Jaki wideodomofon wybrać? Przydatne wskazówki

Jaki wideodomofon wybrać? Przydatne wskazówki

Wideodomofon pozwoli Ci zdalnie otworzyć drzwi, bramę lub furtkę, a także zawsze mieć pewność, kto stoi pod drzwiami. Czym powinien wyróżniać się najlepszy model? Jaki wideodomofon do domu jednorodzinnego wybrać i czym kierować się przy jego wyborze?

Jak działa wideodomofon?

Domofon to urządzenie, które umożliwia komunikację głosową oraz identyfikację osoby, która próbuje dostać się do Twojego domu. Jego funkcją jest również otwieranie drzwi lub furtki. Jeśli chodzi o wideodomofon, to pozwala on nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć przybyłego gościa. Zapewnia to większy komfort i poczucie bezpieczeństwa, dzięki możliwości kontroli dostępu.

W skład wideodomofonu do domu wchodzi kilka istotnych elementów. Jest to przede wszystkim kaseta zewnętrzna z kamerą, dzwonkiem, głośnikiem i mikrofonem. Znajduje się na zewnątrz. W środku domu instaluje się natomiast aparat z ekranem LCD oraz różnymi funkcjami. Na wyświetlaczu można wyświetlać, co dzieje się przed drzwiami, jak i furtką, a przy pomocy unifonu (słuchawki) bez problemu skomunikujesz się z osobą na zewnątrz bez wychodzenia z domu.

Funkcjonalności wideodomofonów

Obecnie wideodomofony to bardzo nowoczesne i rozbudowane urządzenia, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Mają szeroki zakres funkcjonalności. Możesz je obsługiwać z dowolnego miejsca. Wybierając wideodomofon z aplikacją mobilną, możesz nim sterować na swoim smartfonie lub tablecie.

Wiele modeli wideodomofonów pozwala także na zapis nagrań z kamery – może to być np. wbudowana pamięć, czytnik na karty SD lub chmura. Kolejną ciekawą funkcję jest noktowizja. Pozwala ona bez problemu zauważyć w nocy osobę, która chce się dostać na Twoją posesję. Wiele wideodomofonów ma także czujniki ruchu, które wysyłają powiadomienia, jeśli wykryją poruszenie w pobliżu drzwi.

Sprawdź koniecznie  Jak wyłączyć Asystenta Google na smartfonie? Instrukcja

Analogowy czy cyfrowy – jaki wideodomofon wybrać?

Jaki wideodomofon wybrać do domu – cyfrowy czy analogowy? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Analogowy używa połączenia przewodowego. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli dopiero stawiasz swój dom i możesz poprowadzić bez problemu kable. Warto wiedzieć, że analogowy wideodomofon zapewnia tylko podstawowe funkcje, dzięki czemu jest tańszy.

Cyfrowy wideodomofon nie wymaga podłączenia przewodów, acz, warto wiedzieć, że będzie wymagał w takim wypadku zasilania, by funkcjonować. Jest to droższy wybór, ale też zdecydowanie oferujący więcej możliwości. Miej też na uwadze, że wideodomofony są dostępne w wersjach przewodowych i bezprzewodowych. Te drugie będą działać najczęściej przy pomocy sieci Wi-Fi.

Czym jest wideodomofon IP?

Wideofon IP to najnowocześniejszy rodzaj tego typu urządzeń. Ich główną zaletą jest bogata funkcjonalność. Warto tutaj wymienić przede wszystkim:

  • zapisywanie zdjęć i nagrań z panelu zewnętrznego,
  • rejestracja nieodebranych połączeń/wizyt,
  • możliwość nagrywania wiadomości głosowych,
  • współpraca z urządzeniami smart – monitoringiem, roletami, oświetleniem czy bramą garażową.

Wideodomofon IP podpina się pod sieć komputerową i paruje z przewodowo z routerem za pomocą CAT5. Możesz też to zrobić zdalnie, przy pomocy WiFi. Wszelkie powiadomienia będziesz otrzymywać na swój smartfon lub tablet. Nawet jeśli nie będziesz w swoim domu jednorodzinnym, będziesz wiedzieć, czy ktoś nie czeka pod domofonem.

Montaż wideodomofonu – jaki?

Zanim wybierzesz konkretny domofon, zastanów się nad sposobem instalacji. Masz do wyboru dwa rozwiązania. Jednym z nich jest montaż podtynkowy. Taki zestaw wideodomofonowy będzie miał dobrze zabezpieczone wszystkie elementy. Jego zaletą jest też minimalizm oraz lepsze wrażenia wizualne na Twojej posesji. Żaden element nie będzie nieestetycznie wystawał ze ściany. Wszystko będzie dobrze dopasowane i ukryte.

W przypadku montażu natynkowego moduł montuje się bezpośrednio na słupku ogrodzeniowym. Nie musisz ingerować w ogrodzenie, dzięki czemu instalacja jest bardzo szybka i prosta. Oczywiście będzie to też mniej estetyczne rozwiązanie. Wideodomofon w takiej formie będzie też bardziej narażony na uszkodzenia.

Sprawdź koniecznie  Jaki zestaw kamer do monitoringu domu wybrać? Czym się kierować?

Najlepszy wideodomofon – na co zwrócić uwagę?

Najlepszym wyborem będzie wideodomofon WiFi. Ma on mniej kabli, co ułatwia montaż, a także podłączenie innych akcesoriów. Najwygodniejsze są z kolei wideodomofony bezsłuchawkowe, które mają duży obraz w rozdzielczości, która jest wystarczająco wysoka. Dzięki nim możesz odebrać sygnał nawet wtedy, gdy jesteś zajęty. Warto też zwrócić uwagę na inne aspekty.

  • Rodzaj monitora – ekrany wideodomofonów mają najczęściej od 3 do 10 cali. Warto wybrać te większe, 7- lub 10-calowe. Będą Ci zapewniać wygodny podgląd obrazu z kamery.
  • Jakość wykonania – wysoka jakość materiałów sprawi, że urządzenie będzie odporne na różne czynniki. Może to być, chociażby korozja, wandaloodporność, czy osłona przed opadami deszczu.
  • Sposób otwierania – drzwi lub furtkę można otwierać najczęściej przy pomocy klucza, lub kodu. Nowoczesną alternatywą są wideodomofony wyposażone w panel z jednym przyciskiem lub czytnikiem linii papilarnych. Możesz też znaleźć takie, które pozwala na użycie czytnika zbliżeniowego lub breloka.
  • Dodatkowe funkcje – szeroki kąt widzenia, panel dotykowy, zapis zdjęć oraz wideo, czujniki ruchu, alarmy, obsługa interkomu, szyfrator itd.

Czy wiesz już, jaki wideodomofon wybrać?

W rankingach wideodomofonów znajdziesz mnóstwo ciekawych urządzeń, które oferują wysoką jakość obrazu i dźwięku. Są też odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Dobre wideodomofony pozwolą Ci sterować nie tylko drzwiami, ale też furtką i bramą. Znajdziesz wśród nich wideodomofon z funkcją otwierania bramy.

Kupując wideodomofon, zwróć uwagę na wszystkie aspekty, które wymieniliśmy wyżej. Dobry sprzęt stanie się niezbędnym elementem Twojego wyposażenia domu i pozwoli Ci zadbać o swoje bezpieczeństwo – zarówno w czasie rzeczywistym, jak i wtedy, gdy jesteś poza swoim mieszkaniem.