Z monitoringu korzystają obecnie nie tylko firmy czy instytucje, ale także właściciele domów prywatnych. Dzięki temu mogą zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Jaki zestaw kamer do monitoringu domu kupić, by był skuteczny? Mamy kilka wskazówek.
Zestaw monitoringu do domu – z czego się składa?
Zestaw do monitoringu składa się z kilku komponentów. Mogą mieć one różne wymagania techniczne, jak i ceny. Ta zależy głównie od zastosowanej technologii, dodatkowych opcji, jak i możliwości rozbudowy systemu. Najważniejszym jego elementem jest oczywiście kamera. W najprostszej wersji monitoring będzie składać się właśnie z niej, jak i z karty pamięci SD oraz podłączenia do sieci. Warto do tego dodać także rejestrator wideo, dysk twardy oraz czujniki – ruchu, otwarcia drzwi lub okien. Niezbędne będą też kable zasilające oraz aplikacja mobilna lub specjalne oprogramowanie.
Konkretna konfiguracja zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, jak i wielkości Twojego domu. Zastanawiając się, jaki zestaw kamer do monitoringu wybrać, warto też pomyśleć nad oczekiwanym przez Ciebie poziomem bezpieczeństwa.
Jakie funkcje powinien posiadać system monitoringu?
To, jaki zestaw kamer wybrać do swojego domu, zależy od Twoich potrzeb. Niemniej jednak powinien on oferować kilka niezbędnych funkcji. Kompletny zestaw będzie się charakteryzować:
- wysoką rozdzielczością obrazu,
- możliwością nagrywania w kiepskim oświetleniu lub w ciemności,
- detekcją ruchu,
- powiadomieniami w czasie rzeczywistym,
- zdalnym dostępem i sterowaniem kamerami,
- odpornością na warunki atmosferyczne,
- nagrywaniem dźwięku,
- możliwością integracji z systemami smart home,
- szerokim kątem widzenia,
- opcją przechowywania nagrań (np. na dysku twardym karcie SD czy w chmurze),
- zasilaniem awaryjnym.
Jaki zestaw monitoringu domu wybrać?
Zanim wybierzesz monitoring zewnętrzny do swojego domu, musisz mieć świadomość wielu różnych opcji dostępnych na rynku. Przeglądając oferty, zwróć uwagę przede wszystkim na liczbę kamer w zestawie. Dobierz ją do wielkości terenu, jaki będzie monitorowany. Oprócz tego istotny jest kąt widzenia kamer. Minimum to 85 stopni. Warto też wybierać sprzęty, które są kompatybilne z innymi urządzeniami. Dzięki temu podłączysz do systemu urządzenia innych producentów i łatwo go rozbudujesz.
Rozdzielczość kamer
Rozdzielczość kamery do monitoringu domowego to bardzo ważny parametr przy zakupie monitoringu. Im wyższa, tym oczywiście lepiej, gdyż wybrany sprzęt powinien zagwarantować Ci ostry oraz wyraźny obraz. Wybieraj kamery, które mają nowoczesne procesory, zapewniające szybki zapis. Przy wysokiej rozdzielczości niezbędny będzie też dysk twardy o dużej pojemności oraz szybkie łącze internetowe.
Wytrzymałość kamery do monitoringu domu jednorodzinnego
Bardzo istotna podczas wyboru kamer jest też ich wytrzymałość. Aby służyły Ci przez lata do ochrony domu, postaw na wodoszczelne urządzenia. Dobre kamery są odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wiatr czy skrajne temperatury. Najlepszy monitoring powinien spełniać odpowiednie normy, w tym IP54. Taka kamera na dom zapewni ochronę przed pyłem oraz wodą.
Rejestrator – jaki wybrać?
Oprócz zestawów kamer do domu istotny jest też rejestrator. Wybór tego odpowiedniego zależy od kilku czynników, w tym od liczby kamer, ich rodzaju (analogowe czy IP), a także potrzebnych funkcji. Upewnij się, że konkretny model ma wystarczają liczbę wejść, która obsłuży wszystkie Twoje kamery. Do tego powinien mieć odpowiednią pojemność, by przechowywać nagrania. Warto też zwrócić uwagę na to, czy rejestrator wspiera inteligentne funkcje, jak detekcja ruchu.
Alarmy domowe
Ważnym elementem zestawu do monitoringu jest system alarmowy. Jeśli chcesz, by Twoja posesja była dobrze chroniona, zainwestuj w to niewielkie urządzenie, które wyemituje sygnał akustyczny, gdy wykryje niepowołaną osobę. Skłoni ją do ucieczki, a także zwróci uwagę otoczenia. Pamiętaj, że jest to opcja dodatkowa i nie zawsze jest konieczna. Jeśli korzystasz z usług firmy ochroniarskiej, system alarmowy może być wówczas zbędny.
Monitoring domu bezprzewodowy czy przewodowy?
By podłączyć kamery IP, masz dwie możliwości. Możesz to zrobić bez przewodów, czyli skorzystać z kamer WiFi. Warto jednak pamiętać, że mają one ograniczony zasięg. Przy instalacji kamer bezprzewodowych koniecznie weź też pod uwagę ewentualne przeszkody i ściany między urządzeniami. Monitoring WiFi sprawdzi się najlepiej w otwartych miejscach i krótkich odcinkach. Jest łatwiejszy w instalacji, gdyż nie wymaga prowadzenia kabli.
Innym rozwiązaniem jest system przewodowy. Zapewni Ci on szerszy wybór sprzętu pod kątem rozdzielczości i jakości obrazu. Przewodowe systemy monitoringu zapewniają też stabilne i nieprzerwane połączenie, jak i są bardziej odporne na zakłócenia przez osoby trzecie. Oczywiście instalacja przewodowego monitoringu w domu jednorodzinnym jest bardziej inwazyjna, gdyż wymaga przewodów podłączonych do każdej kamery.
Najlepsze zestawy do monitoringu domu
Na rynku znajdziesz mnóstwo urządzeń do profesjonalnego systemu monitoringu. Producenci dbają oto, aby w gotowych zestawach znajdowały się wszystkie niezbędne elementy. Zestawy są także proste w montażu oraz obsłudze. Pamiętaj, że nie ma sprzętu uniwersalnego, który będzie pasował do każdego domu. Możesz wybrać zarówno taki, który oferuje 4 kamery IP, jak i ten z 8 kamerami. Koszt monitoringu domu będzie zależał nie tylko od wybranego sprzętu, ale też tego, czy zamontujesz kamery samodzielnie, czy skorzystasz z usług profesjonalnej firmy.
Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwo domu, zainwestuj w komplet urządzeń systemu monitoringu. Najlepszym rozwiązaniem są kamery, które zapewnią Ci szereg przydatnych funkcji, w tym podgląd kamer z dowolnego miejsca, powiadomienia czy detekcję ruchu. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci stworzyć idealny domowy monitoring.
Jestem Adrian, pasjonat nowych technologii i ekspert w dziedzinie Smart Home. Moja praca polega na testowaniu i recenzowaniu najnowszych rozwiązań dla inteligentnych domów.