Najlepsze kamery do monitoringu domu – czym się wyróżniają?

Najlepsze kamery do monitoringu domu – czym się wyróżniają?

System monitoringu to doskonały sposób na poprawę bezpieczeństwa w swoim domu. Zastanawiasz się, czym cechują się najlepsze kamery do monitoringu? Nie wiesz, jakie wybrać? Oto kilka praktycznych wskazówek, które Ci pomogą!

Dobra kamera zewnętrzna, czyli jaka?

Dobra kamera zewnętrzna powinna cechować się wysoką jakością obrazu. Minimalna rozdzielczość to 2K, jednak warto postawić na 4K. Dzięki temu będziesz otrzymywać wyraźny obraz z kamery. Postaw też na kamery, które mają szeroki kąt widzenia. Oprócz tego istotna jest odporność na warunki atmosferyczne. Dobry zestaw monitoringu domowego musi być szczelny oraz odporny na pyły czy wodę.

Jeśli wybrana przez Ciebie kamera jest odporna na warunki zewnętrzne, zadbaj też o to, by była wandaloodporna. Uchronisz ją w ten sposób przed zniszczeniem. Dobra kamera powinna mieć też opcję nagrywania na karcie pamięci lub w chmurze.

Dobrze także, jeśli kamera posiada wbudowane czujniki ruchu. Powiadomi Cię wówczas, jeśli ktoś znajdzie się na Twojej posesji. Kamera powinna być wyposażona także w diody podczerwieni, które umożliwią nagrywanie w nocy. Dostęp do kamery możesz mieć za pomocą telefonu lub tabletu. Będziesz mógł wówczas oglądać obraz na żywo z kamery oraz otrzymywać powiadomienia alarmowe.

Kamera zewnętrzna do monitoringu domu WiFi – czy warto?

Kamera zewnętrzna WiFi to popularne rozwiązanie do domów, które zostały już wykończone lub firm, które mają sporą, otwartą powierzchnię. Dzięki niej można zdalnie obserwować obraz przy użyciu routera lub rejestratora. Oczywiście warto mieć na uwadze pewne minusy kamery WiFi. Wybierając ją, jesteś ograniczony zasięgiem oraz mocą sygnału. Ta ostatnia jest indywidualna dla każdego urządzenia i zależy między innymi od grubości ścian. W momencie ograniczeń warto sięgnąć zatem po tzw. mosty radiowe.

Sprawdź koniecznie  Jaki wideodomofon wybrać? Przydatne wskazówki

Funkcje kamer IP do monitoringu

Kamery IP zewnętrzne cieszą się dużym zainteresowaniem, dzięki mnogości funkcji, jakie oferują. Podstawą jest między innymi funkcja WDR, która poprawia jakość obrazu w skrajnych warunkach. Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy tło jest jasne, a dany obiekt znajduje się w zaciemnionym miejscu. Oprócz tego warto też wybrać typ kamery, który oferuje funkcje 3D DNR. Technologia ta służy do redukcji szumów cyfrowych w obrazie. Powstają one w wyniku jego zniekształceń, przez co nagranie jest mniej wyraźne.

Najlepsze zewnętrzne kamery WiFi IP zaoferują Ci też możliwość zdefiniowania obszaru, który ma być monitorowany. Mogą to być np. drzwi wejściowe do domu. Funkcja ta, czyli ROI, sprawia, że uzyskasz lepszą jakość nagrania w konkretnym miejscu. Możesz też wybrać kamery z funkcją F-DNR lub Defog, które redukują mgłę lub mżawkę z obrazu.

Jaką kamerę wybrać do monitoringu domu?

W rankingach kamer zewnętrznych znajdziesz mnóstwo ciekawych modeli, które powinny spełnić Twoje potrzeby i zagwarantują wysoką jakość i rozdzielczość obrazu. Dzięki nim będziesz wiedział, co się dzieje wokół Twojego domu, jak i obszarach znajdujących się w zasięgu kamery. Wśród urządzeń do monitoringu zewnętrznego możesz znaleźć takie urządzenia jak:

 • kamera IP Reolink,
 • kamera IP Orllo,
 • kamera IP Imou,
 • kamera do monitoringu Hikvision,
 • kamera Imou Bullet.

 Jaka kamera do monitoringu w nocy?

Jeśli chcesz nagrywać obraz w nocy, wybierz model z oświetlaczem IR lub światła białego o dużym zasięgu. Kamera zewnętrzna do monitoringu w nocy pozwoli nie tylko zarejestrować kolor obrazu, ale też będzie sama w sobie pewną prewencją. Dobra kamera jest również wyposażona w funkcję smartIR. Taka kamera zapewnia bardziej równomierne oświetlenie w nocy. Zasięg powinien być przynajmniej o 20% większy niż maksymalnie możliwy. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję wyższej rozdzielczości na większych odległościach.

Sprawdź koniecznie  Sterowanie inteligentnym domem – przegląd aplikacji Smart Home

Kamera tubowa czy kopułkowa?

To, który system monitoringu wybierzesz, zależy od jej lokalizacji. Warto zatem zastanowić się nad swoimi potrzebami. Na ich podstawie wybierz najlepsze kamery dostosowane do Twoich oczekiwań.

 • Kamery tubowe – możesz je wbudować bezpośrednio na elewacji, przez co mogą nie pasować do każdego wnętrza. Wyróżniają się większym zasięgiem widzenia. Mniej ograniczają ich widoczność gzymsy czy inne elementy na ścianach.
 • Kamery kopułkowe – instaluje się je na suficie, jak i na ścianie, są bardziej dyskretne i estetyczne. Mają szerszy kąt widzenia. Są odporne na warunki atmosferyczne i bardziej kompaktowe, dzięki czemu można je łatwo ochronić przed wandalizmem czy przypadkowymi uszkodzeniami.

Kamera do domu z inteligentną analityką obrazu – jak działa?

Zależy Ci na zaawansowanym, nowoczesnym urządzeniu? Do monitoringu podwórka możesz używać kamer zewnętrznych z funkcją inteligentnej analityki obrazu. Sprzęty te automatycznie rozpoznają obraz i analizują dane w czasie rzeczywistym. Taka kamera może odróżniać ludzi znajdujących się w jej zasięgu, a także oferuje detekcję ruchu i wykrywanie dźwięku. Może też analizować zachowania lub odczytywać numery rejestracyjne. Co więcej, taka kamera oferuje skuteczniejsze i bardziej efektywne działanie.

Dlaczego warto korzystać z zestawów do monitoringu IP?

Dobra kamera zapewni Ci spokój ducha. Pomoże Ci w wielu różnych sytuacjach:

 • stanowi środek odstraszający przed potencjalnymi włamywaczami lub przestępcami,
 • kamera automatycznie rejestruje wszelką aktywność, dlatego też wybór odpowiedniej kamery pomoże Ci zidentyfikować np. sprawcę incydentu,
 • oferuje zdalny dostęp, dzięki czemu możesz obserwować wydarzenia wewnątrz lub na zewnątrz domu,
 • nagrania mogą stanowić dowód w przypadku przestępstw,
 • zewnętrzna kamera bezprzewodowa może stać się częścią inteligentnego domu, integrując się z alarmami, oświetleniem i innymi urządzeniami.

Najlepsze kamery IP przeznaczone do monitoringu to rozwiązanie, które pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak i innych domowników. Pomoże Ci także poczuć większą pewność, że nic złego nie dzieje się na Twoim podwórku, gdy jesteś na przykład na urlopie. Mamy nadzieję, że wiesz już, jaką wybrać kamerę IP do prowadzenia monitoringu.