Dlaczego zostaje woda w fartuchu pralki po skończonym praniu?

Dlaczego zostaje woda w fartuchu pralki po skończonym praniu?

Pralka jest jednym ze sprzętów AGD, bez których nie wyobrażasz sobie życia? Ale czy zastanawiałeś się, czy korzystasz z niej we właściwy sposób? Sprawdź, czego nie robić, aby przedłużyć jej działanie.

Jakie błędy popełniasz podczas prania, przez które psuje się pralka?

Może się okazać, że korzystanie z pralki jest dla Ciebie tak naturalne, że nawet nie zastanawiasz się, czy swoim postępowaniem, nie wpływasz na skrócenie jej żywotności. Jednym z często popełnianych błędów, jest niesprawdzanie kieszeni, przed włożeniem ubrań do pralki. Jeśli znajdują się w nich monety, mogą one doprowadzić do zniszczenia uszczelki albo kabli. Problemem są również niewyjęte chusteczki, które mogą przyczynić się do awarii filtra, który zatrzymuje je u dołu pralki, aby nie zatkały węża odpływowego, który wypompowuje wodę.

Kolejnym działaniem, które będzie skracało okres działania pralki, jest jej nadmierne obciążanie, przez wkładanie zbyt dużej ilości ubrań. Rzeczy nie są wówczas dobrze wyprane, pralka pobiera więcej wody i energii, a co więcej, takie działanie przyczynia się do uszkodzenia bębna. Dochodzi do tego również wtedy, gdy wkładasz mokre ubrania do pralki i pozwalasz, aby tam leżały przez jakiś czas.

Do usterki tego sprzętu może dojść również wówczas, gdy włączasz jedno pranie za drugim. Zbyt krótkie przerwy pomiędzy kolejnym jej uruchamianiem mogą sprawić, że dojdzie do przegrzania się niektórych elementów. No i nie zapominaj o twardej wodzie, przez którą na grzałce, bębnie czy wężu odpływowym, będzie osadzał się kamień. Możesz rozwiązać ten problem, inwestując w specjalny filtr.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego pralka brudzi ubrania? Doradzamy, jak pozbyć się plam

Po zakończeniu prania, w pralce zostaje woda?

Zauważyłeś, że po zakończonym praniu woda zostaje w bębnie pralki? Nie powinieneś ignorować tego problemu, bo może on świadczyć o usterce, któregoś elementu pralki, a im prędzej, go zlokalizujesz, tym większa będzie szansa, że unikniesz poważnej awarii, która mogłaby skutkować koniecznością wymiany pralki na nową. Co może być przyczyną, że po praniu pozostaje woda we wnętrzu pralki?

  • Zatkany wąż odpływowy – powinieneś sprawdzić stan węża odpływowego, ponieważ kamień z wody, jak i nieopróżnianie kieszeni, może powodować, że podczas prania będzie zbierał się w nim brud. To z kolei doprowadzi do sytuacji, w której dojdzie do jego zatkania. Pomóc może jego wyczyszczenie, ale konieczna może być wymiana na nowy.
  • Nieodpowiednia funkcja prania – bez względu na to, jaka pralka znajduje się w Twoim domu, posiada ona funkcję, która pozwala na cykl prania, w czasie którego wstrzymane jest płukanie. Jeśli go wybierzesz, woda w pralce pozostanie i żeby ją usunąć, będziesz musiał włączyć funkcję wirowania albo usunąć ją ręcznie.
  • Niedziałająca pompa odpływowa – kolejną sytuacją, w której może mieć miejsce nieprawidłowy przepływ wody, może być uszkodzona przez kamień pompa odpływowa. Warto, abyś korzystał ze specjalnych preparatów czyszczących pralki, które pomagają usunąć kamień i nie pozwalają na jego osadzanie się.
  • Niewłaściwe działanie węża, pomiędzy bębnem i pompą – w jego wnętrzu znajduje się gumowa kulka, która zapobiega cofaniu się brudnej wody do bębna pralki. Jeśli jest zniszczona, woda stoi w bębnie po ukończonym praniu.

Co zrobić, gdy woda zostaje w fałdach fartucha?

Pralka przy drzwiczkach posiada gumowy fartuch, który ma specjalne otwory, mające pomóc w odprowadzaniu wody. Jeśli po praniu zostaje woda w kołnierzu, może się okazać, że te otwory są zatkane. Wówczas może dojść do wycieku wody z przodu pralki. Może się też okazać, że jeśli fartuch doznał uszkodzenia mechanicznego np. przy wyciąganiu prania, to pojawi się wyciek wody spod pralki, który należy jak najszybciej usunąć. W tym celu konieczne może być odkręcenie dolnej części pralki i sprawdzenie skąd cieknie woda.

Sprawdź koniecznie  Jaki ekspres na kapsułki wybrać? Ranking najlepszych cech

Jeżeli Twoja pralka przecieka, nie musisz od razu wzywać specjalisty. Możesz najpierw sam spróbować ją naprawić. Spróbuj zapoznać się z poradami umieszczonymi np. na stronach producentów. Poruszane są tam różne problemy, które mogą się pojawić przy konkretnej pralce. Wystarczy, że opiszesz problem z uszkodzonym fartuchem czy zbieraniem się wody w bębnie, a uzyskasz podpowiedzi, co powinieneś sprawdzić w pierwszej kolejności.

Nowy fartuch, czy wystarczy go oczyścić?

Kiedy wkładasz ubrania do pralki, oczekujesz, że wyjmiesz je czyste i pachnące. Niestety, czasami może się okazać, że pranie jest brudne i brzydko pachnie. Będzie się tak działo, jeśli pozwolisz, aby brud z prania i szlam zbierał się w zagłębieniach uszczelek i fartucha. Dlatego warto wiedzieć, co im szkodzi i jak je regularnie czyścić.

Używasz w trakcie prania takich detergentów jak np. płyny do płukania? W szufladzie na proszek do prania i przy drzwiach od pralki będzie się zbierała szara maź, czyli szlam. Wilgoć i ciepło sprawiają, że w miejscach tych powstają bakterie i grzyby, a to właśnie one odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach, unoszący się z pralki i pozostający na ubraniach.

Aby usunąć te pozostałości, możesz użyć sody, którą rozsypiesz na fartuch, lekko skropisz wodą i zostawisz na kilka minut. Później użyj szczoteczki, aby usunąć brud, a na koniec wytrzyj wszystko do sucha. Pamiętaj również o pozostawieniu otwartych drzwiczek od pralki, aby woda zbierająca się w bębnie i na uszczelce mogła spokojnie odparować.

Chcesz usunąć osad, który zbiera się wewnątrz pralki? Włącz puste pranie, ustaw cykl z wysoką temperaturą, dodaj octu albo detergentu i włącz urządzenie. Takie działania powinieneś wykonywać regularnie, bo wówczas nie tylko oczyścisz wnętrze pralki, ale również usuniesz nieprzyjemny zapach.

Czy warto wzywać serwis, gdy cieknie woda spod pralki?

Kiedy zauważysz, że woda wycieka od spodu pralki albo że zostaje ona w bębnie, możesz najpierw samodzielnie poszukać rozwiązania. Każde urządzenie posiada książkę serwisową, w której producent umieścił najważniejsze informacje.

Sprawdź koniecznie  Masz zwierzaka? Postaw na sprawdzony odkurzacz do sierści

Może się jednak okazać, że to nie zawór wody stanowi problem, ani nie wężyk łączący bęben z pompą, ale awaria może być poważniejsza. Wówczas warto, abyś skorzystał z pomocy odpowiedniego serwisu. Oni sprawdzą drożność węża odpływowego, a kiedy już rozwiążą problem, będziesz mógł się dowiedzieć co zrobić, aby nie stała woda w bębnie i jak regularnie dbać o to urządzenie, aby służyło Ci przez dłuższy czas.