stoi woda, to lepiej wyjmij naczynie na zewnątrz i poczekaj, aż potrawa przestygnie;
  • przeładowane urządzenie – jeśli woda zbiera się w lodówce, to możesz spróbować wkładać do niej mniej rzeczy. Być może nie byłeś tego świadom, ale jeśli ją przeładujesz, to jest ona zmuszona do większej pracy, przez co czasami może nie dawać sobie rady z odpowiednim chłodzeniem;
  • zła lokalizacja – w sytuacji, gdy lodówka będzie blisko różnych źródeł ciepła, takich jak grzejnik, piekarnik czy kuchenka, to stanie się ona narażona na wysokie skoki temperatury. Czasami problemem mogą być nawet nadmierne promienie słoneczne.

Jeśli pomimo zastosowania się do powyższych porad nadal zbiera się woda w lodówce, to możesz podjąć następujące kroki:

  1. Przetkać i wyczyścić odpływ.
  2. Sprawdzić poziom płynu chłodniczego.
  3. Sprawdzić szczelność uszczelek.
  4. Skontaktować się ze specjalistą, jeśli problem nadal występuje.

Jaka temperatura powinna panować w lodówce?

Woda na tylnej ścianie lodówki może również oznaczać, że… włączyłeś zbyt małą moc chłodzenia. W instrukcji urządzenia znajdziesz porady dotyczące tego, jaka temperatura będzie odpowiednia. Pamiętaj, że w tej kwestii wiele zależy od tego, jakie produkty przechowujesz w środku. Owoce i warzywa mają inne wymagania od mięsa. Przyjmuje się natomiast, że uniwersalna temperatura wynosi od dwóch do czterech stopni Celsjusza. W przypadku zamrażarki jest to minus osiemnaście stopni. 

Sprawdź koniecznie  Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi? Przyczyny

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika woda w lodówce przestanie być Twoim problemem. Jak widać, czasami wystarczy uważać na kilka drobnych kwestii, aby urządzenie działało poprawnie. Zdarza się jednak, że bez pomocy fachowca się nie obędzie. Niemniej jednak pamiętaj o kilku uniwersalnych poradach, którymi się z Tobą podzieliliśmy!