Rodzaje ekspresów do kawy. Jaki warto wybrać?

ekspres do kawy

Rodzaje ekspresów do kawy. Jaki warto wybrać?

Każdy miłośnik aromatycznej kawy, decydując się na zakup ekspresu, może mieć problem przy wyborze odpowiedniego modelu. Który ekspres najlepiej spełni Twoje oczekiwania? Jak wygląda proces parzenia kawy? Na co zwrócić uwagę, wybierając ekspres dla siebie?

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Gorący, aromatyczny napój w ulubionej filiżance to dla wielu osób idealne rozpoczęcie dnia. Wypicie dobrze przygotowywanej kawy jest częścią ich rutyny, z której trudno zrezygnować. Niektórzy na tym nie poprzestają i chętnie sięgają po kolejną filiżankę lub większy kubek. Jednak nie musisz codziennie odwiedzać pobliskiej kawiarni, żeby napić się kawy, która będzie smakować, jakby wyszła prosto spod rąk baristy. Rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego ekspresu. Jaki rodzaj wybrać?

Dla miłośników kawy liczą się sposoby przyrządzania napoju, nuty smakowe czy miejsce pochodzenia ziaren. Każdy ma inne preferencje. Podobne wymagania dotyczą urządzenia, dzięki któremu mogą delektować się kawą.

Wybierz ekspres, który spełni Twoje oczekiwania. Aspekt estetyczny powinien przejść na dalszy plan, znacznie ważniejsza jest funkcjonalność. Choć możesz kierować się wynikami rankingów ekspresów, kluczowe będzie to, co sprawdza się właśnie dla Ciebie.

Sprawdzony ekspres – rodzaje i zalety

Na rynku dostępne są różne rodzaje ekspresów. Istnieje więc wiele możliwości wyboru, przez co podjęcie decyzji może nie być tak łatwe, jakbyś sobie tego życzył. Na początku warto określić swoje wymagania. Delektujesz się na co dzień latte, a może to cappuccino skradło Twoje serce? Weź pod uwagę to, jaki rodzaj kawy najczęściej pijesz. To ważne choćby ze względu na to, czy potrzebna Ci będzie opcja spieniania mleka.

Sprawdź koniecznie  Jaki robot sprzątający wybrać do swojego domu?

Docenianie smaku kawy to jedno. Kawowy smakosz powinien zastanowić się też nad swoimi umiejętnościami parzenia. Sam proces przyrządzania może dla niektórych okazać się zbyt czasochłonny lub skomplikowany, jeśli nie wybiorą odpowiedniego modelu. Dla części osób lepiej sprawdzi się ekspres ciśnieniowy, inni powinni zwrócić się ku dzbankowemu.

Czy wybrany przez Ciebie model posiada wbudowany młynek do kawy? Weź pod uwagę nie tylko obsługę urządzenia, ale także jego dodatkowe funkcje. Czy faktycznie potrzebujesz wszystkich z nich? Zastanów się nad tym, biorąc pod uwagę ceny ekspresów. Co ważne, sprawdź też rozmiar wybranego modelu. Znajdziesz na niego miejsce w kuchni bez problemu?

Kiedy rozważyłeś wszystkie te kwestie, przyszedł czas na wybór konkretnego typu. Niżej przedstawiamy rodzaje ekspresów do kawy, które są najchętniej wybierane.

Ekspres przelewowy

Jesteś fanem tradycji i doceniasz espresso? Prawdopodobnie do gustu przypadnie Ci ekspres przelewowy. Jest prosty w obsłudze, więc nie wymaga od Ciebie konkretnych umiejętności. Wystarczy, że uzupełnisz pojemnik na ziarna, jeśli model ma wbudowany młynek, lub wsypiesz zmieloną kawę, naciśniesz przycisk, a ekspres wypełni dzbanek gorącym napojem w krótką chwilę.

Warto również zaznaczyć, że jest to rozwiązanie dla osób, których ogranicza budżet lub nie chcą zbyt wiele wydawać na taki gadżet. Zakup ekspresu przelewowego umożliwia cieszenie się świeżo zaparzoną kawą, ale bez większego wkładu finansowego.

Ekspres kolbowy

Jeśli wiele radości sprawia Ci sam proces zaparzania kawy i cenisz sobie pełną kontrolę, to postaw na ekspres kolbowy. Wybierając model, weź pod uwagę swój poziom zaawansowania. Do przygotowania dobrej kawy potrzebna jest wiedza, a także nieco więcej czasu. Przykładowo, warto wiedzieć, jak na jakość smaku wpływa ubicie w kolbie. Poza tym ważny jest stopień mielenia kawy. Ekspres kolbowy najczęściej spotkasz w kawiarniach.

Sprawdź koniecznie  Popularne sprzęty do kuchni. Jakie małe AGD kuchenne wybrać?

Zanim napijesz się ulubionego napoju, prawdopodobnie będziesz musiał zmielić ziarna kawy osobno. Przy tym typie ekspresów rzadko znajduje się wbudowany młynek. Natomiast możesz liczyć na funkcję spieniania mleka i piankę.

Ekspres automatyczny

Jeśli należysz do grupy osób twierdzących, że dobry ekspres to taki, który przygotuje kawę za Ciebie, zwróć uwagę na model automatyczny. Wiele funkcji, wygoda i szybkość parzenia naparu to jego główne zalety. Cały proces parzenia ogranicza się do wybrania odpowiedniej opcji i naciśnięcia przycisku.

Co więcej, za pomocą ekspresu automatycznego przygotujesz różne rodzaje kawy. Americano do śniadania, a po południu macchiato? Z takim modelem nie musisz ograniczać się do czarnej kawy.

Ekspres na kapsułki

Nie umiesz zdecydować się na jeden smak ulubionej kawy? Z ekspresem na kapsułki wypróbujesz różne opcje. Taki model jest często spotykany w m.in. biurach z uwagi na dosyć szybki sposób parzenia kawy. Ekspres kapsułkowy gwarantuje wygodę, a do tego nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Nie wymaga więc dodatkowego młynka, a przez brak sypania konkretnej ilości kawy lub ziaren proces jest szybszy.

Jaki ekspres do kawy kupić?

Ekspresy do kawy można podzielić na różne typy. Wymieńmy dzbankowy i ciśnieniowy, ale warto wspomnieć też o pośrednim modelu, czyli ekspresie niskociśnieniowym. Wcześniej opisane urządzenia należą do kategorii różniących się sposobem parzenia kawy.

Ekspres dzbankowy

Zastanawiasz się nad ekspresem dzbankowym? Może okazać się dla Ciebie świetny, jeśli lubisz proste rozwiązania. Proces parzenia kawy polega na przepuszczaniu gorącej wody przez zmielone ziarna. Napój zbiera się w dzbanku, dlatego za jednym razem możesz przygotować sporą ilość napoju. To szczególnie prosta metoda, dzięki której napijesz się kawy filtrowanej.

Ekspres ciśnieniowy

Kupując ekspres do kawy, możesz spotkać się też z nazwą ekspresów ciśnieniowych. Czym się wyróżniają? To urządzenia wykorzystujące wysokie ciśnienie do parzenia naparu. W ten sposób otrzymasz mocno skoncentrowane espresso, do którego – wedle uznania – dodasz spienione mleko, tworząc cappuccino czy latte. 

Sprawdź koniecznie  Dlaczego piekarnik przypala jedzenie? Poznaj częste przyczyny

W przypadku ekspresów ciśnieniowych możesz liczyć na intensywny smak i aromat. Ten rodzaj jest często wybierany przez prawdziwych miłośników kawy, którzy cenią sobie możliwość eksperymentować przy parzeniu.

Przy wyborze ekspresu do kawy należy kierować się własnymi preferencjami smakowymi, funkcjami modelu, obecnością młynka czy łatwością parzenia kawy. Weź pod uwagę też cenę, swoje umiejętności i dostępne miejsce w kuchni. Najlepsze ekspresy do kawy spełnią Twoje indywidualne oczekiwania. Podstawowe rodzaje to: przelewowy, kolbowy, automatyczny, kapsułkowy.