Jaka kierownica do PC? Na to warto zwrócić uwagę przy wyborze

kierownice gamingowe

Najlepsza kierownica do PC. Na jakie parametry zwrócić uwagę? 

Kierownica do gier wyścigowych może zapewnić mnóstwo frajdy wszystkim fanom dynamicznych rozgrywek. Jaka kierownica do PC będzie najlepsza? W tym artykule dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze. 

Jeśli jesteś fanem gier wyścigowych, prawdopodobnie korzystałeś już z możliwości, jakie daje dobra kierownica do komputera. Pozwala nie tylko na odczuwanie wrażeń do złudzenia przypominających jazdę (jak opór silniki, wibracje), ale również wynosi rozrywkę na nowy wyższy poziom. Wszystkim miłośnikom gier wyścigowych i nie tylko kierownica do symulatorów pozwoli również na rozwijanie zręczności, refleksu oraz czasu reakcji. Dzięki temu kierownica jest dobrą propozycją, niezależnie od wieku oraz umiejętności gracza. 

Najlepsza kierownica do gier wyścigowych. Jaka kierownica do PC się sprawdzi?

Przed wyborem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech dobrej kierownicy. 

  • Kąt obrotu: im więcej stopni obrotu, tym bardziej realistyczne wrażenia z kierowania. Modele do prostych gier zręcznościowych mają od 180 do 270 stopni obrotu. Z kolei bardziej rozbudowane i specjalistyczne przynajmniej od 270 do 900 stopni i sprawdzą się do PC i PlayStation. Dzięki temu realizm podczas jazdy zostanie zachowany. 
  • Siła sprzężenia: tzw. force feedbacka, podobnie jak kąt obrotu, pozwala na doświadczenie realizmu z jazdy poprzez oddanie zachowań układu kierowniczego w trakcie prawdziwej jazdy. Najlepsza kierownica dzięki sprzężeniu zwrotnemu potrafi symulować różnice w nierównościach terenu, poślizgach czy nawierzchni drogi. 
  • Pedalier: na rynku dostępne są modele kierownic do komputera zarówno z zestawem pedałów, jak i bez. Dla zwiększenia realizmu podczas symulacji poza kierownicą bardzo ważne są również pedały. Te dobrej jakości będą stawiać opór podczas jazdy. 
  • Materiał i jakość wykonania: najlepiej, by obręcz dobrej kierownicy była wykonana ze skóry naturalnej, dzięki temu sprzęt użytkowany przez dłuższy czas wciąż będzie się dobrze prezentować. 
  • Dodatkowe funkcje: przed wyborem konkretnego modelu solidnej kierownicy warto zastanowić się, do jakiego rodzaju gier ma nam ona posłużyć. Na rynku coraz częściej możemy znaleźć modele z możliwością dodatkowych modyfikacji, co będzie bardzo pomocne, zwłaszcza jeśli jesteśmy fanami różnorodnych rozgrywek. Możemy np. wymienić koło kierownicy czy dopasować dodatkowe akcesoria, zgodne z naszymi preferencjami i stylem gry.
Sprawdź koniecznie  Najlepszy procesor do gier. Jak wybrać CPU? Poradnik

Jaki rodzaj kierownicy PC sprawdzi się najlepiej? 

Modele kierownic różnią się poszczególnie od siebie. W internecie możemy znaleźć wiele rankingów kierownic, jednak przy wyborze warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Na rynku możemy znaleźć ich modele zintegrowane, w których koło kierownicy jest na stałe przyłączone do kolumny. Takie rozwiązanie producenci stosują nie tylko w przypadku tanich kierownic do PC, ale również bardziej zaawansowanych modelów używanych do symulacji jazdy.

Na uwagę zasługują również kierownice, które można odłączać od bazy. Poszczególne elementy składowe (bazę oraz obręcz) kupujemy osobno. Dzięki temu możemy stworzyć unikalny zestaw, o jak największych możliwościach, choć to rozwiązanie z pewnością będzie mniej przystępne cenowo niż wybór modelu zintegrowanego. 

Dodatkowe wyposażenie do kierownic do komputera

Najlepsze kierownice do PC, w zależności od modelu, mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria i komponenty. To właśnie one w dużej mierze mogą wpływać na wrażenia i realizm płynące z jazdy. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kierownicą do PC, może wystarczyć model bez żadnych dodatków. Wówczas za kontrolę gazu będzie odpowiadać jeden z przycisków. Bardziej zaawansowane zestawy posiadają zestaw pedałów – gaz i hamulec. Najbardziej wymagający gracze mogą również liczyć na kierownicę do PC z 3 pedałami, włączając sprzęgło, które może być przydatne, jeśli lubimy dryft.

Manualna przekładnia biegów. Czy warto? 

W grach, a w szczególności tych wyścigowych, realizm ma szczególne znaczenie. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie manualna przekładnia biegów. To dzięki niej rozgrywki będą jeszcze bardziej przypominać prawdziwy wyścig! Łopatki do zmiany biegów mogą znajdować się tuż przy kierownicy. Bardziej zaawansowane i porządna kierownica będzie odwzorowywać przekładnię sześciobiegową wraz z pełnym układem przełożeń. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy ci na jak najlepszych wrażeniach z jazdy. Przed zakupem konkretnego modelu kierownicy warto upewnić się, czy w razie potrzeby będziemy mogli dokupić dodatkowe akcesoria, np. drążek hamulca ręcznego. 

Sprawdź koniecznie  Najlepsze klawiatury gamingowe dla gracza. Ranking 2023

Do jakiego rodzaju gier sprawdzi się kierownica do PC? 

Kierownica do PC najczęściej kojarzy się z grami wyścigowymi. Może się jednak przydać fanom gier, którzy lubią różnorodność i biorą udział w różnego rodzaju rozgrywkach. Poza wyścigami i symulatorami jazdy, solidna kierownica przyda się również do symulatorów farmy, lotu samolotem czy driftu. Kierownica i pedały do pc przydadzą się również podczas gier typu off-road. Najlepsze modele pozwolą na naprawdę wysoki realizm i wrażenia płynące z jazdy. Kierownicę do PC możemy również wykorzystać do grania z kilkoma graczami online. Multiplayer może wzmocnić wrażenia z symulacji i podnieść poziom rywalizacji. 

Jaką kierownicę do PC wybrać? Montaż kierownicy gamingowej

Kierownicę do PC możemy zamontować na stojaku, który zazwyczaj ma również miejsce na montaż pedałów. Istnieje możliwość wybrania stojaka pod skrzynię biegów, jeśli tylko zamierzamy jej używać. Kierownicę komputerową możemy bez problemu zamontować na biurku. W zestawie powinny znaleźć się przeznaczone do tego systemy montażowe. Warto pamiętać, by sprzęt był ustawiony stabilnie, co wpłynie na wygodę i komfort użytkowania już w trakcie gry. 

Świetna kierownica do gier sprawdzi się nie tylko na wirtualnym torze, ale również w różnych rodzajach gier zręcznościowych. Jaką kierownicę do gier warto wybrać? Taką, która spełni jak najwięcej wymagań przy założonym przez nas budżecie. Wybierz najlepszy dla siebie model kierownicy i ciesz się emocjonującymi rozgrywkami!