Rodzaje myszy komputerowych. Jaką mysz komputerową wybrać?

rodzaje myszy

Po który rodzaj myszy komputerowych warto sięgnąć?

Przy wyborze poszczególnych elementów wyposażenia do komputera warto zwrócić uwagę nie tylko na wybór klawiatury, słuchawek, ale również myszki. Czym kierować się przy wyborze myszki? Podpowiadamy! 

Na rynku znajdziemy myszki komputerowe, które różnią się od siebie czasem reakcji, rodzajem zasilania, przewodem lub jego brakiem i ergonomią. W tym krótkim poradniku dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej myszki komputerowej oraz jaki jej typ sprawdzi się w poszczególnych sytuacjach. 

Typy myszy komputerowej. Mysz optyczna, laserowa i mechaniczna. Jaki rodzaj wybrać?

Rozwój technologii nie ominął także sektora myszek do komputera. Pierwszym rodzajem była mysz mechaniczna, która dzięki obracającej się kulce pod spodem urządzenia, przesyłała informacje o położeniu do komputera. Takie rozwiązanie miało jednak swoje wady, co nie umknęło uwadze producentów. Przede wszystkim zapewniało zbyt małą precyzyjność, co wraz z rozwojem świata komputerów i gier zaczęło mieć ogromne znaczenie. Dzięki temu, że istnieją różne rodzaje myszy, każdy z użytkowników może wybrać najkorzystniejszy dla siebie rodzaj sprzętu:

  • Myszka optyczna: wykorzystuje diodę LED.  Zaletą myszek optycznych jest wystarczająco precyzyjność do użytku domowego czy pracy w biurze. Wymaga jednak położenia na możliwie najrówniejszej powierzchni. Niektóry rodzaj podkładek oraz zbyt refleksyjnych powierzchniach może być mniej wydajna. Wyróżnia się mniejszą maksymalną czułością DPI w zestawieniu z myszką laserową. 
  • Myszka laserowa: do śledzenia ruchu wykorzystuje laser. Jego czujniki są bardziej precyzyjne, dzięki czemu, w odróżnieniu od urządzeń optycznych, mogą działać na większych prędkościach. Również położenie myszy na różnych powierzchniach nie będzie zaburzać jej pracy. W przypadku myszy laserowej jej zastosowanie jest szersze; sprawdzi się nie tylko do codziennego użytku, ale również do grania, gdzie precyzja oraz czułość myszki mają szczególne znaczenie.  
Sprawdź koniecznie  Najlepsze słuchawki gamingowe dla gracza. Jak je wybrać?

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? 

Przy wyborze najlepszego dla nas modelu myszki komputerowej warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, które wymieniamy poniżej: 

  • Liczba przycisków: ma znaczenie przede wszystkim dla graczy. Dodatkowe przyciski pozwalają na odpowiednią konfigurację i dopasowanie działania urządzenia do naszych preferencji. Mniej wymagający użytkownicy będą korzystać głównie z dwóch głównych przycisków oraz rolki. 
  • Profil: możesz wybrać myszkę z różnymi rodzajami chwytów: dla praworęcznych, leworęcznych lub uniwersalny model. Niezależnie od tego, po jakie urządzenie sięgniesz, przy wyborze warto zwrócić na ergonomiczność. Myszka powinna zadbać o odpowiednie ułożenie nadgarstka oraz być wygodna, co ma znaczenie np. w pracy biurowej, kiedy większość dnia spędzamy przed ekranem. 
  • Czułość: parametr DPI wskazuje na to, jak szybko kursor porusza się po ekranie. Na rynku dostępne są modele, które pozwalają na regulację czułości, w zależności od tego, jakie parametry będziemy chcieli uzyskać.   

Myszki komputerowe. Rodzaje – mysz przewodowa i bezprzewodowa. Wady i zalety 

Niezależnie od tego, czy zamierzasz wybrać swoją pierwszą mysz do komputera, czy potrzebujesz kolejnego modelu, swój wybór zawsze warto przemyśleć i wziąć pod uwagę najważniejsze dla ciebie cechy. Jeśli szukasz dobrej myszki, możesz zdecydować się zarówno na bezprzewodowe myszy, jak i modele przewodowe. Kiedy najlepiej sięgnąć po szczególne ich rodzaje? 

  • Myszki przewodowe: sprawdzą się przede wszystkim, kiedy najbardziej będzie zależeć nam na stabilnym połączeniu z komputerem. Ten rodzaj myszy, zasilanej dzięki podłączeniu do laptopa lub komputera PC, cieszy się dużą popularnością wśród graczy. Zaletą myszy przewodowych, poza pracą bez zakłóceń, jest brak konieczności ładowania czy wymiany baterii. 
  • Myszki bezprzewodowe: swoim użytkownikom zapewniają wygodę i komfort użytkowania. Pozwalają na pracę z dala od ekranu komputera. Brak kabla, który ograniczał swobodę ruchów, sprawia, że współczesne myszki bezprzewodowe cieszą się dużą popularnością. Myszki łączą się za pomocą technologii radiowej lub Bluetooth. Ta pierwsza występuje najczęściej w tańszych modelach. Jeśli pracujemy w pobliżu innych urządzeń radiowych, w trakcie pracy myszki mogą pojawić się zakłócenia. Dlatego większość droższych myszy bezprzewodowych korzysta z łączenia się za pomocą Bluetooth’a, ponieważ zapewnia on stabilne połączenie i nie zajmuje wejścia do portu USB. 
Sprawdź koniecznie  Jak samodzielnie złożyć komputer? Poradnik krok po kroku

Myszy dla graczy – o tym warto pamiętać, kupując mysz?

Myszka gamingowa to podstawowy element wyposażenia każdego gracza. Miłośnicy rozgrywek doskonale zdają sobie sprawę, do jakiego stopnia szybkość reakcji, czułość oraz niezakłócone połączenie na linii komputera z myszką, mogą zadecydować o wygranej bądź przegranej. Dlatego wśród graczy myszki korzystające z technologii radiowej lub funkcji Bluetooth nie cieszą się aż tak dużą popularnością. W przypadku myszy dla gracza najważniejszy jest brak opóźnienia (tzw. input lag), który występuje między ruchem urządzenia a kursorem na ekranie. Warto jednak pamiętać, że jeśli wybierzemy mysz bezprzewodową o wysokich parametrach i dobrej jakości, sprawdzi się podczas rozgrywek, podobnie jak jej przewodowa wersja. 

Wybór myszki do komputera – podsumowanie

Przy wyborze myszki warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów. Określenie budżetu pozwoli na znalezieniu najlepszego modelu myszki w danym przedziale cenowym. Dostępne na rynku myszy optyczne i laserowe różnią się od siebie pod względem specyfikacji, dlatego przy wyborze powinno się uwzględnić to, do jakich zadań posłuży nam urządzenie. Myszki bezprzewodowe oferują swoim użytkownikom wygodę użytkowania.

Modele wysokiej jakości bezprzewodowych gryzoni wyposażone są w baterie, które trzeba wymieniać co kilka miesięcy, dzięki czemu ten rodzaj myszy jest najbardziej popularny do pracy w biurze czy w domu. Z kolei gracze, ze względu na stabilność łącza, częściej korzystają z myszy przewodowych.