Robienie prania staje się kłopotliwe, kiedy pralka przestaje z Tobą współpracować. O świeżości ubrań decyduje nie tylko skuteczny detergent, ale także płyn do płukania. Co zrobić, kiedy pralka go nie pobiera? Jak przywrócić urządzeniu do tego zdolność?
Do czego służy płyn do płukania?
Pralka należy do grupy urządzeń AGD w domu, które są najważniejsze dla domowników. Bez niej zachowanie higieny byłoby znacznie utrudnione. Ponadto czyste ubrania, pościel i ręczniki potrafią przynieść wiele satysfakcji. Jeszcze więcej radości sprawia pranie, które jest szczególnie miękkie i pachnące. To często zasługa płynu do płukania.
Płyn do płukania stanowi specjalny środek stosowany podczas ostatniego etapu prania. Wlewa się go do tej samej szuflady, do której wsypuje proszek do prania. Natomiast korzystanie z płynu nie jest obowiązkowe, jeśli zależy Ci na czystych ubraniach. Decyzja o jego stosowaniu zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb.
Zalety
Płyny do płukania dostępne na rynku wyróżniają się różnymi zapachami. Znane marki ciągle starają się zapewnić klientom coraz to ciekawsze połączenia. Głównie miła woń rzeczy po wypraniu przyciąga do tego produktu kolejnych zwolenników. Jednak nie jest to jedyna zaleta. Płyn pomaga też zmiękczać tkaniny, a do tego potrafi zapobiegać ich elektryzowaniu się.
Warto jednocześnie wiedzieć, że płyn do płukania nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Kiedy lepiej go unikać? W przypadku ręczników czy sportowej odzieży z membraną należy ograniczyć się do zwykłego płynu lub proszku do prania. Co więcej, substancje chemiczne w składzie takich płynów mogą uczulać, dlatego ich stosowanie nie jest wskazane dla każdej osoby.
Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Częste przyczyny
Jeśli jesteś zwolennikiem płynu do płukania, problemy z pobieraniem tego środka przez pralkę mogą być frustrujące. Niemniej jednak jest to dosyć powszechny kłopot, dlatego nie musisz się martwić, że nie znajdziesz rozwiązania. Spotyka to wiele osób, podobnie jak pobieranie płynu zbyt wcześnie.
Znajdując źródło problemu, szybciej dowiesz się, jak temu zaradzić. Nie zawsze konieczne będzie wezwanie fachowca do pomocy. Jakie są najczęstsze przyczyny niepobierania płynu do płukania?
Niesprawny wąż dopływowy
Problem z pobieraniem płynu może być bardzo prosty do rozwiązania. Wystarczy, że poprawisz zagięty czy skręcony wąż dopływowy. Jego zadaniem jest dostarczanie wody pod odpowiednim ciśnieniem. Jeśli to nie pomogło, powinieneś usunąć zanieczyszczenia nagromadzone w środku elementu. Uważaj, aby go przy tym nie uszkodzić. Zapchany wąż jest znacznie mniej szkodliwy niż pęknięty, który będzie wymagał już wymiany.
Zapchany dozownik detergentów
Inną przyczyną problemu jest często zapchany dozownik detergentu. Uniemożliwia to pobranie płynu przez strumień wody. Usuń dozownik z pralki i porządnie go wyczyść. Upewnij się, że pozbyłeś się nadmiaru kamienia blokującego przepływ płynu z wodą.
Awaria elektrozaworu
Nie wiesz, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Wielu producentów zapewnia pomoc fachowca, jeśli urządzenie nadal obowiązuje gwarancja. Doświadczona osoba szybciej wskaże Ci na źródło problemu, którego nie jesteś w stanie zlokalizować. Taką przyczyną niepobierania płynu może być awaria elektrozaworu. Do naprawy takiej usterki przyda się specjalistyczna wiedza. Nie każdy poradzi sobie z potrójnymi zaworami w pralce.
Brudna szuflada
Zastanawiasz się, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Czasami powodem jest zbyt duże zabrudzenie kluczowych elementów urządzenia. Aby rozwiązać problem, warto zacząć od prostych rzeczy. Wystarczy umyć szufladę pod bieżącą wodą. Możesz użyć do tego też starej szczoteczki do zębów, dzięki której pozbędziesz się większych zabrudzeń.
A co jeśli to nowa pralka nie pobiera płynu?
Jeśli dopiero co kupiłeś nowe urządzenie, nie powinny pojawiać się żadne problemy techniczne. Oczywiście może być to skutek wady fabrycznej i wtedy pralkę wymienisz na sprawny model dzięki obejmującej gwarancji. Natomiast, zamiast zastanawiać się, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania, producenci umieszczają wskazówki w instrukcjach obsługi urządzeń.
A zatem warto zacząć od sprawdzenia, czy po Twojej stronie wszystko dobrze przebiega. Być może wlewasz zbyt dużo płynu do płukania, przekraczając wyznaczone przez producenta maksimum. Zdarza się też, że problem niepobierania przez pralkę stanowi rzadka konsystencja środka. Jeśli masz nową pralkę, spróbuj poszukać źródła kłopotu w najprostszych czynnościach. W końcu nikt nie jest nieomylny.
Dlaczego pralka ładowana od góry nie pobiera płynu do płukania?
Pralki ładowane od góry nie są już tak popularne jak kiedyś. Producenci rezygnują z tego rozwiązania, a nowe modele są lepiej przystosowane do korzystania z płynów czy kapsułek do prania. Problem niepobierania środka może wynikać właśnie z budowy starszych pralek, jednak nie jest to reguła. Warto sprawdzić, czy urządzenie ładowane od góry jest szczelne, a na podajniku nie wystąpiły mikropęknięcia.
Jak rozwiązać problem?
W pierwszej kolejności sprawdź, czy wszystko zrobiłeś zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli wina nie leży bezpośrednio po Twojej stronie, zadbaj o stan pralki. Pozbądź się zabrudzeń, które mogą utrudniać prawidłowe pobieranie płynu. Gdy to nie pomogło, przyszedł czas na upewnienie się, że nie doszło do poważniejszej usterki. W razie większego problemu warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Jak wyczyścić pralkę?
Pamiętaj o regularnym czyszczeniu pralki – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Pomocna może okazać się przy tym soda oczyszczona. Gruntowne czyszczenie pralki powinno odbywać się przykładowo raz na miesiąc, jeśli często z niej korzystasz.
Własnoręczna naprawa usterki
Niektóre elementy jesteś w stanie zdemontować bez niczyjej pomocy. A zatem, gdy Twoja pralka przestaje pobierać płyn, problem możesz rozwiązać samodzielnie. Niekoniecznie musisz prosić o pomoc fachowca. Co więcej, nie wszystkie części urządzenia należy wymienić na nowe. Często wystarczy porządne czyszczenie pralki.
Niepobieranie płynu do płukania przez pralkę potrafi być irytujące, jednak rozwiązanie tego problemu nie jest skomplikowane. Wystarczy kierować się zaleceniami producentów urządzenia i środka, a do tego dbać o stan pralki. Monitoruj jej prawidłowe działanie, a nie powinno dojść do poważniejszych awarii.
Jestem Filip, entuzjasta sprzętu AGD z wieloletnim doświadczeniem. Moim celem jest udzielanie praktycznych porad, jak wybrać i utrzymać AGD w doskonałym stanie.”