Jak działa i ile prądu zużywa inteligentne gniazdko WiFi?

Jak działa i ile prądu zużywa inteligentne gniazdko WiFi?

Jest praktyczne i użyteczne, dzięki czemu staje się coraz popularniejszym wyborem. Czym jest inteligentne gniazdko sterowane za pomocą WiFi? Ile prądu zużywa i czy pomoże Ci zaoszczędzić na rachunkach? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

Co to jest gniazdko WiFi?

Inteligentne gniazdko, inaczej zwane smart plug, to nakładka na tradycyjny kontakt elektryczny. Potrafi ono kontrolować przepływ prądu do urządzeń w Twoim domu. Wszelkie informacje na temat gniazdka możesz sprawdzić z pomocą aplikacji na smartfonie (np. Android i iOS) czy innym urządzeniu. Połączysz się z nim przy pomocy Bluetooth czy domowej sieci Wi-Fi. Smart plug może być również połączone z systemem inteligentnego domu. Dzięki temu zyskasz zdalnie sterowany włącznik i wyłącznik domowych sprzętów.

Jak działa zdalnie sterowane gniazdko WiFi?

Inteligentne gniazdko nie jest trudne w instalacji ani nie wymaga skomplikowanego montażu, czy konfiguracji. Wystarczy tylko podłączyć je do kontaktu, a następnie wybrać urządzenie. Później musisz powiązać gniazdko z dedykowaną aplikacją, by móc zacząć z niego skorzystać. Na podobnej zasadzie działają inteligentne listwy zasilające. Dzięki nim możesz kontrolować większą liczbę urządzeń. Co ważne, nie jest konieczne posiadanie zaawansowanego smart home, by cieszyć się korzyściami, jakie niesie smart plug.

Jakie zalety ma smart gniazdko?

Smart gniazdko ma wiele zalet. Jego podstawową funkcją jest zdalne włączenie i wyłączanie urządzeń, które są do niego podłączone. Oprócz tego, w dedykowanej aplikacji, możesz ustawić harmonogram aktywacji i dezaktywacji sprzętów. To sprawia, że nie musisz ustawiać np. telewizora w tryb czuwania, gdy wychodzisz z domu lub idziesz spać.

Sprawdź koniecznie  Smart Home – od czego zacząć przygodę z inteligentnym domem?

Gniazdko może też zwiększyć Twoje poczucie bezpieczeństwa. Często w wybranych modelach znajdziesz czujniki, które wykrywają przegrzewanie się gniazdka lub awarię sprzętu, czy zwarcie instalacji elektrycznej. Zostaniesz o tym natychmiast poinformowany. Gniazdko w tym momencie odetnie zasilanie i ochroni podłączony sprzęt lub całe gospodarstwo domowe.

Inteligentne gniazda mają ponadto kompaktową budowę i można je łatwo kontrolować z dowolnego miejsca na świecie. Pozwalają sterować oświetleniem lub innymi urządzeniami. Pomogą Ci też zmniejszyć rachunki za prąd.

Inteligentne gniazdka elektryczne – do czego je wykorzystać?

Jeśli chodzi o zastosowanie smart plug, nie ma tutaj wielu ograniczeń. Ten tani gadżet można wykorzystać na wiele sposobów, zarówno tych najprostszych, jak i bardziej zaawansowanych. Możesz np.:

  • kontrolować bieżące zużycie energii – dowiesz się, które urządzenia mają najwyższy pomiar zużycia prądu;
  • zintegrować gniazda z asystentami głosowymi – wybrane modele współpracują z Amazon Alexa, Google Assistant czy Siri, co umożliwi Ci kontrolę głosową;
  • zarządzać ogrzewaniem – możesz z powodzeniem włączyć np. grzejniki elektryczne i kontrolować ich działanie;
  • kontrolować klimatyzację – w łatwy sposób z dowolnego miejsca możesz zarządzać temperaturą w danych pomieszczeniach;
  • spersonalizować ich działanie – łatwo stworzysz różne scenariusze dla danych sytuacji, które będą wymagały włączenia czy wyłączenia danych urządzeń;
  • symulować obecność w domu – np. podczas urlopu. Możesz ustawić jego działanie tak, by włączać i wyłączać oświetlenie o konkretnych godzinach; dzięki temu zmniejszysz ryzyko włamania i odstraszysz złodziei.

Ile prądu zużywa elektryczne gniazdko?

Zastanawiasz się, jak wygląda pobór energii przez gniazdko? Zużycie przez nie prądu jest samo w sobie niewielkie. Dużo zależy tak naprawdę od modelu, jak i producenta. Średnio, inteligentne gniazdko może zużywać od około 1 do 3 watów w trybie czuwania. Jest to moment, gdy są podłączone do sieci, jednak nie zasilają żadnego urządzenia w aktywny sposób.

Sprawdź koniecznie  Czym jest Internet rzeczy? Przykłady urządzeń IoT

Choć zużycie wydaje się niewielkie, może ono sumować się z czasem, szczególnie jeśli używasz kilku gniazd. Jednakże, korzyści, jakie wynikają z możliwości zdalnego zarządzania oraz monitorowania zużycia energii często przewyższają minimalny koszt zużycia energii przez te gadżety.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej ze smart gniazdkiem?

Zainstalowanie inteligentnego gniazdka WiFi z pomiarem zużycia pomoże Ci zaoszczędzić w ciągu roku zauważalną kwotę. Jest to możliwe dzięki monitorowaniu bieżącego zużycia prądu przez urządzenia, które są podłączone do gniazd. Łatwo zidentyfikujesz, które sprzęty pobierają najwięcej energii i w jakim czasie. Dzięki temu zweryfikujesz, czy nie lepiej byłoby kupić urządzenia bardziej energooszczędne.

Jeśli chcesz zaoszczędzić, ustaw harmonogram działania sprzętów. Nie będą one włączone całą dobę i nie będzie Ci potrzebny tryb czuwania. Choć urządzenia zużywają w nim minimalną ilość energii, to w skali roku może stać się to dodatkowym wydatkiem. Szczególnie jeśli w trybie stand by znajduje się w ciągu doby co najmniej kilka urządzeń.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie inteligentnego gniazdka?

Kupując gniazdko, zwróć przede wszystkim uwagę na oferowany przez poszczególne modele zakres funkcji. Oprócz możliwości tworzenia harmonogramów powinny też umożliwiać zdalny dostęp, a także pozwalać na obsługiwanie głosem. Dobrym wyborem będzie gadżet, który współpracuje z popularnymi aplikacjami dla urządzeń IoT, np. aplikacją Tuya lub smart Life. Pozwalają one na integrację z tysiącami różnych sprzętów Internetu rzeczy.

Istotny będzie też rozmiar smart plug. Wybierając niewielki gadżet, będziesz mieć pewność, że dobrze wkomponuje się w wystrój domu i nie utrudni Ci dostępu do sąsiednich kontaktów. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy dany model oferuje porty USB. Dzięki temu będziesz mógł podłączyć do ładowania kilka rzeczy jednocześnie.

Inteligentne gniazdko zużywa niewiele prądu, a jednocześnie zapewnia Ci sporą oszczędność na rachunkach. Oferuje też mnóstwo przydatnych funkcji i pozwala Ci na stworzenie inteligentnego domu, dopasowanego do Twoich potrzeb. Jest to zatem inwestycja, którą zdecydowanie warto rozważyć.