Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi? Przyczyny

Dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi? Przyczyny

Trudno jest sobie wyobrazić codzienność bez korzystania z lodówki. Utrzymanie świeżości wielu produktów spożywczych byłoby bez niej niemożliwe. Gdy lodówka przestaje chłodzić, a zamrażarka nadal wykonuje swoje zadanie, pojawiają się pytania. Jakie mogą być tego powody?

Dlaczego lodówka nie chłodzi? Najczęstsze przyczyny

Lodówka jest jednym z ważniejszych urządzeń AGD w domu. W końcu chłodziarka razem z zamrażarką są nieodłącznymi elementami utrzymania Twojego jedzenia w jak najlepszym stanie przez dłuższy czas. Co zrobić, kiedy część urządzenia przestaje spełniać swoją funkcję? Przyczyny kryją się często w usterkach, których naprawa wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Z jakimi uszkodzeniami chłodziarki możesz mieć do czynienia?

Uszkodzenie wentylatora

Zadaniem wentylatora chłodzącego jest pomaganie w równomiernym rozprowadzaniu zimnego powietrza w lodówce. Jego uszkodzenie skutkuje miejscowej utracie chłodzenia, przez co warunki w komorze stają się niestabilne. Przez to może wydawać Ci się, że cała chłodziarka nie działa prawidłowo. Rozwiązaniem jest wymiana wentylatora na nowy, co warto oddać w ręce specjalistów.

Awaria termostatu i sprężarki

Termostat kontroluje pracę kompresora, który odpowiada za cykl chłodzenia w lodówce. A zatem jest to jedna z ważniejszych części. Jeśli ulegnie on awarii, może dojść do nieregularnego chłodzenia lub jego całkowitego braku. Jeżeli termostat nie dokonuje dokładnego pomiaru temperatury, sprężarka również zawiedzie. Właśnie ta przyczyna może być odpowiedzią na to, dlaczego lodówka słabo chłodzi.

Taka usterka prowadzi często do dalszych problemów z urządzeniem, dlatego warto zadbać o jak najszybszą naprawę termostatu. W niektórych sytuacjach może być konieczna jego wymiana.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego pralka wydłuża czas i cykl prania? Możliwe przyczyny

Co ważne, problemem nie musi być sam termostat, ale jego nieprawidłowe skalibrowanie. Jeśli ustawienia są źle przemyślane, może to powodować niewystarczające chłodzenie w lodówce, podczas gdy zamrażarka pracuje prawidłowo.

Usterka agregatu

Agregat stanowi napęd dla systemu chłodzenia, umożliwiając krążenie czynnika chłodzącego w lodówce. Jego awaria wymaga szybkiej reakcji, ponieważ jest jedną z ważniejszych części chłodziarki. Jeśli lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, nie zawsze musi być potrzebna wymiana tej części. Natomiast ocenę lepiej jest zostawić specjaliście. W tej sprawie skontaktuj się z serwisem lub poproś o pomoc znajomego, który lepiej się na tym zna.

Uszkodzenie agregatu rozpoznasz nie tylko po utracie optymalnej temperatury w lodówce, ale także przez znacznie głośniejszą pracę urządzenia czy widoczny wzrost zużycia energii. Warto pamiętać, że ta usterka jest poniekąd nieodłącznym etapem z cyklu życia chłodziarki.

Czego należy unikać?

Niektóre przyczyny tego, że lodówka nie chłodzi, są wynikiem niedbałości właścicieli i użytkowników urządzenia. Jeśli zamrażalnik działa bez zarzutu, ale chłodziarka nie chłodzi, wina może leżeć po stronie domowników. Sprawdź, czy Ty też popełniasz te błędy. W ten sposób przekonasz się, jak unikać problemu z lodówką. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii?

Częste otwieranie drzwi lodówki

Temperatura w chłodziarce powinna być kontrolowana przez moduł sterujący. Jeśli zbyt często otwierasz drzwi lub ich nie domykasz, warunki wewnątrz lodówki zaczynają się zmieniać. Ciepłe powietrze przedostające się do środka zaburza pracę poszczególnych elementów urządzenia, co prowadzi do poważniejszych awarii. Jeśli lodówka nagle przestała chłodzić, zbyt częste otwieranie drzwi może być tego powodem.

Niska temperatura a przechowywanie gorących potraw

Jeśli zamrażarka działa bez zarzutu, a lodówka przestała chłodzić jak należy, mogło dojść do uszkodzenia układu chłodzenia. Częstą przyczyną jest wkładanie do lodówki zbyt ciepłych potraw. Zderzenie temperatur wpływa na prawidłowe działanie chłodziarki i rozregulowuje jej pracę. Zanim schowasz do lodówki świeżo przyrządzone jedzenie, pamiętaj, aby nieco odczekać.

Sprawdź koniecznie  Ręczny czy kielichowy – jaki blender wybrać? Sprawdzone modele

Zabrudzenie skraplacza

Zazwyczaj z tyłu lodówki znajdziesz skraplacz. Jego zadaniem jest rozpraszanie ciepła, dzięki czemu urządzenie działa i chłodzi prawidłowo. Efektywna praca chłodziarki może zostać zaburzona, jeśli nie czyścisz regularnie tej części. Sprawdzisz, czy skraplacz jest zanieczyszczony, odsuwając lodówkę od ściany.

Umiejscowienie chłodziarki

Lodówka nie działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem, kiedy znajduje się zbyt blisko ściany. Blokuje to przepływ powietrza przez kratki wentylacyjne i negatywnie wpływa na optymalną temperaturę urządzenia. Co więcej, może być to też odpowiedź na to, dlaczego zamrażarka nie mrozi.

Dlaczego lodówka mrozi? Co wtedy zrobić?

Jeśli na tylnej ścianie lodówki stale zbiera się szron, może być to objaw tego, że nie tylko zamrażalnik mrozi, ale i lodówka. Często wiąże się to też z wyższym zużyciem energii i głośną pracą sprężarki. Dlaczego lodówka mrozi, zamiast chłodzić? Problem może leżeć po stronie uszkodzenia czujnika temperatury, awarii termostatu czy starej uszczelki. Sprawdź też, czy w odpowiedni sposób zamknąłeś zamrażalkę.

Możesz spróbować rozwiązać ten problem, poprzez wyłączenie zasilania chłodziarki. Rozmroź urządzenie i oczyść je z nadmiaru lodu – także w komorze zamrażarki.

Naprawa urządzenia a nowa lodówka

Zakup nowego urządzenia nie będzie konieczny, jeśli odpowiednio zadbasz o swoją lodówkę. Należy unikać podstawowych błędów, a skutecznie zniwelujesz przyczyny usterek. Jednak nie każdą sytuację da się uratować. Czasami liczba szkód i stan chłodziarki związany z długim okresem użytkowania przemawiają za wyborem nowszego modelu.

Jednocześnie dobrze jest wiedzieć, że wiele lodówek oddawanych do recyklingu wciąż nadaje się do użytku. A zatem warto przemyśleć swoją decyzję, ponieważ kolejna inwestycja w sprzęt AGD nie musi być konieczna. Dopiero gdy problemy utrudniają korzystanie z chłodziarki, warto rozważyć zakup nowej.

Co warto regularnie sprawdzać?

Działanie lodówki i zamrażarki zależy od tego, czy odpowiednio o nie dbasz. Warto regularnie monitorować ich poprawne funkcjonowanie, aby nie dochodziło do poważniejszych awarii. Sprawdź ustawienia temperatury, czystość skraplacza, a także stan uszczelki.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego lodówka buczy? Przyczyny, które warto sprawdzić!

Kiedy lodówka chłodzi, a zamrażalnik mrozi, to źródła problemu można szukać w różnych miejscach. Przyczynami są często awarie poszczególnych elementów urządzenia, jednak wiele leży także po Twojej stronie. Pamiętaj, że chłodziarka będzie prawidłowo chłodzić, jeśli dobrze się nią zajmiesz.