Trudno wyobrazić sobie życie bez odkurzacza, który znacznie przyspiesza sprzątanie. Jednak jak każdy sprzęt może on ulec awarii. W tym artykule znajdziesz informacje, jak poradzić sobie z różnymi problemami.
Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z odkurzaczem?
Jeżeli od dłuższego czasu używasz odkurzacza, wiesz, że to urządzenie po pewnym czasie może stracić na swojej wydajności. Najczęściej spotykanymi sytuacjami są te, kiedy odkurzacz się nie włącza, wyłącza się w czasie pracy albo wykazuje mniejszą moc ssania.
Powinieneś się zastanowić, czy do niektórych z tych problemów sam się nie przyczyniłeś. Może zbyt rzadko wymieniasz filtry albo nie sprawdzasz, czy w wężu i rurze nie zalegają jakieś elementy, które mogły się tam dostać w czasie odkurzania? Kiedy ostatni raz kontrolowałeś stan kabla zasilającego, który narażony jest na uszkodzenia mechaniczne, podczas przechodzenia pomiędzy różnymi pomieszczeniami? Może podczas pracy uderzasz odkurzaczem o ściany i inne powierzchnie, albo nawet go upuściłeś?
Takie sytuacje mogą się zdarzać i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak musisz mieć świadomość, że będą one prowadzić do skrócenia żywotności tego urządzenia. Niektóre problemy będziesz mógł usunąć we własnym zakresie, ale w innych należy skontaktować się z autoryzowanym punktem serwisowym, który wymieni uszkodzoną część i podpowie, jak powinna wyglądać prawidłowa eksploatacja tego sprzętu.
Odkurzacz nie działa? Najczęstsze przyczyny i jak sobie z nimi poradzić
Chcesz posprzątać, a Twój odkurzacz się nie włącza? Przede wszystkim zobacz, czy podłączyłeś kabel do sieci. Wydaje się to oczywiste, ale w codziennym pośpiechu, mogłeś o tym zapomnieć. Spójrz również czy przewód lub wtyczka nie są uszkodzone. Może się również okazać, że doszło do przepalenia bezpiecznika, przez co instalacja elektryczna w Twoim domu nie działa, tak jak powinna.
Jeśli posiadasz odkurzacz bezprzewodowy, powinieneś zobaczyć, czy czasami nie doszło do rozładowania akumulatora. Mogło się tak stać, jeśli doszło do zaburzenia ładowania w stacji dokującej, przez co odkurzacz się nie będzie ładował.
Innym problemem, z którym możesz się spotkać podczas odkurzania, będzie wyłączanie się urządzenia podczas pracy. Będzie się tak działo, gdy dojdzie do jego przegrzania się. Wówczas warto zostawić odkurzacz na kilka godzin, aby mógł ostygnąć, zanim ponownie będziesz chciał z niego skorzystać. Przyczyną takiej sytuacji może być przepełniony pojemnik na kurz albo zapchany filtr.
Może się również zdarzyć, że zauważysz spadek siły ssania. Objawami tego problemu mogą być dźwięki wydobywające się z odkurzacza, gorsze zbieranie kurzu, wzrost temperatury czy zapach spalenizny.
Jak naprawić odkurzacz, gdy nie chce ssać?
Dość często możesz zauważyć utratę mocy ssania odkurzacza. W takim przypadku warto sprawdzić kilka podstawowych elementów, bo może się okazać, że skomplikowana naprawa nie będzie tu potrzebna. W pierwszej kolejności zobacz czy nie trzeba wymienić worka lub opróżnić pojemnika, do którego zbierany jest kurz i zabrudzenia.
Jeśli Twoje urządzenie posiada worek, pamiętaj, że różne modele odkurzaczy mają ich różne rodzaje, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Jego prawidłowe zamocowanie sprawi, że będzie on szczelny, a dodatkowo odkurzacz będzie działał wydajniej. Takie regularne opróżnianie worka zapobiega nagłej utracie mocy ssącej.
Kiedy odkurzacz traci moc ssania, będzie się szybciej przegrzewał, a Tobie trudniej będzie utrzymać czystość w domu, ponieważ nie będzie tak dokładnie wciągał kurzu i okruszków. W takim przypadku należy skontrolować filtr, który zabrudzony może być przez włosy, sierść czy większą ilość kurzu. Odkurzacze są wyposażone w instrukcje obsługi, więc możesz spróbować samodzielnie wyczyścić lub zmienić ten element, aby poprawić pracę urządzenia.
Akcesoria, które używane są przy odkurzaczu, również mogą ulegać zanieczyszczeniu. Powinieneś sprawdzić, czy nie trzeba wyczyścić szczotek, które zbierają włosie i sierść. Niezbędna może się też okazać nowa rura, jeśli doszło do jej zniszczenia. Nawet niewielkie jej pęknięcia mogą powodować utratę mocy ssącej.
Jest jeszcze jedna sytuacja, w której może wystąpić mniejsze ssanie. Każdy domowy odkurzacz posiada moduł sterujący, na którym zaznaczony jest wskaźnik mocy ssania. Może się okazać, że jest on ustawiony na minimum, a wówczas odkurzacz nie będzie czyścił powierzchni, z taką mocą i skutecznością jak powinien.
Czy własnymi siłami możesz naprawić odkurzacz?
Powinieneś mieć świadomość, że będą części, które zużywają się szybciej niż inne. Wśród tych najbardziej eksploatowanych wyliczyć należy filtr i worki, dlatego trzeba regularnie sprawdzać ich stan. W przeciwnym razie może dojść do ich nadmiernego zabrudzenia, co będzie wpływało na gorszą pracę pozostałych podzespołów i w ostateczności może oznaczać konieczność wymiany odkurzacza na nowy model.
Dlatego warto zajrzeć do instrukcji obsługi, aby sprawdzić numer worków i filtra, które należy używać, bo będą one różne, w zależności od modelu posiadanego odkurzacza. Dodatkowo wiedza ta może ułatwiać wymianę tych elementów, bo będziesz miał tam wszystko dokładnie opisane. Może się jednak okazać, że czasami potrzebna będzie pomoc profesjonalistów.
Jak naprawić silnik, jeśli on jest powodem problemów?
Może się okazać, że sprawdziłeś wszystkie możliwe powody, dla których Twój odkurzacz przestał działać tak, jak do tej pory. Jeśli wyczyściłeś pojemnik na kurz, sprawdziłeś rurę i inne możliwe elementy, a nadal odkurzacz nie wciąga zanieczyszczeń, tak jak powinien, to może się okazać, że problemem jest niewłaściwa praca silnika.
W takim momencie lepiej skorzystać z pomocy, jaką oferuje autoryzowany serwis. Oni dokładnie obejrzą każdą część, wyczyszczą te elementy, które będą tego potrzebowały, jak i zmienią na nowe te, których wyczyścić się nie da. Dzięki takim działaniom wydłużysz żywotność swojego urządzenia, jak również dowiesz się, na co w przyszłości powinieneś zwracać większą uwagę.
Nazywam się Marek i od 15 lat specjalizuję się w naprawach AGD. Moje artykuły i porady pomagają czytelnikom samodzielnie radzić sobie z problemami technicznymi ich urządzeń.