Dlaczego piekarnik przypala jedzenie? Poznaj częste przyczyny

Dlaczego piekarnik przypala jedzenie? Poznaj częste przyczyny

Twój piekarnik utrudnia Ci pieczenie? Poznaj najczęstsze przyczyny, które sprawiają, że pyszne potrawy stają się przypalone. Sprawdź, jak możesz temu skutecznie zapobiegać, a Twoje wypieki już zawsze będą się nienagannie prezentować i smakować.

Piekarnik przypala potrawy – co warto sprawdzić?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego piekarnik przypala ciasto, zacznij od sprawdzenia podstawowych błędów, które możesz popełniać. W końcu nawet doświadczony kucharz czy cukiernik potrafi spalić niejedno danie. Staranne „rozpracowanie” działania piekarnika jest kluczowe dla każdej osoby chcącej uniknąć przypalenia potrawy. Na co warto zwrócić uwagę?

Piekarnik elektryczny a gazowy

Już na etapie zakupu piekarnika zwróć uwagę na kilka spraw, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko powstania problemów, np. dotyczących przypalania jedzenia. Istnieją dwa popularne rodzaje, które mają bezpośredni wpływ na pieczenie. Warto poznać różnice między piekarnikiem elektrycznym a gazowym, dodatkowo rozważając, które z zalet bardziej do Ciebie przemawiają.

Przykładowo to zazwyczaj piekarniki elektryczne zapewniają równomierny rozkład ciepła, dzięki czemu nie przypalają potraw z jednej strony, tak często jak gazowe. Z kolei te drugie mogą okazać się bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Program pieczenia i ustawienie temperatury

Zanim rozpoczniesz swoje podboje kuchenne, spróbuj jak najlepiej zapoznać się z różnymi funkcjami piekarnika. Podstawowe działanie urządzenia AGD jest oczywiste, jednak coraz więcej marek dąży do poszerzania możliwości swoich produktów. Istnieje więc wiele programów pieczenia i ustawień temperatury dopasowanych specjalnie do konkretnego rodzaju potraw. Choć nowoczesne piekarniki mają ułatwiać cały proces przygotowania choćby ciast, to niezapoznanie się z instrukcją obsługi potrafi zmniejszyć radość z przyrządzania jedzenia.

Sprawdź koniecznie  Ręczny czy kielichowy – jaki blender wybrać? Sprawdzone modele

Niektóre potrawy wymagają dłuższej obróbki termicznej w niższej temperaturze. Należy więc odpowiednio dostosować ustawienia piekarnika do konkretnego dania. Jednak prawidłowe nagrzanie urządzenia i czas pieczenia to nie wszystko, o czym warto pamiętać. Ważne jest także ułożenie blachy.

Ułożenie blachy

Jeśli ułożysz blachę zbyt blisko grzałki, możesz spodziewać się niemiłej niespodzianki. Poziom, na którym umieścisz jedzenie w komorze piekarnika, ma duże znaczenie na efekt końcowy pieczenia. Co więcej, warto uwzględnić także rodzaj blachy, a konkretnie materiał, z którego jest zrobiona. Niektóre formy wolniej się nagrzewają, drugie dłużej utrzymują temperaturę, np. emaliowane.

Najczęstsze powody – awaria, złe ustawienia czy zbyt wysoka temperatura?

Jeśli zdarza Ci się przypalać potrawy lub ciasta, zacznij od zapoznania się z powyższymi wskazówkami. W ten sposób dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Powinieneś wiedzieć, ile czasu należy grzać piekarnik przed wsadzeniem do niego jedzenia. Zdarza się, że zbyt wczesne umieszczenie blachy w komorze doprowadza do przypalenia. Warto tutaj wspomnieć o tym, że piekarnik gazowy na początku włączenia pali się mocniej. Zatem nie powinno się wsadzać jedzenie do komory, dopóki urządzenie nie osiągnie ustawionej przez Ciebie temperatury.

Problem przypalania może leżeć też po stronie samego piekarnika. Nieprawidłowość w równomiernym rozkładzie ciepła wiąże się z uszkodzeniem termostatu, niesprawnym wentylatorem termoobiegu czy źle działającymi grzałkami. Niektóre techniczne usterki jesteś w stanie naprawić samodzielnie. Z rozwiązaniem bardziej złożonych problemów pomoże Ci odpowiedni fachowiec.

Dlaczego piekarnik przypala od góry?

Czasami zdarza się, że piekarnik przypala od góry. Powodami mogą być zbyt bliskie położenie górnej grzałki lub dobranie złego programu. Niektóre potrawy wymagają też przykrycia folią aluminiową, o czym warto pamiętać. Tak unikniesz zbyt spieczonej góry.

Sprawdź koniecznie  Rodzaje ekspresów do kawy. Jaki warto wybrać?

Dlaczego piekarnik przypala od spodu?

W przypadku starszych urządzeń szczególnie należy uważać na to, żeby nie położyć jedzenia w blaszce na zbyt niskim ruszcie. Ogrzewanie wyłącznie od dołu sprawia, że piekarnik gazowy przypala od spodu. W przypadku tego rodzaju urządzenia warto pamiętać o częstszym sprawdzaniu, czy nie powstały pewne usterki. Jeśli nie potrafisz przeprowadzić takiego „przeglądu” samodzielnie, może pomóc Ci w tym fachowiec.

Jeśli piekarnik przypala od spodu, być może wybrałeś złą blachę lub naczynie żaroodporne. Nieodpowiedni materiał połączony ze zbyt wysoką temperaturą to przepis na nieszczęście – również w przypadku elektrycznego urządzenia.

Awaria termostatu

Częstym problemem jest też uszkodzony termostat. Jak możesz zweryfikować, czy działa poprawnie? Taką usterkę sprawdzisz za pomocą specjalnego termometru, dzięki któremu dowiesz się, czy wnętrze piekarnika nagrzewa się do takiej temperatury, jaką ustawiłeś.

Piekarnik przypala jedzenie – jak uratować?

Przede wszystkim należy unikać zbyt wysokiej temperatury pieczenia, dobrze zapoznać się z programami urządzenia i instrukcją obsługi, a także dbać o czystość i poprawne działanie piekarnika. Poza tym najwięcej potraw i ciast lepiej piecze się na środkowym poziomie, dlatego nie umieszczaj naczynia lub blaszki zbyt blisko grzałek, aby nie doprowadzić do zbyt mocnego przypieczenia od spodu lub góry. Warto zaznaczyć, że wykorzystanie odpowiedniej ilości składników również ma wpływ na to, czy nie przypalisz jedzenia.

Naprawa piekarnika – kiedy się zdecydować?

Przygotowanie potraw zajmuje sporo czasu. Jeśli zbyt często jedzenie ulega spaleniu, marnują się produkty, zużywasz niepotrzebnie prąd czy gaz, a do tego niepotrzebnie się denerwujesz. Kiedy po Twojej stronie wszystko przebiegło prawidłowo i zadbałeś o każdy krok, wina musi leżeć po stronie urządzenia. Ciągłe naprawy i powstawanie kolejnych problemów to znak, że przyszedł moment na zmianę sprzętu AGD.

Sprawdź koniecznie  Jaki spieniacz do mleka warto wybrać? Ranking kluczowych cech

Przypalanie jedzenia jest nie tylko irytujące i potrafi zniechęcić do dalszego eksperymentowania w kuchni, ale także może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Do tego ciemny nalot jest po prostu niesmaczny, dlatego warto wiedzieć, jak poprawie użyć swojego piekarnika i dowiedzieć się, jak naprawiać usterki, np. uszkodzoną grzałkę.