Dlaczego pralka brudzi ubrania? Doradzamy, jak pozbyć się plam

Dlaczego pralka brudzi ubrania? Doradzamy, jak pozbyć się plam

Jeśli Twoje pranie po zakończonym cyklu ma dziwne zabrudzenia, to zdecydowanie jest to niepożądana sytuacja. Na szczęście niekoniecznie oznacza to, że urządzenie przestało być sprawne i potrzebna będzie pomoc fachowca lub nowa pralka. Czasami rozwiązanie problemu może być stosunkowo proste. Zachęcamy do lektury artykułu! 

Pralka brudzi ubrania? To może być przyczyną

Czasami przyczyna może być bardzo prozaiczna. Na przykład zbyt duża ilość proszku do prania lub brudny dozownik potrafią być genezą problemu. W innym przypadku to bęben pralki lub jej drzwiczki będą odpowiedzialne za brudne tkaniny. W takim wypadku wystarczy odpowiednia konserwacja poszczególnych elementów pralki, aby cieszyć sprawnym urządzeniem.

Dlaczego pralka brudzi pranie na brązowo?

Jeśli na Twojej odzieży zbiera się osad, a na tkaninach są brązowe plamy, to najprawdopodobniej problem dotyczy komory piorącej. Tak naprawdę po każdym praniu warto ją wyczyścić. Wystarczy przetrzeć bęben, aby pozbyć się wilgoci i zapobiec pojawianiu się pleśni na gumowym kołnierzu po wewnętrznej stronie drzwiczek.

Niestety, w przypadku, gdy widoczna jest również rdza, problem jest poważniejszy i może być wymagana wizyta specjalisty. Pojawienie się rudego brudu może oznaczać, że korozja dotknęła podzespołów pralki, więc zwykłe czyszczenie nie wystarczy. To samo tyczy się smaru. Jego pojawienie się wiąże się zazwyczaj z problemami z łożyskiem. To również zajęcie dla fachowca.

Szare pranie? Tak pozbędziesz się plam

Jeśli pralka plami ubrania na szaro, to wbrew pozorom nie jest to najgorsza sytuacja. Przyczyną może być zbyt duża ilość detergentu, przeładowany bęben albo nierozpuszczony proszek lub płyn. Przed nastawieniem prania sprawdź, czy dane ubrania nie powinny być prane w wysokich temperaturach. Dodatkowo wlewaj odpowiednią ilość płynu do płukania i upewnij się, że w dozowniku nie ma nadmiaru proszku. W innym przypadku narażasz się na szare i tłuste plamy.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego lodówka buczy? Przyczyny, które warto sprawdzić!

Konserwacja brudzącej pralki

Chcąc pozbyć się plam na ubraniach, konieczna będzie odpowiednia konserwacja pralki. Oto kilka czynności, które mogą sprawić, że Twoje urządzenie znów będzie działać poprawnie.

Szuflada na proszek do prania

Raz na jakiś czas należy dobrze wyczyścić szufladę na proszek do prania, aby uniknąć powstawania plam na ubraniach. Najlepiej w tym celu posłużyć się przeznaczonym do tego detergentem. Następnie należy osuszyć go papierowym ręcznikiem. Być może nie byłeś tego świadom, ale to właśnie brudna szuflada połączona z używaniem zbyt dużej ilości proszku ma duży wpływ na brudzenie odzieży.

Filtr

Ciemne plamy na praniu? Przyczyną może być zatkany filtr i wąż odpływowy. Aby go wyczyścić, musisz odłączyć urządzenie od zasilania. Następnie zlokalizuj filtr i odłącz go od pralki. Teraz możesz usunąć z niego nagromadzony brud. Wszelkie włosy, włókna czy inne drobne przedmioty, które wpływają na pogorszenie jego pracy. Ostatnim krokiem jest zainstalowanie tego akcesorium ponownie.

Bęben

Skoro pralka brudzi ubrania na brązowo, to przyda Ci się opakowanie sody oczyszczonej, octu oraz trochę kwasku cytrynowego. Czyszczenie nie jest specjalnie wymagające. Na początku przemyj wnętrze bębna mieszanką wody z octem w proporcji 50:50. Nastaw puste pranie, ustawiając temperaturę na 90 stopni. Do dozownika na proszek do prania wsyp sodę i kwasek cytrynowy. Uruchom pralkę, a po zakończonym cyklu przemyj gumowy kołnierz.

Jak zapobiegać brudzeniu ubrań przez pralkę?

Jeśli nie chcesz czekać, aż pralka zacznie brudzić pranie, to zawczasu podejmij odpowiednie kroki. Przede wszystkim istotna jest regularna konserwacja urządzenia. Przyjmuje się, że opisane powyżej sposoby na czyszczenie pralki powinno się stosować raz w miesiącu. Do tego, po każdym cyklu zostaw na pewien czas uchylone drzwi pralki. Dzięki temu bęben będzie mógł wyschnąć, a więc nie pojawi się niepożądana wilgoć.

Sprawdź koniecznie  Ręczny czy kielichowy – jaki blender wybrać? Sprawdzone modele

Kolejnym krokiem jest włączanie pustego cyklu wraz z ze stosowaniem środków czyszczących do pralki. Tutaj dobrze sprawdzi się domowy sposób, jakim jest użycie sody, kwasku cytrynowego oraz octu. Pamiętaj również o tym, że po kupnie nowego urządzenia pierwsze uruchomienie również powinno być „na pusto”, czyli z pustym bębnem.

Pilnuj także odpowiedniej ilości detergentów, a do tego sprawdzaj, w jaki sposób powinny być prane ubrania. Czasami niska temperatura może im zaszkodzić, szczególnie w sytuacji, gdy nie rozpuści się proszek.

Może to czas na wybór nowej pralki?

Może być również tak, że pomimo odpowiedniej konserwacji, pralka będzie sprawiać regularne problemy. Choć urządzenia od dobrych producentów potrafią działać nawet piętnaście lat, to jednak ich żywot z czasem dobiega końca. W takiej sytuacji będzie Ci potrzebna nowa pralka. Podczas zakupów, szczególną uwagę zwracaj na:

  • pojemność pralki – wybierz pojemność pralki odpowiednią do wielkości Twojej rodziny. Standardowe pojemności wahają się od 5 do 10 kg;
  • efektywność energetyczna – sprawdź klasę energetyczną pralki. Modele o wyższej klasie energetycznej są bardziej energooszczędne, co przekłada się na niższe rachunki za prąd;
  • funkcje dodatkowe – przyjrzyj się dostępnym funkcjom dodatkowym, takim jak opóźniony start, czujniki ilości załadunku, czy możliwość regulacji temperatury. Te funkcje mogą poprawić komfort korzystania z pralki;
  • poziom hałasu – jeśli pralka będzie umieszczona w miejscu, gdzie ważna jest cisza, zwróć uwagę na poziom hałasu podczas prania i wirowania;
  • rozmiar pralki – upewnij się, że pralka zmieści się w dostępnym miejscu w Twojej kuchni lub łazience;
  • marka i opinie – przeczytaj recenzje i opinie innych użytkowników na temat modelu pralki, który rozważasz. Marki o dobrej reputacji często oferują wysoką jakość;
  • gwarancja – sprawdź, jak długa jest gwarancja na pralkę. Dłuższa gwarancja może świadczyć o pewności producenta co do trwałości i jakości produktu.
Sprawdź koniecznie  Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Poznaj rozwiązanie

Mamy nadzieję, że wiesz już, w jaki sposób wyczyścić pralkę! Jeśli zastosujesz się do naszych metod, plamy na odzieży będą mogły odejść w niepamięć. O ile oczywiście problem nie jest bardziej poważny, wówczas bowiem konieczna może okazać się pomoc fachowca.