Jaki system Smart Home wybrać? Tak stworzysz inteligentny dom

Jaki system Smart Home wybrać? Tak stworzysz inteligentny dom

Inteligentne domy stają się coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego, w końcu poprawiają zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Nie wiesz, jaki system Smart Home wybrać? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Czym jest inteligentny dom?

Chcąc zacząć przygodę ze Smart Home, warto najpierw dowiedzieć się, co to właściwie jest inteligentny dom. Jest to budynek wyposażony w różne czujniki, detektory czy specjalne gniazdka, a także urządzenia, które są zintegrowane ze sobą. Można je obsługiwać za pomocą aplikacji na smartfon lub tablet. To, ile będzie inteligentnych sprzętów w Twoim domu, zależy od Ciebie.

System inteligentnego domu – rodzaje

Rodzajów najpopularniejszych systemów Smart Home jest sporo. Mogą być zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, centralne czy zdecentralizowane. To, który rodzaj Smart Home jest najlepszy, będzie zależało od Twoich potrzeb.

Przewodowy i bezprzewodowy – który system wybrać?

System przewodowy opiera się o kable internetowe RJ45, stacje NAS oraz przełączniki typu Switch. Aby je zainstalować, konieczne jest wcześnie ich rozplanowanie, a także poprowadzenie okablowania Ethernet. Opcja ta jest droższa, jednak zapewnia więcej możliwości oraz stabilne połączenie.

System bezprzewodowy z kolei opiera się na łączności Zigbee, Bluetooth, WiFi i innych. Można go zainstalować w dowolnym momencie oraz łatwo modyfikować. Istnieje jednak przy tym konieczność zadbania o wysoką jakość połączenia z siecią WiFi, jak i wzięcie pod uwagę pojawienia się różnych zakłóceń.

Sprawdź koniecznie  Jaki zestaw kamer do monitoringu domu wybrać? Czym się kierować?

Centralny i zdecentralizowany system Smart Home

System centralny inteligentnego domu opiera się na centralce Smart Home. Do niej właśnie podłącza się pojedyncze sprzęty. Jest odpowiedzialna za przesyłanie komunikatów od użytkownika do poszczególnych elementów. Jako użytkownik możesz wysłać polecenie np. włączenia klimatyzacji, a jednostka centralna wymusi to działanie na klimatyzatorze.

W przypadku systemu zdecentralizowanego istotny jest brak centrali. Sprzęty łączy się ze sobą. Dzięki temu nie ma obaw o to, że awaria jednego elementu sprawi, że zakłócone będzie działanie pozostałych.

Systemy, które pozwolą Ci sterować inteligentnym domem

Wybór samego systemu to bardzo ważne kwestia. Zanim postawisz na jeden z nich, zaopatrz się w stabilny router z mocną anteną. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze systemy do inteligentnego domu.

Google Home

Google Home to darmowa aplikacja, dzięki której możesz zarządzać sprzętami smart, przypisać je do pokoi lub sterować nimi grupowo. Współpracuje ona z asystentem Google oraz reaguje na różne polecenia. Apka jest dostępna w języku polskim. Dużą jej zaletą jest obsługa multimediów.

Apple HomeKit

Home to aplikacja dedykowana do sprzętów z systemem iOS i iPadOS. Możesz dzięki niej podłączyć, zarządzać oraz zdalnie sterować sprzętami kompatybilnymi z Apple HomeKit. Są to między innymi żarówki czy taśmy LED oraz kamery. Aplikacja współpracuje też z asystentem głosowym Siri.

Fibaro

Fibaro to płatny, acz bardzo zaawansowany system. Dzięki niemu możesz tworzyć konfiguracje, które automatycznie zmienią ustawienia sprzętów w Twoim domu. Zastosowanie technologii plug & play umożliwia szybkie i łatwe połączenie ze sobą urządzeń.

Smart Life

Smart Life pozwala sterować każdym rodzajem sprzętu, a także grupowanie ich na podstawie pomieszczeń, gdzie zostały zainstalowane. Wśród funkcjonalności oprogramowania warto wymienić możliwość tworzenia harmonogramów. Przykładowo możesz ustawić, że roleta opuści się o konkretnej godzinie. W Smart Life możesz też dodać dostęp większej ilości osób w swoim domu.

Sprawdź koniecznie  Najlepsze kamery do monitoringu domu – czym się wyróżniają?

Smart Home Somfy

Somfy współpracuje z różnymi markami, które tworzą automatykę domową oraz asystentami głosowymi. Dzięki niemu możesz obsługiwać sprzęty przy pomocy Amazon Alexa czy Asystenta Google. Jeśli chcesz zarządzać sprzętami od Somfy, musisz zainstalować aplikację TaHoma, dostępna na Androida i iOS. Dzięki niej stworzysz własne scenariusze działań.

Urządzenia Smart Home, czyli jakie?

Wybierając system inteligentnego domu, możesz postawić zarówno na sprzęty jednego producenta, jak i kilku. To pierwsze rozwiązanie jest najprostsze, gdyż konfiguracja wszystkich elementów będzie łatwa, a zarządzanie nimi będzie odbywać się z poziomu jednej aplikacji. Możesz też postawić na sprzęty różnych producentów, pracujące na jednym protokole łączności lub różnych. W tym ostatnim wypadku musisz zwrócić uwagę, czy dane sprzęty będą ze sobą dobrze współpracować w ramach takiego samego rozwiązania. Poniżej znajdziesz przykłady sprzętów smart.

Inteligentne gniazdka

Inteligentne gniazdka pozwolą Ci monitorować zużycie energii, a tym samym obniżyć rachunki za prąd. Możesz do nich podpiąć oświetlenie, telewizor i wiele innych sprzętów. Wśród ich funkcji warto wymienić np. włączenie klimatyzatora czy obsługę ogrzewania podłogowego.

Inteligentne ogrzewanie

Stosując takie rozwiązanie w swoim domu, możesz podnieść swój komfort, jak i przyczynić się do oszczędności. Termostaty przydadzą się do utrzymywania stałej temperatury w danych pomieszczeniach. Dzięki harmonogramom możesz przygotować dom przed przybyciem z pracy, np. dogrzać go lub schłodzić.

Inteligentne kamery do monitoringu, czujniki i alarmy

Kamery będą rejestrować obraz przez całą dobę i poinformują Cię, jeśli na Twojej posesji znajdzie się ktoś obcy. Czujniki ruchu, gazu, dymu, zalania, otwarcia drzwi lub okien zapewnią Ci wysoki poziom bezpieczeństwa, a także zaoferują wiele możliwości automatyzacji.

Dlaczego warto zainwestować w swój inteligentny dom?

Instalacja inteligentnego domu zapewni Ci szereg możliwości automatyzacji. Będziesz mógł włączać i wyłączać sprzęty w wygodny sposób przy pomocy aplikacji mobilnej. Do tego możesz dostosować cały system do swoich osobistych preferencji. Zapewni Ci to komfort oraz bezpieczeństwo. Smart house to także duża oszczędność czasu.

Sprawdź koniecznie  Apple HomeKit – dobry inteligentny dom na początek?

Jeśli chcesz zadbać o wygodę swoją i innych domowników, inteligentny dom to idealne rozwiązanie. Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki Smart Home wybrać do swojego domu.