Dlaczego pralka wydłuża czas i cykl prania? Możliwe przyczyny

Dlaczego pralka wydłuża czas i cykl prania? Możliwe przyczyny

Zauważyłeś, że Twoja pralka pierze dłużej, niż powinna? Nie martw się – to nie zawsze wiąże się z poważną awarią. Wydłużony czas działania pralki – oto możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy.

Czas trwania programu różni się od pokazanego na wyświetlaczu – typowe przyczyny

Większość dzisiejszych urządzeń, wyposażonych jest w wyświetlacz z zegarem. To właśnie na nim możesz sprawdzić czas programu prania. Podanych minut nie traktuj jednak jak wyrocznię. Bardzo często zdarza się, że wyświetlany czas jest wyłącznie wartością szacunkową, zbliżoną do faktycznej długości programu. Nie możesz się nim w stu procentach sugerować.

Oto najczęstsze przyczyny, dlaczego cykl prania jest wydłużony.

Zbyt dużo detergentu

Czy wiesz, że zbyt duża ilość detergentu może wydłużyć czas prania? Bardzo dużo osób błędnie myśli, że jeśli wsypie do szuflady pralki sporą ilość proszku czy płynu to zwiększy efektywność prania. To wcale nie jest prawda. Ubrania wcale lepiej się nie dopiorą – wręcz przeciwnie. Przesadzając z detergentem we wnętrzu pralki powstanie dużo piany. W efekcie brudna odzież będzie ślizgać się po bębnie, a czas prania zostanie wydłużony. Pralka będzie musiała pobrać większą ilość wody, wykonać dodatkowe płukanie tkanin, w efekcie czego proces prania będzie trwać dłużej, niż ustawiony program.

Ile proszku i płynu do prania należy wsypać do szuflady? Tę informację znajdziesz na opakowaniu danego produktu. Przyjmuje się jednak, że optymalną ilością jest 100 gramów proszku na 5 kg wsadu. Taka ilość pozwala usunąć nawet bardzo liczne zabrudzenia. 

Sprawdź koniecznie  Woda w lodówce – przyczyny i rozwiązania

Przeładowana pralka

Dzisiejsze pralki są wyposażone w szereg czujników. Jednym z nich jest czujnik wsadu, który rozpoznaje rodzaj tkaniny, wagę załadunku oraz stopień zabrudzenia ubrań. Na tej podstawie wybiera optymalny czas pracy oraz zużycie wody.

Musisz jednak wiedzieć, że najlepsze warunki dla pranej odzieży są wtedy, gdy bęben pralki załadowany jest w 70%. Ładując pranie do bębna, wkładaj rzeczy pojedynczo, nie dopuszczając do ich splątania. Sprawdź również, czy w kieszeniach spodni, bluz i kurtek nie znajdują się drobne przedmioty jak monety, długopisy czy zapalniczki. Ich obecność może skutkować uszkodzeniem bębna.

Im mniej prania, tym lepiej, bowiem skutkiem nadmiernego załadunku jest najczęściej niedoprana odzież. Zbyt duża ilość tkanin sprawia, że bęben nie może swobodnie wirować, cykl wirowania nie jest optymalny, detergenty nie rozpuszczają się w wodzie i czas prania wydłuża się nawet o kilkanaście minut.

W zależności od modelu pralka może pomieścić do 12 kg załadunku. Najczęściej jest to 8 kg odzieży (w instrukcji jest napisane, jaką ilością wsadu dysponuje dany model). Regularne przekraczanie tej granicy i obciążenie bębna prowadzi do szybszego zużycia łożysk, sprężyn i amortyzatorów. Może też doprowadzić do spalenia się silnika.

Niskie ciśnienie wody

Czas na wyświetlaczu może się wydłużyć z powodu niskiego ciśnienia wody. Do prania w pralce, a dokładnie do uruchomienia sprzętu AGD, wymagane jest ciśnienie wody zakresie od 1 do 10 barów (0,1–1 MPa). Jeśli wartość jest niższa, należy wyłączyć zawór odpływu wody i skontaktować się z hydraulikiem. Być może przewody wodne w Twoim domu są zatkane lub nieszczelne i właśnie przez to czas prania jest dłuższy, niż wskazany na wyświetlaczu.

Zbyt niskie ciśnienie wody może być spowodowane zatkaniem węża. Jak to sprawdzić? Najprościej odkręć wąż i przelej przez niego wodę. Jeśli strumień jest bardzo cienki, bardzo możliwe, że doszło do zatkania węża. Wymontuj element z pralki i włóż spiralę do środka, która mechanicznie usuwa osady ze ścianek. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, wezwij fachowca.

Sprawdź koniecznie  Skąd się bierze szron w lodówce? Dlaczego zbiera się lód? Sprawdź!

Pralka nadal nie kończy prania – co mogło się zepsuć?

Nadal nie wiesz, dlaczego pralka wydłuża czas prania? Nie przeładowujesz urządzenia, wąż odpływowy jest udrożniony i dobrze podłączony, ciśnienie wody optymalne, a pranie trwa w nieskończoność? To może być objaw poważnej usterki. Oto kilka przyczyn.

Pralka długo pierze – uszkodzona grzałka

Najczęstszym objawem uszkodzenia grzałki jest pranie w zimnej lub w bardzo gorącej wodzie. Gdy ten element szwankuje, pralka zaczyna się nagrzewać, bądź przeciwnie – nie jest w stanie podgrzać wody do odpowiedniej temperatury. Skutkiem takiego problemu jest większe zużycie wody i energii. Wydłuża się czas prania i bardzo często dochodzi do niszczenia ubrań.

Jeśli zauważysz gwałtowny wzrost rachunków za prąd, a czas do końca prania również znacząco się wydłuży, to koniecznie sprawdź wygląd i stan grzałki. Przepalona grzałka jest czarna. Jeśli do tego doszło, koniecznie wymień element na nowy.

Zepsuty moduł sterujący

Każdy nowoczesny sprzęt AGD, czy to pralko-suszarka, czy zmywarka, posiada moduł sterujący, dzięki któremu możliwy jest wybór funkcji urządzenia, np. program bawełna, pościel czy sportowe. Moduł sterujący informuje również o zakończeniu prania oraz o awariach – podaje kody błędu, a w zależności od modelu i programu pralki wysyła sygnały dźwiękowe o nieprawidłowościach.

Moduł sterujący to serce każdego urządzenia. Składa się z wielu podzespołów, przełączników i kontrolek, które mogą ulec awarii. Gdy dojdzie do usterki tego elementu,  sprzęt przestaje działać prawidłowo – zamiast prania pralka się zawiesza, błędnie pokazuje czas czy nie pobiera wody do bębna. W przypadku pralko-suszarki, suszenie trwa dłużej, nawet 3 h i więcej.

Jeśli podejrzewasz, że moduł sterujący jest przyczyną wydłużenia się czasu prania, koniecznie skontaktuj się z serwisem. Samodzielna naprawa tego elementu jest niemożliwa.

Wydłużony cykl prania – czy wiesz już, co sprawdzić?

Mamy nadzieję, że już wiesz, dlaczego czas wydłuża się w trakcie prania. Najczęściej jest to spowodowane błahostkami, czyli przeciążeniem pralki, złym dozowaniem płynu i proszku, a także zatkanym wężem odpływowym. Pamiętaj, żeby stopniowo wkładać pranie do pralki oraz opróżniać kieszenie w ubraniach. Jeśli to nie pomaga, zwróć się o pomoc do fachowca. Być może problemem jest zepsuty podzespół np. moduł sterujący czy grzałka.