Dlaczego pralka nie odpompowuje wody? Sprawdź przyczynę!

Dlaczego pralka nie odpompowuje wody? Sprawdź przyczynę!

Pralka jest jednym z najczęściej używanych urządzeń w wielu domach. Z tego powodu awaria tego sprzętu jest tak dotkliwa. Jeśli zauważyłeś, że Twoja pralka przestała odpompowywać wodę, to mamy dla Ciebie kilka porad. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Pralka nie odprowadza wody – przyczyny

Na samym początku warto ustalić, co takiego stanowi źródło problemu. Może się bowiem okazać, że będziesz w stanie uporać się z awarią samodzielnie. Wówczas nie będzie potrzebna wizyta fachowca. W tym poradniku znajdziesz najczęstsze przyczyny usterek.

Jak rozpoznać, że pralka nie wypompowuje wody?

No dobrze, po czym rozpoznać, że pralka nie pobiera wody? Na szczęście da się to zauważyć szybciej, niż w momencie, gdy woda zacznie wylewać się po otwarciu drzwiczek. Pierwszym symptomem będzie to, że ubrania nawet po odwirowaniu będą dosyć mocno wilgotne. Co więcej, w przypadku niektórych modeli na wyświetlaczu pojawi się stosowny komunikat, jeśli problem dotyczy uszkodzenia pompy. Jeśli nie wiesz, co oznacza dany kod, zajrzyj do instrukcji.

Najczęstsze przyczyny problemów z odprowadzaniem wody

Znalezienie przyczyny i rozwiązania usterki jest kluczem do naprawy pralki. Poniżej znajdziesz listę problemów, które mogą prowadzić do tego, że po zakończeniu cyklu w bębnie nadal zalega woda.

Źle dobrany tryb prania

Wbrew pozorom wybranie nieodpowiedniego ustawienia prania może stanowić spory problem. Dzieje się tak szczególnie w sytuacjach, gdy piorąc delikatne tkaniny lub wełnę, pominie się etap wirowania i odprowadzania wody. Wówczas w bębnie może pozostać nadmiar płynu. Jeśli więc w Twoim urządzeniu AGD po zakończeniu cyklu nadal pozostaje woda, upewnij się, że wybrałeś odpowiedni tryb prania.

Sprawdź koniecznie  Jaki ekspres na kapsułki wybrać? Ranking najlepszych cech

Niedrożny wąż odpływowy

Kolejnym powodem może być niedrożny wąż odpływowy. Wystarczy, żeby wężyk był zgięty lub zatkany, aby uniemożliwić skuteczne odprowadzanie wody. Sprawdź, czy jest on w dobrym stanie i czy nie ma w nim żadnych niedrożności. Sprawny przewód jest kluczowy dla prawidłowego działania pralki.

Zatkany filtr

Zabrudzony filtr pompy to jeden z najczęstszych problemów z pralką. Dość powiedzieć, że czasami wystarczy zwykła chusteczka higieniczna zostawiona w spodniach i już możliwe są kłopoty z odprowadzaniem wody. Podobne trudności może powodować zwierzęca sierść czy mocno zabrudzone ubrania (na przykład farbą albo ziemią). Czasami nawet niewielkie zanieczyszczenie filtra pompy odpływowej może sprawić, że włączy się system zabezpieczający urządzenie przed zalaniem.

Awaria pompy odpływowej

Nie ma co, ukrywać, to jeden z poważniejszych problemów, jakie mogę się pojawić. Plusem jest to, że o jego uszkodzeniu urządzenie powinno Cię poinformować, wyświetlając specjalny komunikat. Na wyświetlaczu pojawi się kod, który wyjaśni, na czym dokładnie polega problem. Niestety, w takiej awaryjnej sytuacji, potrzebna będzie pomoc serwisu.

Uszkodzenie silnika bębna

W sytuacji, gdy awarii uległ silnik pralki, może w ogóle nie dochodzić do wirowania, nawet jeżeli ustawiony jest odpowiedni program. Możliwe również, że niektóre podzespoły mogą z czasem ulec zużyciu. Wówczas wirowanie może nie wejść na odpowiednie obroty z powodu braku odpowiedniej mocy. W efekcie konieczne będzie własnoręczne pozbycie się wody z pralki.

Pralka nie odpompowuje wody? Sprawdź te rozwiązania

Wiesz już, jakie usterki mogą być przyczyną wody w pralce. Teraz przejdźmy do możliwości naprawienia tej sytuacji. Pierwszą opcją, którą warto się zająć, jest skorzystanie ze specjalnego programu w pralce przeznaczonego do odpompowania wody zalegającej w bębnie. Należy go uruchomić po zakończeniu cyklu prania. Uwaga, nie każde urządzenie jest wyposażone w taką funkcję.

Sprawdź koniecznie  Twoja pralka nie wiruje? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny

Kolejnym krokiem będzie udrożnienie przewodu odpływowego. Jeśli wiesz, że przyczyną jest zatkany wąż, to należy go wyczyścić. Odłącz go od pralki, a następnie przepłucz bieżącą wodą. Podczas ponownego zakładania, upewnij się, że nie został on skręcony lub zagięty. Dzięki temu odpływ wody powinien być ponownie możliwy.

Jeśli pralka nadal sprawia problemy, to pora wyczyścić filtr w pralce. Na początku przygotuj naczynie, do którego będziesz mógł zlać nagromadzoną wodę. Otwórz nad miską zaślepkę filtra, która znajduje się nad drzwiczkami urządzenia. Teraz wyciągnij wężyk awaryjny, który należy umieścić w naczyniu. Poczekaj, aż woda odcieknie, a następnie odkręć filtr. Wyszoruj go szczoteczką i przemyj wodą, a potem ponownie zamontuj.

Może zdarzyć się tak, że powyższe porady okażą się nieskuteczne. W takiej sytuacji konieczne będzie wezwanie serwisu i skorzystanie z pomocy fachowca. Jeśli nie znasz się na naprawianiu pralek, samodzielna próba znalezienia usterki mogłaby skończyć się pogłębieniem problemu.

Pamiętaj o konserwacji pralki

Ważne jest również to, aby o swoje urządzenie dbać na co dzień. Po każdym praniu zostawiaj na trochę otwarte drzwiczki. Dzięki temu w bębnie nie będzie wilgoci, a więc i pleśni. Warto również przetrzeć papierowym ręcznikiem lub ściereczką drzwi od środka.

Oprócz tego raz na miesiąc możesz gruntownie wyczyścić pralkę. W tym celu możesz zastosować specjalny proszek, którym będzie mieszanka sody oczyszczonej oraz kwasku cytrynowego. Wsyp obie te rzeczy do dozownika, a następnie ustaw pranie w wysokiej temperaturze. Nie wkładaj jednak do bębna żadnych ubrań.

Sam dozownik również należy regularnie czyścić. Być może nie byłeś tego świadom, ale wsypywanie do niego nadmiernej ilości proszku lub wlewanie zbyt dużych ilości płynu może sprawić, że Twoje ubrania będą po praniu zabrudzone. Aby uniknąć tej sytuacji, sprawdzaj, jaki jest górny limit dozownika.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego zostaje woda w fartuchu pralki po skończonym praniu?

Dobrze zadbana pralka może służyć nawet kilkanaście lat. Tymczasem zadbanie o jej konserwację nie zajmuje wiele czasu. Z tego powodu warto regularnie sprawdzać, czy wszystkie elementy są czyste i działają prawidłowo. Dzięki temu urządzenie nie będzie wymagać serwisowania.

Mamy nadzieję, że wiesz już, co może wpływać na złe odpompowywanie wody w pralce. Czasami przyczyna może być prozaiczna i poradzisz z nią sobie samemu. Innym razem pomoc fachowca będzie wymagana. Niemniej jednak pamiętaj o tym, aby dbać o swoje urządzenie, aby nie zawiodło Cię, gdy będziesz go potrzebować!