Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie bez pralki. Dlatego każda usterka tego sprzętu AGD jest ogromnym problemem i powoduje stres. Podpowiemy, w jakich przypadkach możesz ją naprawić samodzielnie, a kiedy lepiej, aby zajął się tym specjalista.
Czy przyczyniasz się do awarii pralki?
Zanim wstawisz kolejne pranie, warto, abyś zastanowił się, czy sam nie przyczyniasz się do jej osłabienia i nie przyspieszasz wystąpienia usterki. Niektóre rzeczy możesz robić nieświadomie, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że praca pralki zależeć może od Twoich przyzwyczajeń.
Jedną z przyczyn problemu może być nieopróżnianie kieszeni, przez co do pralki mogą dostawać się niepożądane przedmioty, jak np. klucze, chusteczki czy monety. Jeśli zdarzy Ci się je wyprać sporadycznie, może nic się nie stanie, gorzej jeśli taka sytuacja powtarza się co chwilę. Wówczas przez bęben mogą się one dostać do wnętrza pralki i konieczna będzie poważna naprawa.
Problemem może być również twarda woda, przez którą na różnych elementach pralki, będzie się pojawiał kamień. Będzie on zalegał w wężach, jak również osadzał się na grzałce, powodując zniszczenia. Aby uniknąć problemów, warto stosować odpowiedni filtr lub preparaty zmiękczające wodę. Jeśli chcesz odkamienić pralkę, używając domowych sposobów, możesz skorzystać z kwasku cytrynowego. Wystarczy, że wsypiesz go do bębna i ustawisz pranie na 90 stopni Celsjusza.
Nie masz czasu na wstawienie prania w tygodniu, więc włączasz je kilka razy w ciągu weekendu? Częste pranie, ze zbyt małymi przerwami może prowadzić do usterki związanej z przegrzaniem urządzenia. Równie ważne będzie ustawienie pralki na twardej i równej powierzchni, jak również jej wypoziomowanie. W przeciwnym razie podczas prania i wirowania może się bujać, co doprowadzi do nadmiernego hałasowania, jak i zużywania poszczególnych elementów.
Podczas prania w bębnie, na uszczelkach, jak i w szufladzie na proszek zbierają się zabrudzenia, które należy systematycznie usuwać. Możesz to robić, wykorzystując sodę z odrobiną wody wlaną do fartucha, a szufladę myjąc pod bieżącą wodą – jeśli da się ją wyciągnąć z otworu w pralce.
Najczęstszy powód niewłączania się pralki
Jednym z częstych problemów z pralką, jest ten, kiedy nie chce się ona włączyć. Wówczas warto zobaczyć, czy kabel jest prawidłowo podłączony, ponieważ przypadkowo mógł zostać odłączony. Jeżeli to kolejne pranie włączone w krótkim czasie, może się okazać, że doszło do przegrzania silnika. W tym przypadku wystarczy zostawić pralkę na kilka godzin, aby jej elementy mogły ostygnąć. Jeśli to nie pomoże, mogło dojść do awarii silnika, a wówczas konieczne będzie wezwanie fachowca.
Jeżeli pralka nadal nie chce się włączyć, warto przycisnąć drzwiczki i zobaczyć, czy doszło do ich zablokowania. Jeśli się to nie stało i czujniki rejestrują, że są niedomknięte drzwiczki, to bęben pralki nie zacznie się kręcić i nie usłyszysz dźwięku pobierania wody.
Problemy z pobieraniem wody – jak sprawdzić elektrozawór?
Możesz spotkać się z sytuacją, w której pralka nie bierze wody, przez co nie może rozpocząć swojej pracy. W pierwszej kolejności powinieneś popatrzyć, czy nie doszło do zagięcia lub zatkania węża. Jeśli tutaj nie ma problemu, może się okazać, że awarii uległ elektrozawór. Może o tym świadczyć fakt, że po praniu w dozowniku pozostaje proszek. Sprawdziłeś przewód odpływowy i nie stwierdziłeś niedrożności? Być może to właśnie ten zawór odpowiada za taki stan rzeczy, ponieważ jest zbyt niskie ciśnienie i pralka nie może przepłukać detergentu.
Może się również okazać, że uszkodzenie tego elementu, będzie prowadziło do sytuacji, gdy wody w pralce będzie zbyt mało. O takiej sytuacji będzie informował hydrostat. Odwrotną sytuacją będzie ta, w której dojdzie do wylewania wody. Wówczas może ona płynąć przez cały czas, znacznie przekraczając potrzeby, jakie są ustawione w programatorze. W takiej sytuacji może dojść do zalania łazienki. W tym przypadku elektrozawór trzeba usunąć i założyć nowy. Warto tutaj skorzystać z pomocy serwisanta, który rozkręci niezbędne elementy pralki.
Czy możliwa jest naprawa pralki, gdy są problemy z odprowadzaniem wody?
Niektórzy użytkownicy pralek skarżą się na głośną pracę. Jeśli Ty też do nich należysz, powinieneś sprawdzić, co może być przyczyną takiej sytuacji. Jednym z problemów może być zatkana pompa odpływowa. Wówczas powinieneś rozkręcić ten element i sprawdzić, czy jakieś ciało obce nie dostało się do środka. Takich problemów unikniesz, gdy będziesz regularnie czyścić filtr pompy. Łatwo możesz go wykręcić i wymienić samodzielnie, co nie powinno zabrać zbyt dużo czasu.
Każde urządzenie AGD wydaje określone dźwięki, jednak jeśli są one inne niż do tej pory, powinieneś się nimi zainteresować. Jednym z elementów, który często ulega awarii, jest łożysko. Nadmierny hałas może oznaczać, że konieczna będzie wymiana łożysk, co możesz zrobić samodzielnie, albo wezwać serwis, który przy okazji zdiagnozuje czy inne elementy nie uległy uszkodzeniu.
Nie zawsze samodzielna naprawa pralki jest możliwa, czasem potrzebny jest specjalista
Nie ma znaczenia czy korzystasz z pralki ładowanej od góry, czy może z tej ładowanej od przodu. Za każdym razem powinieneś zapoznać się z zaleceniami producenta, chociażby odnośnie środków przeznaczonych do czyszczenia poszczególnych elementów, aby wydłużyć ich żywotność. Ale nawet wówczas może się okazać, że w wyniku częstego użytkowania, po pewnym czasie dojdzie do uszkodzenia pompy.
Jeżeli po jej rozkręceniu, w środku znajdziesz ciało obce, jego usunięcie może przywrócić prawidłowe działanie pralki i wówczas nie trzeba będzie wzywać specjalisty. Może się jednak okazać, że doszło do spalenia silnika czy uszkodzenia łopatki wirnika. W takim przypadku niezbędna może się okazać pomoc fachowca, który będzie wiedział, które elementy rozkręcać, aby jak najszybciej usunąć problem. Chociaż niektóre usterki mogą być na tyle poważne, że bardziej będzie się opłacało zainwestować w nową pralkę, niż w naprawę obecnej, co też należy wziąć pod uwagę.
Nazywam się Marek i od 15 lat specjalizuję się w naprawach AGD. Moje artykuły i porady pomagają czytelnikom samodzielnie radzić sobie z problemami technicznymi ich urządzeń.