Sterowanie inteligentnym domem – przegląd aplikacji Smart Home

Sterowanie inteligentnym domem – przegląd aplikacji Smart Home

Inteligentne domy cały czas zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego – systemy Smart są wygodne i funkcjonalne. Aby można było nimi łatwo zarządzać, konieczny jest dedykowany program. Oto najpopularniejsze aplikacje Smart Home.

Inteligentny dom – co to takiego?

Inteligentny dom, zwany także Smart Home, to zaawansowany system, który wykorzystuje technologię do automatyzacji i zdalnego zawiadywania różnymi urządzeniami w domu. Dzięki połączeniu z Internetem możesz je obsługiwać za pomocą smartfona, tabletu czy komputera, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz. Co ważne, różne systemy mogą być ze sobą zintegrowane, co umożliwia planowanie działania wielu gadżetów jednocześnie. Razem tworzą dzięki temu spójny i efektywny system.

Co można obsługiwać w systemie inteligentnego domu?

Zautomatyzowanie domu pozwoli Ci na dopasowanie otoczenia do swoich potrzeb. Przykładowo, wchodząc do domu, światła mogą się automatycznie włączyć, tak samo jak klimatyzator, wentylacja czy grzejniki. Oprócz tego masz też możliwość nadzorowania systemami:

  • alarmowymi i monitoringu,
  • podlewania roślin,
  • sterowania żaluzjami lub roletami.

Smart Home pozwoli Ci też zapanować nad inteligentnymi czujnikami dymu, temperatury i ruchu. Ciekawym rozwiązaniem są inteligentne gniazdka, które pozwolą Ci zdalnie wyłączać lub włączać sprzęty. Taka funkcjonalność może się doskonale sprawdzić do automatycznego zarządzania domem.

Aplikacje Smart Home – przegląd aplikacji do sterowania domem

Jeśli w Twoim domu jest kilka inteligentnych urządzeń Smart Home, możesz je obsługiwać z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfon lub tablet. Najłatwiej jest wtedy, gdy wszystkie sprzęty pochodzą od jednego producenta. Często mają oni dedykowane aplikacje do wszystkich swoich produktów.

Sprawdź koniecznie  Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – jak robić to bezprzewodowo?

Nie oznacza to oczywiście, że niemożliwa jest zdalna obsługa sprzętów pochodzących od różnych producentów z jednego programu. Przełączanie się między różnymi aplikacjami może być męczące, dlatego też powstały takie, które obsługują wiele urządzeń. Poniżej znajdziesz kilka najlepszych. Pamiętaj, że żadna z nich nie będzie współpracować ze wszystkimi sprzętami Smart. Aktualnie taka aplikacja jeszcze nie powstała.

Amazon Alexa – dedykowana aplikacja mobilna Smart Home

Amazon Alexa to aplikacja, która służy do obsługiwania gadżetów od producenta Amazon. Umożliwia wydawanie im poleceń i udostępniania wielu funkcji. Dzięki możliwości pogrupowania akcesoriów na pomieszczenia lub ze względu na zastosowanie możesz nimi z łatwością kierować. Aplikacja mobilna oferuje wiele ciekawych rozwiązań, np. umożliwia sterowanie wieloma urządzeniami jednocześnie przy pomocy jednego polecenia.

Google Home – prosta w obsłudze aplikacja

Google Home to najpopularniejsza aplikacja do obsługi inteligentnego domu. Jest bardzo prosta i wygodna w obsłudze dzięki pogrupowaniu sprzętów na pokoje. Google Home pozwala planować działanie sprzętów Google Home, Google Nest, systemem Chromecast oraz wieloma innymi gadżetami smart. Dużą zaletą aplikacji jest obsługa multimediów. Z jej poziomu możesz np. przełączać utwory muzyczne lub zmieniać głośność. Aplikacja ponadto współpracuje z głosowym asystentem Google.

IFTTT – aplikacja zapewniająca pełną automatyzację

Aplikacja IFTTT (If This Then That, czyli z ang. Jeśli to, to wtedy tamto) pozwala kontrolować inteligentny dom w dowolny sposób. Ma nieograniczone możliwości zaprogramowania różnych wydarzeń na dane okoliczności. Np. możesz ustawić w aplikacji, aby światła zewnętrzne zapalały się, gdy zajdzie słońce lub zapalały np. na czerwono, gdy prognozowany jest deszcz. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i działa w oparciu o aplety, czyli łączniki umożliwiające wzajemną komunikację między gadżetami.

Sprawdź koniecznie  Jaki wideodomofon wybrać? Przydatne wskazówki

Smart Life – aplikacja na smartfon z opcją tworzenia harmonogramów

Kolejna aplikacja to Smart Life. Wyróżnia ją prosta obsługa – dodawanie nowych gadżetów jest szybkie i intuicyjne. Aplikacja umożliwia kontrolowanie wielu rzeczy – od inteligentnych żarówek, przez alarmy i zamki, aż po czujniki czy fotele masujące. Wszystkie powiadomienia wysyła w czasie rzeczywistym, co jest ważne w przypadku gadżetów zapewniających bezpieczeństwo. Ciekawie wygląda możliwość stworzenia harmonogramów pracy. Możesz ustawić jako regułę np. codzienne włączanie się światła o konkretnej porze.

Tuya – popularna aplikacja do zarządzania inteligentnym domem

Tuya to aplikacja, która zyskuje na popularności w domach typu smart. Dzięki niej możesz kontrolować swoje inteligentne gadżety przez różne standardy łączności, np. Bluetooth, WiFi czy Zigbee. Masz możliwość planowania ich pracy z dowolnego miejsca. Zaletą aplikacji jest z pewnością opcja wydawania komend głosowych przy pomocy Amazon Echo i Google Assistant. Bez problemu stworzysz też reguły na podstawie np. temperatury czy godziny. W aplikacji istnieje też opcja udzielenia praw dostępu określonym osobom.

Dlaczego warto zainwestować w Smart Home?

Stworzenie inteligentnego domu, choć wymaga sporego wydatku, przynosi wiele korzyści. Poprawia jakość życia, dopasowując otoczenie do zaprogramowanych przez nas okoliczności. Pomaga też obniżyć wysokość rachunków i poprawia bezpieczeństwo. W każdej chwili możesz sprawdzić, co się dzieje z Twoim domem, np. dzięki kamerom. Instalując czujniki dymu, ruchu lub gazu, automatycznie dostaniesz powiadomienie, jeśli pojawi się niebezpieczeństwo.

Planując w odpowiedni sposób swój smart dom, możesz też dopasować wilgoć oraz temperaturę do tej, która panuje w otoczeniu. System wykryje, jeśli ktoś zostawi otwarte okno i automatycznie zmieni funkcjonowanie ogrzewania. Dzięki możesz zaoszczędzić na rachunkach. To oczywiście nie wszystko, gdyż możliwości są znacznie szersze i na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań.

Sprawdź koniecznie  Jak działa i ile prądu zużywa inteligentne gniazdko WiFi?

Choć inteligentne domy początkowo postrzegane były jako gadżety, aktualnie stają się coraz bardziej powszechne. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje pomogą Ci zdecydować, jaką aplikację Smart Home wybrać do swojego domu.