Najlepszy monitor do gier – najważniejsze kryteria wyboru monitora dla gracza. Poradnik
Wybór monitora gamingowego nie zawsze jest łatwym zadaniem. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę najważniejsze kryteria wyboru, by wybrać jak najlepszy sprzęt, który będzie dostosowany do naszych potrzeb.
Choć wybór sprzętu do grania fani rozgrywek zaczynają najczęściej od kompletowania podzespołów komputera, wybór pozostałych elementów wyposażenia, jak myszki, klawiatury czy monitora są również niezwykle istotne. Wpływają nie tylko na komfort użytkowania, ale również na czas reakcji, który jest ważny, zwłaszcza podczas dynamicznych rozgrywek. Na najlepszy monitor gamingowy składa się wiele parametrów.
Rodzaje matryc w monitorach dla graczy i nie tylko
Jeśli zastanawiasz się, jaki gamingowy monitor do gier wybrać, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim powinniśmy przemyśleć kwestie wyboru rodzaju matrycy:
- TN – wyróżnia się szybkim czasem reakcji, przy czym kąty widzenia mogą być ograniczone.
- IPS – czas reakcji monitorów IPS jest nieco wolniejszy niż w przypadku TN, za to monitory IPS oferują zdecydowanie lepsze kąty widzenia i odwzorowanie kolorów.
- VA – Matryca VA to kompromis między ceną a jakością, coraz częściej spotykany w monitorach gamingowych i preferowane przez graczy. Kąty widzenia lepsze niż w TN oraz czas reakcji szybszy niż matryca IPS.
W przypadku monitorów możemy wybrać błyszczącą, matową lub antyrefleksyjną matrycę. Ta pierwsza zapewni nam nasycone i żywe barwy, jednak trzeba się przy tym liczyć z silnym efektem odbijania światła, co może utrudniać korzystanie z monitora. Matryca matowa, choć eliminuje refleksy i pochłania światło, nie zapewni jednak idealnych wartości kolorów. Możemy również wybrać powłokę antyrefleksyjną, która pozwoli na użytkowania monitora zarówno przy sztucznym oświetleniu, jak i w pobliżu okna.
Czas reakcji monitora gamingowego na poziomie 1ms, G-Sync i monitor HDR
- Czas reakcji (response time): im niższy, tym lepszy. Warto wziąć pod uwagę czas reakcji plamki (to miara czasu wyrażana w milisekundach. Wskazuje, ile czasu potrzebuje piksel na zmianę z jednego koloru na inny). Ten parametr jest szczególnie istotny w przypadku wyboru monitora dla graczy. Standardowe monitory dla graczy oferują ekrany z czasem reakcji plamki poniżej 5 ms, co pozwoli na uniknięcie efektu smużenia obrazu (występuje, gdy obiekt porusza się szybciej, niż byłby to w stanie pokazać monitor). Na rynku dostępne są modele, które oferują czas reakcji na poziomie 1 ms.
- G-Sync i FreeSync – to właśnie synchronizacja adaptacyjna w dużej mierze odpowiada za poprawę płynności obrazu. G-Sync eliminuje efekt rozrywania i szarpania obrazu (tearingu). Dzieje się tak dzięki dynamicznemu dostosowaniu odświeżania monitora względem liczby klatek generowanych przez kartę graficzną. Jednak to rozwiązanie wymaga dodatkowego modułu sprzętowego, który zostanie zainstalowany w monitorze. FreeSync działa na podobnych zasadach i jest przeznaczony m.in. dla użytkowników karty graficznej AMD.
- HDR (High Dynamic Range): pozwala na uzyskanie większego kontrastu oraz bogatszej gamy kolorystycznej. Ta technologia jest szczególnie doceniania w świecie gier komputerowych, ponieważ pozwala na większą immersję oraz zapewnia większy realizm. Monitory z HDR pozwalają na uzyskanie większej głębi kolorów (czerni i bieli), co przyczynia się do zwiększenia zakresu kontrastu. Obsługiwana szersza gama kolorów, większa jasność oraz funkcje adaptacyjne (np. dostosowywanie się do różnych scen w filmach czy grach) sprawiają, że ten technologia HDR jest chętnie wybierany przez wszystkich fanów gier komputerowych.
Częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz, 144 Hz czy 240 Hz?
Wybierając monitor do gier, warto kierować się również częstotliwością odświeżania. To liczba klatek, które monitor wyświetla w ciągu jednej sekundy. Wyraża się ją w hercach. Dzięki odświeżeniu na wysokim poziomie dobry monitor do gier zapewni nie tylko płynność obrazu, ale również responsywność oraz brak efektu smużenia. Standardowe ekrany oferują odświeżanie na poziomie 60 Hz. Jednak dla graczy najlepiej wybrać monitor z odświeżaniem na poziomie 144 Hz. Z kolei monitor 240 Hz sprawdzi się w przypadku bardziej zaawansowanych gier, i zadowoli najbardziej wymagających graczy. Warto pamiętać, że w rozgrywkach, w których największe znaczenie ma szybkość reakcji, odpowiednie parametru sprzętu (w tym klawiatury i myszy) mogą zadecydować o wygranej bądź przegranej.
Rozdzielczość monitora do gier: 1080p czy 4k?
Najlepsze odwzorowanie obrazu i jakość wyświetlanych treści są ściśle związane z rozdzielczością. Dostosowanie wartości rozdzielczości do wymiarów przekątnej wyświetlacza pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów. Większość graczy sięga po monitor rozdzielczości Full HD, który sprawdzi się do monitorów o przekątnej 22,23,24 lub 27 cali. Z pewnością warta uwagi jest również rozdzielczość 4K, dzięki której monitor jest w stanie zaoferować wysoką szczegółowość obrazu, co może okazać się dobrym wyborem dla graczy spragnionych jeszcze większej szczegółowości obrazu i realizmu. Jeśli zdecydujemy się na monitor 4K do gier, warto sięgnąć po ekran 27 cali lub większy monitor, co pozwoli cieszyć się rozgrywkami na najwyższym poziomie. Warto również pamiętać, że do wykorzystania pełnych możliwości monitora 4K karta graficzna w komputerze powinna być niezwykle wydajna.
Zakrzywiony czy płaski – jakie monitor do gier wybrać?
Monitory z zakrzywionym ekranem do gier mają wiele zalet i są popularnym wyborem dla graczy, nie tylko ze względu na szersze pole widzenia. Pozwalają na zachowanie lepszej perspektywy, proporcji oraz głębi, co jest szczególnie ważne, jeśli jako gracz lubisz zanurzać się w świecie swojej ulubionej rozgrywki. Dla wielu ten rodzaj ekranu jest monitorem idealnym. Warto również zwrócić uwagę na postrzeganie przestrzenne, którego zachowanie poleca się zwłaszcza w przypadku realistycznych gier. Zakrzywiony monitor posiada jednak jedną wadę – która dla niektórych graczy może przesądzić o wyborze płaskiego ekranu – może przed nim siedzieć tylko jedna osoba. By w pełni wykorzystać potencjał tego rodzaju monitora, ważne jest również siedzenie przed ekranem w odpowiedniej odległości oraz na wprost. Dlatego jeśli nie chcesz spełniać tych warunków, sięgnij po płaski monitor.
Wybór najlepszego monitora do gier – podsumowanie
Rodzaj wyposażenia gamingowego to często wypadkowa naszego budżetu, preferencji oraz potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele dobrych monitorów gamingowych z niskim czasem reakcji, szerokim kątem widzenia, dobrą jakością obrazu, wysoką rozdzielczością, kontrastem oraz częstotliwością odświeżania. Najlepszy monitor do gier powinien być dostosowany do możliwości podzespołów komputera, np. karty graficznej, co pozwoli w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje rozdzielczość 4K. Jeśli tylko mamy na to przestrzeń, warto wybrać duży monitor, który sprawdzi się podczas rozgrywek w różne gatunki gier.