Zepsuty programator w pralce – te objawy oznaczają uszkodzenie

Zepsuty programator w pralce – te objawy oznaczają uszkodzenie

Sprzęty AGD mają to do siebie, że czasami ulegają awariom. Szczególnie problematyczna może być usterka programatora w pralce. Jakie są jej objawy? Jak sprawdzić, czy programator jest zepsuty? Oto kilka wskazówek.

Co to jest programator pralki?

Programator to bardzo ważny element pralki, który odpowiada za uruchamianie wybranego trybu prania. W starszych modelach był on zazwyczaj mechaniczny, jednak aktualnie są to urządzenia elektroniczne, oferujące bardziej zaawansowane funkcje. Może to być np. wybór programów prania dostosowanych do rodzaju tkaniny, jej stopnia zabrudzenia czy odpowiedniego poziomu oszczędności energii, czy wody.

Do zadań programatora należy między innymi pobieranie wody, podgrzewanie jej do odpowiedniej temperatury i wypompowywanie, a także pranie i płukanie. Jego prawidłowe działanie jest zatem niezbędne, by całe urządzenie działało sprawnie. Twoja pralka nie pracuje dobrze? Może to być właśnie usterka programatora.

Zepsuty programator w pralce – objawy

Jakie objawy wskazują na to, że zepsuł się programator do pralki? Zanim wybierzesz się do fachowca, sprawdź, czy niżej wymienione oznaki dotyczą Twojego urządzenia. Jeśli zauważysz któryś z objawów, nie zwlekaj z naprawą.

Pranie nie przechodzi do następnego etapu

Po czym poznać problem z programatorem? Jeśli pralka pobiera wodę, jednak nie przechodzi do zasadniczego prania lub owszem  pierze, jednak np. nie uruchamia trybu wirowania, winny może być właśnie ten element, jednak potencjalnie także inne. Takie objawy może dawać także zepsuty filtr wody, hydrostat lub elektrozawór. Dlatego też najpierw warto wykluczyć inne usterki w pralce. Jeśli to nie wyżej wymienione elementy, za problemami stoi programator.

Sprawdź koniecznie  Jak naprawić pralkę? Kieszonkowy poradnik dla każdego

W pralce nie działa blokada drzwi

Kolejnym objawem, który wskazuje na to, że przyczyną może być uszkodzony programator, jest niedziałająca blokada drzwi. Tutaj jednak także najpierw należy wykluczyć inne awarie. Sprawdź najpierw sam mechanizm blokady. Czy na pewno jest prawidłowo podłączony? Być może został zniszczony lub uszkodzony mechanicznie? Jeśli nie, warto wezwać fachowca. Sprawdzi, czy to programator jest odpowiedzialny za ten problem.

Pralka nie chce się włączać

Jeśli Twoja pralka jest prawidłowo podłączona zarówno do prądu, jak i do wody, jednak nie chce się włączyć, przyczyny mogą być dwie. Jedną z nich jest uszkodzony przewód zasilający, a drugą problem z programatorem. Być może doszło do jego zwarcia lub spaliły się styki. W tym wypadku możesz po prostu wymienić programator na nowy.

Problem ze stabilnością pracy pralki

Programator, który jest zepsuty, może spowodować, że pralka działa niestabilnie. Może np. zmieniać cykl prania bez powodu. Innym objawem jest brak reakcji na zmiany w programie. To powoduje, że wybrane tkaniny nie mogą być dobrze uprane.

Pralka zaczęła grzać wodę za mocno lub za słabo

W przypadku takich objawów należy najpierw sprawdzić inne potencjalne przyczyny. Może to być zepsuty czujnik grzałki lub sama grzałka. Niekiedy rozwiązaniem problemu jest reset programu przez odłączenie pralki od prądu i odczekanie kilku minut. Jeśli to nie rozwiąże problemu, a zbyt gorąca lub zbyt zimna woda pojawia się regularnie, są to objawy uszkodzenia programatora.

Przyczyny uszkodzenia programatora

Działający programator jest niezbędny, by pralka pracowała prawidłowo. Przyczyn, które mogą doprowadzić do jego awarii, jest wiele. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • zużycie – regularne używanie programatora sprawia, że jego podzespoły się zużywają. Pod pewnym czasie może to doprowadzić do błędów;
  • zanieczyszczenia – kurz czy wilgoć mogą łatwo osadzać się na programatorze. To prowadzi do korozji i niesprawności tego elementu;
  • elektronika – rzadko można spotkać teraz programator mechaniczny, w większości jest on podłączony do elektroniki. Steruje ona pracą całego urządzenia. Jej uszkodzenie prowadzi do problemów z działaniem pralki;
  • nieprawidłowe użytkowanie pralki – jeśli regularnie wprowadzasz nieodpowiednie ilości proszku do prania, nieumyślnie przewrócisz sprzęt lub nieodpowiednio go zabezpieczysz, programator może się zepsuć;
  • naprawa innych elementów – podczas naprawy innych części pralki może dojść do awarii programatora. Warto zatem zachowywać ostrożność lub wcześniej skonsultować się z fachowcem;
  • zepsuty amortyzator – jeśli element ten ulegnie uszkodzeniu lub dojdzie do jego pęknięcia, bęben pralki będzie uderzał w inne części sprzętu, także programator. Gdy uderzenia są silne, dojdzie do usterki tego modułu;
  • przekręcanie pokrętła w trakcie cyklu – może to skutkować wieloma usterkami, nie tylko programatora.
Sprawdź koniecznie  Odkurzacz nie działa? Poznaj najczęstsze przyczyny

Jak naprawić uszkodzony programator pralki?

Usunięcie usterki programatora pralki może być skomplikowane i często wymaga interwencji specjalisty. Najpierw sprawdź dokładnie, czy pralka jest prawidłowo podłączona i co się dzieje po przekręceniu programatora. Przydatne może być sprawdzenie kodów błędów, jeśli urządzenie je wyświetla. Poszukaj też widocznych defektów, np. śladów przegrzania czy pęknięć.

Jeśli nie masz doświadczenia lub pewności co do diagnozy, nie podejmuj się samodzielnej wymiany programatora. Skorzystaj z profesjonalnego serwisu. Specjalista dysponuje odpowiednimi narzędziami oraz wiedzą, dzięki którym bezpiecznie i skutecznie przeprowadzi reperację lub wymianę.

Jak zapobiec awarii programatora?

Korzystając z pralki, pamiętaj, aby regularnie ją czyścić i prawidłowo użytkować, zgodnie z instrukcjami producenta. Nie przeładowuj bębna i używaj odpowiednich programów, dostosowanych do danego rodzaju tkanin. Unikaj też gwałtownego przekręcania gałką programatora. Warto też raz na jakiś czas sprawdzić stan swojego sprzętu na profesjonalnych przeglądach.

Wiesz już, jak sprawdzić zepsuty programator w pralce. Objawy mogą być różne, dlatego też warto zawsze przeprowadzić dokładną diagnostykę i wyeliminować inne potencjalne przyczyny. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w sytuacjach, gdy Twoja pralka nie reaguje lub się nie włącza.