Smart Home – od czego zacząć przygodę z inteligentnym domem?

Smart Home – od czego zacząć przygodę z inteligentnym domem?

Chcesz zamienić swoje cztery kąty w inteligentny dom? Nie wiesz, jak zacząć i które rozwiązania będą w Twoim wypadku najlepsze? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym łatwo zamienisz swój dom w Smart Home. 

Czym jest Smart Home?

Smart Home, czyli, innymi słowy, inteligentny dom, to systemy i urządzenia służące do automatyki domowej. Jego podstawą jest IoT, czyli Internet Rzeczy. Jest to koncepcja przedmiotów, które, połączone w jedną sieć, mogą komunikować się ze sobą oraz z użytkownikami. W Smart Home możesz kontrolować różne sprzęty w swoim domu, zarządzać oświetleniem, energią czy monitorować temperaturę. System ten ma na celu zmaksymalizowanie komfortu mieszkania, jak i jego funkcjonalność. Podnosi też poziom bezpieczeństwa i zmniejsza koszty życia.

Jak działa inteligentny dom?

Systemy inteligentnych mieszkań można podzielić na dwie kategorie. Zanim zaczniesz się zastanawiać, od czego zacząć przygodę ze Smart Home, musisz wybrać jedną z nich. Pierwsza kategoria to systemy przewodowe, które wymagają dokładne planowania instalacji, a także poprowadzenia kabli zasilających oraz ethernet przez cały dom. Jest to dość drogie rozwiązanie i bardziej wymagające, acz zapewnia więcej możliwości.

Alternatywą są systemy bezprzewodowe, które są obecnie najpopularniejsze. Nie musisz niczego planować wcześniej. System wdrożysz w mieszkaniu bez problemu w każdej chwili. Możesz też go swobodnie rozbudowywać oraz przeprowadzać modyfikacje. System bezprzewodowy opiera się o łączność Wi-Fi oraz Bluetooth.

Smart Home – od czego zacząć?

Jeśli masz już wybrany typ systemu, możesz zastanowić się nad wyborem rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci rozpoczęcie przygody z inteligentnym domem i pozwolą Ci cieszyć się w pełni nowoczesną automatyzacją.

Sprawdź koniecznie  Jaki zestaw kamer do monitoringu domu wybrać? Czym się kierować?

System Smart Home – jaki wybrać?

Na samym początku zastanów się, czy chcesz opierać się na sprzętach od jednego producenta, czy kilku. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, jak i wady:

  • sprzęty jednego producenta – jest to najłatwiejsze rozwiązanie, gdyż wszystkie rzeczy będą ze sobą kompatybilne. Łatwo będzie Ci je ze sobą łączyć, jak i zarządzać nimi przez aplikację producenta. Na rynku istnieje kilka autorskich rozwiązań, np. Fibaro czy Somfy, które pozwalają też na włączenie do systemu produktów innych firm;
  • urządzenia kilku producentów, jeden protokół łączności – w tym wypadku będziesz musiał wybierać produkty, które są kompatybilne z danym system łączności, takim jak ZigBee, WiFi czy Z-Wave. Dzięki temu będziesz mógł je ze sobą łączyć. Jest to nieco trudniejsze, jednak daje więcej możliwości;
  • sprzęty kilku producentów, różne protokoły – to rozwiązanie najbardziej zaawansowane. Musisz tutaj zwrócić uwagę na to, czy dane gadżety będą mogły działać w ramach takiego samego rozwiązania. Mogą to być sprzęty Google Home, Amazon Echo, Apple HomeKit czy IFTTT.

Router – podstawa całego systemu

Zanim zaczniesz wybierać inteligentne żarówki i inne smart sprzęty, musisz zainwestować w odpowiedni router, który będzie stanowić bazę systemu. Powinien zapewnić Ci szybkie transfery, mocne anteny zwiększające siłę sygnału oraz cechować się mechanizmem MU-MIMO. Pozwoli Ci on na łatwą obsługę kilku produktów jednocześnie.

Jak sterować inteligentnym domem?

Jednym ze sposobów sterowania Smart Home są zintegrowane panele i włączniki, acz wygodniejszym rozwiązaniem będzie dedykowana aplikacja na smartfon lub tablet. Sprawdzi się najlepiej, jeśli sprzęty smart będą działać w ramach takiego samego systemu. Wówczas zdalnie będziesz mógł nimi sterować przy pomocy jednej apki. Najpopularniejsze z nich to Google Home, IFTTT oraz Home Kit. Pozwolą Ci ustalić harmonogramy, by wszystko działało automatycznie.

Sprawdź koniecznie  Apple HomeKit – dobry inteligentny dom na początek?

Innym rozwiązaniem jest asystent głosowy. To ogromna wygoda, dzięki której będziesz mógł wyłączyć lub włączać dane sprzęty swoim głosem. Wystarczy, że powiesz, co ma zostać zrobione, np. czy żelazko ma być wyłączone, roleta podniesiona czy chcesz puścić ulubioną muzykę. Podłączone urządzenia pozwolą Ci to zrobić bez problemu.

Urządzenia Smart Home – jakie na początek?

Na start warto zaopatrzyć się w najpopularniejsze rozwiązania Smart Home. Należą do nich oświetlenie, gniazdka, kamery do monitoringu, czujniki, ogrzewanie oraz wideodomofony.

Inteligentne oświetlenie

Żarówki to najprostszy przykład sprzętów Smart Home. Są tanie, a ich instalacja jest bardzo łatwa. Pozwalają regulować jasność, temperaturę barwową czy kolor światła. Możesz też je ustawić tak, by włączały się i wyłączały o określonych porach. Przyda się też to, by zadbać o bezpieczeństwo i wygodę domowników. Np. można nimi symulować obecność podczas urlopu, by uniknąć włamania.

Inteligentne ogrzewanie

Inteligentne ogrzewanie poprawi Twój komfort i pomoże obniżyć rachunki. Ciekawą funkcją jest np. automatyczne utrzymanie odpowiedniej temperatury, jak i zdalna jej regulacja. Ogrzewanie może też wyłączać się automatycznie, jeśli zostanie otwarte okno lub nikogo nie ma w domu.

Inteligentne gniazdka i czujniki

Inteligentne gniazdko umożliwi Ci monitorowanie zużycia energii, dzięki czemu oszczędzisz. Oprócz tego może zdalnie odcinać prąd, jeśli dojdzie do awarii. Możesz też dzięki nim włączać i wyłączać sprzęty. Czujniki z kolei wykryją różne zdarzenia. Np. gaz, dym czy zalanie. Oprócz tego wykryją, czy ktoś nie zostawił otwartych okien, a także czy ktoś się nie zbliża (czujnik ruchu).

Kamery do monitoringu i wideodomofony

Kamera do monitoringu to praktyczne rozwiązanie, które zapewni Ci bezpieczeństwo. Będzie rejestrować wydarzenia przez całą dobę. Będziesz w stanie oglądać materiały na żywo, jak i dowiesz się o obecności intruza. Wówczas zostanie wysłane do Ciebie powiadomienie.

Sprawdź koniecznie  Czym jest Internet rzeczy? Przykłady urządzeń IoT

Wprowadzanie do swojego domu inteligentnej automatyki sprawi, że będzie on idealnie dopasowany do Twojego trybu życia i potrzeb. Choć początkowo może pochłonąć spory budżet, z pewnością korzyści Ci to wynagrodzą. Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak zacząć przygodę z inteligentnym domem.