Jego działanie odczuwamy każdego dnia, często nawet nie wiedząc, jak dokładnie się nazywa. Internet of Things, a w skrócie IoT, to cały system, który obecny jest zarówno w domach, jak i produkcji czy handlu. Co to jest Internet rzeczy? Sprawdźmy!
Co to jest Internet rzeczy IoT?
Zgodnie z definicją Kevina Ashtona, który w 1999 roku pierwszy raz publicznie przedstawił to pojęcie, Internet Rzeczy to cyfrowa sieć, która powstaje poprzez połączone ze sobą rzeczy, a jednocześnie także ta, która łączy się ze światem fizycznym. Brytyjski przedsiębiorca nie był jednak twórcą całej koncepcji, gdyż pojawiła się ona zdecydowanie wcześniej. Pierwsze dyskusje na temat Internet of Things rozpoczęły się w latach 80. XX wieku. Dzisiaj, gdy koncepcja ta została już znacznie rozwinięta, w ramach IoT współpracuje ze sobą ponad 20 miliardów sprzętów.
W ramach Internetu rzeczy nie tylko Ty możesz komunikować się z różnymi sprzętami, ale także one przekazują sobie informacje nawzajem, by uzyskać dodatkową wiedzę oraz rozszerzyć funkcjonalności. Takim przedmiotem może być zarówno zwykły czujnik, jak i samochód.
Jak działa IoT?
Sprzęty w Internecie rzeczy mogą łączyć się z Internetem i ze sobą na różne sposoby. Może to być zarówno Wi-Fi, Ethernet, jak i Bluetooth, czy taka technologia jak Zigbee. W momencie, gdy zlecasz danemu przedmiotowi zadanie, on to robi, jednocześnie komunikując się z innymi rzeczami. Dzięki temu pozyskują informacje, które zbierają czujniki.
Przykładowo, kamery do monitoringu mogą komunikować się z czujnikami ruchu i wysłać Ci powiadomienie, jeśli zostanie wykryta czyjaś obecność. Jeśli masz inteligentne oświetlenie, możesz stworzyć polecenie, by uruchamiało się o określonej godzinie, np. po zapadnięciu zmroku.
Jakie są zalety technologii IoT?
Internet rzeczy sprawia, że domy oraz miasta stają się inteligentniejsze, a tym samym automatycznie reagują na zmiany. Nie potrzebują do tego ingerencji człowieka. To sprawia, że mnóstwo osób aktualnie inwestuje w urządzenia Smart, by stworzyć inteligentny dom. Dzięki temu mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo i zadbać o komfort. Jednocześnie też napędzają rozwój i przyczyniają się do oszczędzania energii czy dbania o środowisko.
IoT przynosi wiele korzyści nie tylko dla prywatnych użytkowników, ale też dla przedsiębiorstw. Umożliwia między innymi:
- monitorowanie procesów handlowych,
- poprawę wydajności, a tym samym zmniejszenie kosztów produkcji,
- automatyzację procesów i zadań,
- monitoring danych o każdej maszynie i dostęp do nich z dowolnego miejsca i czasu.
Przykłady urządzeń Internet of Things
Praktycznie każdy sprzęt może należeć do systemu IoT, jeśli bazuje na interakcji z innymi. Najczęściej są to czujniki, inteligentne żarówki, termostaty, ogrzewanie czy kamery do monitoringu. Mogą to być także różne sprzęty AGD, jak np. oczyszczacze powietrza, lodówki smart czy roboty sprzątające. Do Internetu rzeczy należą też asystenci głosowi, którymi możesz sterować innymi rzeczami smart, które są podłączone do sieci.
Przemysłowy Internet rzeczy – IIoT
Przemysłowy Internet rzeczy to z angielskiego Industrial Internet of Things, w skrócie IIoT. Jego założenia są dokładnie takie same, jak przy IoT. W przemyśle wykorzystuje się przede wszystkim czujniki, roboty oraz sztuczną inteligencję. Celem Industrial Internet of Things jest automatyzacja zadań, optymalizacja procesów przemysłowych, a także zmniejszenie kosztów i poprawa produktywności.
Przemysłowy Internet rzeczy jest niekiedy zwany czwartą rewolucją przemysłową. Jego zastosowanie znajduje się przede wszystkim w inteligentnej produkcji, sieciach elektroenergetycznych raz cyfrowych łańcuchach dostaw.
Zastosowania IoT
Zastosowań IoT jest wiele. Ułatwia codzienne życie, np. w Smart Home. Dzięki IoT jest możliwe zdalne sterowanie przy pomocy smartfona lub komputera różnych urządzeń domowych, np. kotłów, termostatów, pralek, zamków czy oświetlenia. Oprócz tego zastosowanie IoT znajdziesz w:
- samochodach – połączone auta zwiększają komfort jazdy i bezpieczeństwo. Pozwalają np. monitorować baterię, ciśnienie w oponach, położenie pojazdu czy prędkość;
- medycynie – przenośne przedmioty takie jak czujnik implantu, glukometr, sprzęt do monitorowania serca;
- sporcie – krokomierze, liczniki kalorii, lokalizatory GPS, opaski sportowe;
- rozwiązaniach związanych z bezpieczeństwem – czujniki IoT kontrolujące wyjścia i wejścia pracowników, wykrywanie pożarów, czujniki na maszynach itd.;
- inteligentnych miastach – kontrola emisji gazów, ruchu pojazdów, monitoring;
- rolnictwie – monitorowanie pól, szklarni, prognozowanie pogody, kontrola zdrowia i lokalizacji zwierząt gospodarskich itd.
Jak 5G i sztuczna inteligencja wpłyną na Internet Rzeczy?
W najbliższych latach Internet Rzeczy będzie się na pewno dynamicznie rozwijał, a jego wykorzystanie stanie się coraz powszechniejsze. Szacuje się, że pomoże w tym przede wszystkim łączność 5G, która pozwoli na szybką transmisję danych bezprzewodowo. Możliwe będzie dzięki niej też obsługiwanie wielu urządzeń na małym obszarze.
Również sztuczna inteligencja wpłynie na rozwój IoT. Dzięki niej, gdy będzie coraz bardziej dopracowana, będą możliwe coraz lepsze i bardziej satysfakcjonujące efekty. W końcu AI jest w stanie analizować informacje na temat otoczenia w czasie rzeczywistym lepiej niż człowiek.
Internet of Things a prywatność użytkowników
Tym, co może powstrzymać rozwój Internetu Rzeczy, są różne kontrowersje związane z prywatnością. W końcu sprzęty zbierają szczegółowe informacje na Twój temat, by Cię lepiej poznać i zrozumieć. Inteligentny dom wyposażony w czujniki w ciągu kilku dni pozna Twoje nawyki oraz preferencje. Oczywiście samo to, że duże ilości danych są zbierane, może nie stanowić dużego problemu. Istotna jest ich odpowiednia ochrona przez producentów i nieprzekazywanie ich dalej.
IoT umożliwia usprawnienie codziennego życia, jak i kwestii biznesowych. System inteligentnych urządzeń i systemów może wkrótce całkowicie odmienić nasze życie. Warto mieć zatem świadomość tego, że IoT staje się coraz bardziej popularny i wiedzieć, czym dokładnie jest.
Jestem Adrian, pasjonat nowych technologii i ekspert w dziedzinie Smart Home. Moja praca polega na testowaniu i recenzowaniu najnowszych rozwiązań dla inteligentnych domów.