Jak wyłączyć Asystenta Google na smartfonie? Instrukcja

Jak wyłączyć Asystenta Google na smartfonie? Instrukcja

Hasła OK Google lub Hej Google mają tak wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jeśli należysz do tych drugich i irytuje Cię niespodziewane włączanie się asystenta głosowego, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Pomogą Ci odinstalować Asystenta Google. 

Co to jest Asystent Google?

Asystent Google to darmowa funkcja w telefonach z systemem Android (minimum w wersji 5.0), której działanie jest podobne do Alexy w urządzeniach Amazona czy Siri, znanej z iPhone’ów. Aplikacja ta jest oparta na sztucznej inteligencji. Jest prosta w obsłudze i oferuje mnóstwo możliwości. By ją uruchomić, wystarczy tylko przytrzymać przycisk ekranu głównego lub powiedzieć Hej Google albo OK Google. Następnie możesz wypowiedzieć konkretne polecenie, np. pytając, jaka będzie jutro pogoda.

Choć Asystent Google jest przydatny, to wiele osób potrafi zirytować. Nie jest to niestety w 100% idealna aplikacja i niekiedy nie rozumie dokładnie polecenia. Oprócz tego potrafi się włączać przypadkiem, np. po przyciśnięciu przycisku Home. Co więcej, może także zużywać szybciej baterię w smartfonie oraz zbierać dane na temat użytkownika. Dlatego też wiele osób nie chce, by na ich telefonie był zainstalowany asystent głosowy. Jak wyłączyć tę aplikację? O tym przeczytasz poniżej.

Asystent głosowy Google – jak wyłączyć go na urządzeniach z Androidem?

Jeśli chcesz przestać korzystać z Asystenta Google, musisz wykonać kilka prostych kroków. Wówczas nie będzie on reagował ani na Twój głos, ani na komendy. Pamiętaj, że poszczególne etapy mogą się nieco różnić, w zależności od modelu telefonu, jak posiadasz.

 1. Otwórz aplikację Ustawienia na swoim telefonie i znajdź sekcję Google.
 2. Wybierz opcję Ustawienia aplikacji Google.
 3. Następnie musisz kliknąć Wyszukiwarka, Asystent i Voice.
 4. Wybierz OK Google i Voice Match.
 5. Zdezaktywuj opcję OK na swoim telefonie. Możesz też ją zmienić na innych urządzeniach.
Sprawdź koniecznie  Smart Home – od czego zacząć przygodę z inteligentnym domem?

Możesz też to zrobić z pomocą asystenta. Wystarczy tylko, że wypowiesz komendę „Wyłącz asystenta Google”. Funkcja przeniesie Cię od razu do menu, gdzie możesz zmienić ustawienia.

Jak wyłączyć przycisk Asystenta Google Home?

Dla wielu osób najbardziej problematyczny jest przycisk Home, który po dłuższym przyciśnięciu włącza Asystenta. Co zrobić, by funkcja ta się nie uruchamiała?

 1. Wykonaj takie same kroki jak w powyższych wskazówkach, czyli przejdź do Ustawień aplikacji Google.
 2. Wybierz Asystent Google.
 3. Kliknij Ogólne.
 4. Zdezaktywuj Asystenta Google.

Jak odinstalować Asystenta Google z Twojego smartfona?

Teoretycznie niemożliwe jest, by odinstalować aplikację Asystenta (jest domyślnie zainstalowana), jednak jest na to sposób. Wystarczy, że najpierw przejdziesz do Ustawień w swoim telefonie, a następnie wybierzesz Aplikacje i powiadomienia. Znajdź sekcję Google, a następnie naciśnij ikonkę opcji. Znajduje się w prawym górnym roku. Kliknij Odinstaluj aktualizacje. Gotowe!

Wyłączanie Asystenta Google na komputerze

Jeśli chcesz dezaktywować Asystenta Google na komputerze, musisz najpierw otworzyć przeglądarkę internetową, a następnie przejść do wyszukiwarki Google. Kliknij ikonę profilu, która znajduje się w prawym górnym rogu. Następnie przejdź do opcji Zarządzaj Twoim Kontem Google i wybierz zakładkę Prywatność i personalizacja. Tutaj znajdziesz ustawienia Asystenta i możesz go zdezaktywować.

Jak usunąć dane z Asystenta?

Asystent Google zbiera na Twój temat dużo danych. Jeśli nie chcesz, by pozostały one w rękach jego właścicieli, musisz na swoim koncie Google przejść na smartfonie do ustawień Asystenta, a następnie wybrać opcję Ogólne. Kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu i kliknij Zarządzanie aktywnością w Google. Tam wystarczy znaleźć ikonkę Asystenta, by usunąć historię.

Jak włączyć Asystenta Google na iPhonie?

Asystent Google na urządzeniach mobilnych z systemem iOS nie jest zainstalowany domyślnie. Ich użytkownicy korzystają z Siri. Dlatego też, jeśli zależy Ci na tym, aby Twoim osobistym asystentem na telefonie z jabłkiem był Google, musisz pobrać aplikację ze sklepu App Store. Zainstaluj ją, a następnie zaloguj się na swoje konto Google i wyraź zgodę na przekazywanie wszelkich potrzebnych informacji. To wszystko – asystent Google jest włączony.

Sprawdź koniecznie  Czym jest Internet rzeczy? Przykłady urządzeń IoT

Nie chcesz już korzystać z pomocy Google? W przypadku iPhone’ów, usunięcie Asystenta jest bardzo proste i intuicyjne. Jeśli nie chcesz już z niego korzystać, musisz tylko odinstalować aplikację.

Jak ponownie włączyć Asystenta Google na smartfonie?

Jeśli chciałeś jedynie odinstalować Asystenta na chwilę, a teraz masz zamiar do niego wrócić, musisz wejść ponownie w Ustawienia. Wybierz opcję Asystent Google, a następnie przejdź do OK Google i Voice Match. Teraz wystarczy tylko włączyć opcję Hey Google. Możesz aktywować funkcję przez wypowiedzenie komendy lub przytrzymując przycisk Home.

Funkcje Asystenta Google

Asystent Google potrafi wiele. Wśród jego funkcjonalności warto wymienić sprawdzanie pogody, ustawianie budzika czy tworzenie listy zakupów. Oprócz tego za pomocą komend głosowych możesz też:

 • sterować smart home (inteligentnym domem), np. telewizorem, oświetleniem, termostatem, głośnikami i innymi urządzeniami domowymi,
 • wyszukać różnego rodzaju informacje (np. nową muzykę, film, obrazy, pobliskie miejsca),
 • poprosić Asystenta, by opowiedział Ci kawał, ciekawostkę czy historie (np. komendą: Opowiedz mi żart),
 • aktywować lub dezaktywować Bluetooth/WiFi,
 • otworzyć ustawienia i je zmienić (np. prywatności, konta, zabezpieczeń itd.),
 • korzystać z usług Google, np. wyznaczyć trasę w Google Maps,
 • włączyć piosenkę na YouTube Music,
 • przeliczać waluty i jednostki,
 • wysłać SMS-a lub zadzwonić,
 • przetłumaczyć wyrażenia z innych języków,
 • rozpoznawać piosenki (wystarczy włączyć utwór i poprosić Asystenta, by go rozpoznał).

Usługa Asystenta Google jest dostępna na każdym urządzeniu z Androidem. Powyższy poradnik pomoże Ci w łatwy sposób przestać korzystać z tej funkcji lub szybko do niej wrócić. Mamy nadzieję, że wyłączanie Asystenta i włączanie nie będzie już dla Ciebie problematyczne.