Dlaczego lodówka grzeje w środku? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego lodówka grzeje w środku? Najczęstsze przyczyny

Ciepłe boki lodówki to powód do niepokoju – nawet jeśli sprzęt chłodzi prawidłowo. Dowiedz się, dlaczego lodówka grzeje w środku. Oto najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy.

Nowa lodówka, a gorące boki – co to oznacza?

Zastanawiasz się, dlaczego lodówka jest ciepła z boku, skoro kupiłeś nowy, nieużywany sprzęt? Prawidłowo działające urządzenie, aby dobrze chłodzić, musi gdzieś oddawać ciepło na zewnątrz. Najczęściej są to właśnie boki lodówki. Nowa chłodziarka, zwłaszcza z systemem No Frost, czyli automatycznym odszranianiem ma ciepłe boki – to oznaka, że system pracuje prawidłowo, czyli zapobiega osadzaniu się szronu i lodu na wewnętrznych ściankach komory chłodziarki i zamrażalnika.

Z kolei w klasycznych chłodziarko-zamrażarkach ze skraplaczem (modele, które mają z tyłu charakterystyczną kratkę) nagrzewanie boków jest bezpośrednio związane z nagrzewaniem się skraplacza. Zwłaszcza jeśli lodówka pracuje poprawnie, czyli chłodzi i mrozi produkty spożywcze.

Boki lodówki są ciepłe i jest to związane z intensywną pracą urządzenia. Może się tak zdarzyć, kiedy załadujesz wnętrze urządzenia wieloma produktami przyniesionymi ze sklepu. Są one w temperaturze pokojowej – aby je schłodzić, lodówka potrzebuje pobrać więcej energii elektrycznej, przez co zaczyna intensywniej działać.

Gorące boki lodówki spowodowane są także niedomykaniem drzwi, czyli nieprawidłowym użytkowaniem sprzętu. Na szczęście coraz więcej modeli posiada alarmy dźwiękowe, które uruchamiają się, gdy lodówka została niedomknięta.

Nagrzewające się boki lodówki a umiejscowienie sprzętu

Zakup nowej lodówki wiąże się z jej odpowiednim ustawieniem i wypoziomowaniem. Jeśli tego nie zrobisz, sprzęt może pobierać dużo prądu, hałasować, a także ulegać częstym awariom. Prawidłowe ustawienie lodówki może zapobiec nagrzewaniu się boków.

Sprawdź koniecznie  Rodzaje ekspresów do kawy. Jaki warto wybrać?

Ważny jest dobór odpowiedniego miejsca. Lodówka powinna stać w pobliżu gniazdka elektrycznego, na prostym i stabilnym podłożu. Nie ustawiaj sprzętu w niewielkiej odległości od źródeł ciepła. Lodówka nie może sąsiadować z kuchenką gazową, płytą grzewczą czy piekarnikiem. Obecność tego sprzętu AGD może zmniejszyć wydajność chłodzenia chłodziarki, prowadzić do zwiększenia poboru prądu i nagrzewania się boków.

Bardzo często temperatura w lodówce zaczyna wzrastać, gdy sprzęt stoi naprzeciwko okna. Światło słoneczne padające bezpośrednio na obudowę lodówki powoduje konieczność jej intensywniejszego chłodzenia. Czasem lodówka słabo chłodzi, zwłaszcza gdy na dworze panuje bardzo wysoka temperatura. Podobnie jest w sytuacji, gdy w niewielkiej odległości od lodówki umiejscowiony jest grzejnik.

Kupując lodówkę wolnostojącą, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ściany. To oznacza, że z każdej strony lodówki konieczne jest pozostawienie kilku centymetrów przestrzeni. Producenci lodówek zgodnie twierdzą, że optymalną odległością są 5-centymetrowe odstępy z tyłu urządzenia oraz po bokach. To minimalna odległość, która oczywiście może być większa. Wszystko zależy od tego, jaką ilością wolnego miejsca dysponujesz.

Lodówka, zamiast chłodzić, to grzeje. Co warto sprawdzić, gdy lodówka ma ciepłe boki?

Dlaczego lodówka grzeje, zamiast chłodzić – czy to usterka? To pytanie zadaje sobie wiele osób, w momencie gdy ich sprzęt zaczyna wadliwie pracować. W tym akapicie przedstawimy Ci, co warto sprawdzić, gdy chłodziarka nie chłodzi.

Wadliwa uszczelka drzwi

Brak odpowiedniej termoizolacji to odpowiedź na pytanie dlaczego lodówka jest ciepła z boku. Przyczyną tego stanu rzeczy może być mechaniczne uszkodzenie uszczelki. Objawem zepsutej uszczelki w drzwiach lodówki nie są tylko i wyłącznie nagrzewające się boki. Możesz zauważyć podwyższenie temperatury wewnątrz urządzenia. Wówczas termostat ma problem z optymalną regulacją temperatury, sprężarka działa praktycznie bez przerwy, a skutkiem tego jest wyższy pobór energii elektrycznej i głośna praca zamrażarki.

Sprawdź koniecznie  Jaki spieniacz do mleka warto wybrać? Ranking kluczowych cech

Sparciała i stara uszczelka może powodować niedomykanie się drzwi lodówki. Wtedy urządzenie pracuje ze zdwojoną siłą, a jego boki są wręcz gorące. Jak rozwiązać ten problem z lodówką? Wystarczy wymienić uszczelkę na nową. Jej zakup nie jest dużym obciążeniem finansowym. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Sam proces wymiany uszczelki też nie powinien Ci sprawić trudności.

Brudny skraplacz

Częstym powodem ciepłych boków lodówki jest brudny skraplacz. Z biegiem czasu cewkę skraplacza pokrywa gruba warstwa kurzu, brudu oraz resztek jedzenia. W związku z tym ten niewielki element nie jest w stanie efektywnie oddawać ciepła. Regularne czyszczenie cewek skraplacza to lepsza wentylacja wewnątrz lodówki.

Czym wyczyścić brudny skraplacz? Wykorzystaj szczoteczkę do zębów bądź patyczek do czyszczenia uszu. Po ich użyciu przetrzyj skraplacz szmatką i gotowe.

Uszkodzony wentylator

Zamrażarka działa, a chłodziarka nie? Być może w lodówce uszkodził się wentylator? Wentylator może przestać się obracać z wielu powodów. Może mieć uszkodzone łopatki albo doszło do awarii silnika, który napędza śmigło. Bardzo często wentylator jest oblodzony, wtedy należy rozmrozić lodówkę i usunąć nagromadzony szron i lód.

W przypadku zniszczenia wentylatora należy wymienić go na nowy. To zadanie najlepiej powierzyć fachowcom.

Brak czynnika chłodzącego krążącego w układzie chłodzenia

Każda lodówka posiada w swoim wnętrzu gaz lub czynnik chłodzący, który bierze udział w wymianie ciepła. Kiedy w lodówce dochodzi do ubytku tej substancji, sprężarka musi pracować ciężej, a to z kolei powoduje przegrzewanie się sprzętu. Odradzamy Ci samodzielnie napełnianie lodówki czynnikiem chłodniczym. Najlepiej to zadanie zlecić specjalistom.

Zepsuty agregat

Powodem tego, że lodówka ma ciepłe boki może być zepsuty agregat bądź parownik. Kiedy zawiódł parownik, zamrażalnik nie mrozi, a sprężarka pracuje rzadko i nierówno. Z kolei uszkodzony agregat pracuje nierówno, powoduje wytężoną pracę chłodziarko-zamrażarki. Po włączeniu lodówki sprzęt wydaje nienaturalne i głośne dźwięki przypominające brzęczenie i buczenie. To powód do obaw. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać fachowca.

Sprawdź koniecznie  Aromatyczna kawa każdego dnia. Jaki ekspres przelewowy kupić?

Mamy nadzieję, że czytając nasz tekst, poznałeś przyczyny i rozwiązania nagrzewających się boków lodówki.