Jaki robot sprzątający wybrać do swojego domu?

robot sprzątający

Jaki robot sprzątający wybrać do swojego domu?

Lubisz nowoczesne rozwiązania? W takim razie rozważ zakup robota sprzątającego do swojego domu. Wybór odpowiedniego modelu może być niemałym wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność na rynku. Jakie urządzenie wybrać? Czym się kierować podczas zakupu?

Czy warto kupić odkurzacz automatyczny?

Utrzymanie porządku w domu zależy od systematyczności sprzątania. Jeśli nie masz wiele czasu na takie obowiązki lub wolisz zająć się czymś przyjemniejszym, spodoba Ci się rozwiązanie, które zadba o schludne otoczenie. Automatyzacja codziennych zadań to jedna z zalet szybko rozwijającego się świata technologii. Chcesz się o tym przekonać Sprawdź korzyści, jakie może zapewniać robot sprzątający.

Kluczową zaletą jest oszczędność czasu. Roboty sprzątające działają autonomicznie, co oznacza, że mogą pracować, gdy jesteś poza domem, a nawet gdy śpisz. Nie musisz martwić się o to, czy zdążysz posprzątać mieszkanie przed przyjściem gości. Robot przejmie część obowiązków, abyś mógł zająć się resztą przygotowań.

Jeśli odpowiednio zaprogramujesz robota, utrzyma w Twoim domu stały poziom czystości. Regularne cykle sprzątania minimalizują konieczność ręcznego odkurzania czy mopowania podłogi. Taka funkcja może okazać się szczególnie pomocna, gdy masz w domu liniejącego się czworonoga. Dobry robot sprzątający pozbędzie się nie tylko kurzu, a także sierści zwierząt.

Jak działa robot sprzątający?

Roboty sprzątające są urządzeniami, które opierają swoje działanie na kilku rzeczach. Po pierwsze, posiadają specjalne czujniki, kamerki i skanery laserowe umożliwiające im nawigacje po domu. W ten sposób wiedzą, jakie miejsca należy omijać, a gdzie mogą rozpocząć czyszczenie podłogi. Taki robot poradzi sobie też w trudno dostępnych miejscach, np. pod łóżkiem lub szafkami, z uwagi na swoje niewielkie wymiary.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Poznaj powody

Zaawansowany robot wykorzystując system nawigacji i algorytm, tworzy mapę, po której uczy się swobodnie poruszać. Rozpoznaje przeszkody i wie, że zbliża się do schodów czy ścian. Automatyczny robot jest w stanie sprzątać dzięki filtrom i zintegrowanym zbiornikom na zanieczyszczenia. Porusza się samodzielnie dzięki silnikom elektrycznym i kołom.

Ranking robotów sprzątających – sprawdzone parametry

Nie wiesz, czym charakteryzuje się dobry robot sprzątający? Oprócz spełniania swojej głównej funkcji, czyli odkurzania, powinien odpowiadać też na Twoje indywidualne potrzeby. Przeglądając ranking robotów sprzątających 2023, nietrudno wywnioskować, które parametry urządzeń okazały się najbardziej pomocne dla użytkowników. Co można szczególnie docenić?

Stacja dokująca na urządzenie

Robot sprzątający nie działa bez przerwy. Jego czas pracy jest ograniczony, a w przerwach najczęściej wraca do stacji dokującej. Dzięki niej robot może automatycznie opróżniać pojemnik. Nie musisz się tym zajmować za każdym razem, kiedy zbiornik wypełni się zebranymi zanieczyszczeniami z podłóg. A należy pamiętać, że pojemność takiego pojemnika jest ograniczona ze względu na to, że robot również nie należy do największych urządzeń. Z tego powodu stacja może okazać się bardzo pomocna.

Czujniki i sensory

Im bardziej inteligentny robot, tym lepiej radzi sobie z przeszkodami. Sprawne czujniki są zatem kluczowe dla jego efektywności. Z ich pomocą robot wykryje wszystko, na co nie powinien najeżdżać ani o co się obijać. Innowacyjne urządzenie korzysta z licznych sensorów, zespołów kamer, a także czujników ultradźwiękowych.

Rankingi uwzględniają roboty omijające przeszkody bez problemu, ponieważ dzięki temu użytkownicy nie muszą martwić się o uszkodzenia mebli czy urządzenia, które może spaść ze schodów bez nadzoru.

Bateria

Od pojemności baterii zależy czas pracy robota sprzątającego. Jeśli chcesz, aby zajął się porządkiem w Twoim domu na jednym ładowaniu, zwróć na to uwagę przy wyborze modelu. Niektóre urządzenia potrafią odkurzać przez ponad 3 godziny, akumulator innych nie wytrzymuje tyle czasu bez podłączenia do prądu.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego lodówka buczy? Przyczyny, które warto sprawdzić!

Aplikacja na telefon

Niektóre modele robotów sprzątających pozwalają na zdalne sterowanie za pomocą smartfonów lub tabletów. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację. W ten sposób możesz monitorować choćby postęp pracy, a także dostosowywać ustawienia robota, będąc poza domem.

Aplikacja mobilna zapewnia dostęp do widoku i mapy domu. Za jej sprawą ustawisz tzw. wirtualne ściany, dzięki czemu oddzielisz przestrzeń, do której nie chcesz, żeby urządzenie miało dostęp. Przykładowo nie każdy dywan nadaje się do odkurzania przez robota sprzątającego. Możesz też ustawić konkretny harmonogram porządków.

Co więcej, niektóre modele robotów komunikują się w ten sposób z użytkownikami. W razie niepewności potrafią zapytać, czy przedmiot przed nimi jest przeszkodą.

Funkcje w robotach sprzątających

Oczywiście, im bardziej zaawansowana technologia, tym powinieneś spodziewać się wyższej ceny. Zastanów się, czy wszystkie funkcje najlepszych robotów są Ci potrzebne przy codziennych porządkach. W końcu nie każdy oczekuje mycia podłogi. Możesz wymagać wyłącznie automatycznej funkcji sprzątania, ponieważ nie lubisz korzystać z tradycyjnego odkurzacza. Wówczas sprawdzi się dla Ciebie zwykły robot odkurzający.

Czy odkurzacz może mopować?

Robot sprzątający z funkcją mopowania nie jest już taką rzadkością jak kilka lat temu. Producenci starają się coraz lepiej udoskonalać tę opcję. Jednak nie każdy robot mopujący spełnia swoje zadanie w pełni. A zatem warto wybrać sprawdzony model, który jest polecany przez innych użytkowników. Jeśli robot rzeczywiście sprawdza się w myciu podłogi, to Twój klasyczny mop zapewne odejdzie w zapomnienie.

Robot wyposażony w nakładki mopujące powinien dokładnie myć podłogę i nie zostawiać niedoczyszczonej powierzchni, np. w trudno dostępnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest automatyczne wymienianie wody w stacji. Dochodzi tam też do wyczyszczenia elementów myjących i ich wysuszenia. Natomiast może to wyglądać nieco inaczej w zależności od konkretnego modelu. Przykładowo niektóre roboty mają funkcję samodzielnego ściągania padów w stacji.

Sprawdź koniecznie  Masz zwierzaka? Postaw na sprawdzony odkurzacz do sierści

Jaki robot sprzątający wybrać?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Robot potrafi być skuteczną pomocą przy sprzątaniu. Potrzebujesz wyłącznie alternatywy dla odkurzacza? A może oczekujesz funkcji mopowania? W każdym przypadku przyda się specjalna stacja i automatyczne opróżnianie kurzu, sprawne szczotki i odpowiednia moc ssania. Weź to wszystko pod uwagę, zastanawiając się, jaki robot sprzątający warto kupić do swojego domu.

Nowoczesny robot posiada wiele zalet. Zapoznaj się ze sprawdzonymi modelami z rankingów i zastanów się nad indywidualnymi oczekiwaniami. Liczy się m.in. siła ssania kurzu, liczne tryby sprzątania czy efektywne działanie czujników.