Jak samodzielnie złożyć komputer? Poradnik krok po kroku

Jak samodzielnie złożyć komputer? Poradnik krok po kroku

Od czego zacząć samodzielne składanie komputera PC? Złóż komputer krok po kroku

Choć samodzielne złożenie komputera wielu osobom może wydawać się zadaniem niewykonalnym, składanie komputera nie jest takie trudne. Wystarczy podstawowa wiedza i odrobina samozaparcia i doświadczenia, by móc cieszyć się złożonym przez siebie sprzętem. Jak zbudować dobry komputer? Poradnik krok po kroku może w tym pomóc – zbuduj swój własny komputer już teraz! 

Zbudowanie swojego komputera, przy założeniu, że zapoznaliśmy się z podstawową wiedzą na temat kompatybilności podzespołów, warto rozpocząć od zastanowienia się, jakiego rodzaju sprzęt jest nam potrzebny. Do czego zamierzamy używać samodzielnie przez nas złożonego komputera? To ważne, ponieważ zupełnie inna wydajność komputera będzie potrzebna do pracy biurowej a do grania, grafiki czy montażu. Warto również ustalić swój budżet i szukać najlepszych podzespołów w dostępnym dla nas przedziale cenowym. Choć, co ważne, to ostatecznie nie cena a kompatybilność i konfiguracja  poszczególnych zespołów zadecydują o osiągach komputera PC i tego, czy spełni nasze oczekiwania. 

Jak zbudować komputer? Najważniejsze podzespoły budowy komputera 

Jak złożyć komputer samodzielnie? Każdy komputer składa się z kilku najważniejszych komponentów: płyty głównej, procesora, pamięci RAM, dysku twardego, zasilacza, obudowy oraz karty graficznej. Warto pamiętać, że rodzaj i jakość pamięci RAM mogą mieć duży wpływ na efektywność pracy. Wybierz najlepszą dla siebie technologię kości pamięci: DDR3, DDR4 lub DDR5.  Warto zwrócić uwagę na rodzaj dysku twardego – SSD lub HDD. Dyski SSD są droższe, cechują się jednak zwiększoną efektywnością odczytu danych. Z kolei HDD zapewniają dostęp do większych pojemności i są przy tym tańsze, jednak również mniej wydajne. Optymalne zapotrzebowanie na dostarczoną przez zasilacz energię obliczysz w łatwy sposób dzięki internetowym kalkulatorom, do których wystarczy wprowadzić główne parametry podzespołów komputera. Masz już wszystkie niezbędne komponenty? Czas na samodzielnie zbudowanie komputera!  

Sprawdź koniecznie  Jak zacząć streamować na Twitchu? Poradnik konfiguracji OBS

Składanie komputera krok po kroku 

1. Przygotowanie płyty głównej i chłodzenie procesora

Do płyty głównej należy podłączyć procesor. Montaż procesora będzie przebiegać nieco inaczej, w zależności od tego czy wybraliśmy CPU Intela, czy AMD. Procesor wpinamy do miejsca wskazanego przez producenta. Jeśli nie wybrałeś procesora z zestawem chłodzenia, teraz jest czas, by zamontować ten system oraz nałożyć pastę chłodzącą. 

2. Chłodzenie 

Standardowym rozwiązaniem są powietrzne układy chłodzenia. Na kolejnym etapie montażu komputera należy  zamontować chłodzenie poprzez umieszczenie wentylatora na miejscu montażowym oraz dokładne przykręcenie, ponieważ wibracje wentylatora mogą doprowadzić do poluzowania się mocowania. Wentylator należy podpiąć do płyty głównej. 

3. Pamięć RAM 

Kość pamięci RAM wystarczy osadzić w wolnych slotach na banki pamięci RAM obok procesora. Zrobisz to w łatwy sposób poprzez odbezpieczenie plastikowych zatrzasków w bankach oraz ustawienie pamięci zgodnie z wcięciem w slocie i wciśnięcie do gniazda. 

4. Dysk twardy 

Zakładając, że wybrałeś dysk SSD PCIe (najpopularniejszy w ostatnim czasie) kolejnym krokiem jest instalacja bezpośrednio na płycie głównej. Ten rodzaj dysku ma niewielki rozmiar. Od złącza M.2 po lewej stronie powinna znaleźć się śrubka, którą trzeba wykręcić i umieścić dysk PCIe NVMe pod kątem ok. 30 stopni. Dociśnij go do płyty głównej oraz dokręć śrubkę i możesz przejść do kolejnego kroku! 

5. Montaż płyty głównej do obudowy

Płytę główną uzupełniłeś już o procesor, pamięć RAM oraz dysk twardy SSD. Nadszedł czas, by połączony moduł umieścić w obudowie. W tym celu warto zwrócić uwagę na wybrany przez ciebie rodzaj obudowy. W dołączonej instrukcji z pewnością znajdziesz wskazówki dotyczące konkretnego modelu obudowy. Niektóre z nich mają otwór na górnej części, w innych będzie trzeba zacząć od przeciągnięcia kabla zasilającego procesor. 

Sprawdź koniecznie  Rodzaje myszy komputerowych. Jaką mysz komputerową wybrać?

6. Podpięcie zasilacza oraz okablowania 

Niezależnie od tego, czy zasilacz będzie znajdować się w górnej lub dolnej części obudowy, zawsze będzie z tyłu. Jeśli twój komponent jest modularny, w pierwszym kroku należy zacząć od zamontowania kabli – PCIe dla karty graficznej, 24 pin ATX dla płyty głównej oraz SATA dla dysków (opcjonalnie). 

Jeśli dysponujesz wersją niemodularną, zgodnie z instrukcją umieść ją w przeznaczonym do tego miejscu i przykręć śrubami. Dopiero teraz możesz podpiąć niezbędne kable – 24 pin, EPS dla procesora i karty graficznej.

7. Karta graficzna 

Przyszedł czas na montaż karty graficznej (nie będzie to konieczne w przypadku zintegrowanej karty graficznej). Wystarczy, że odblokujesz zatrzask i umieścisz kartę w przeznaczonym do tego slocie. Przed nami ostatni krok! 

8. Testowanie oraz instalacja systemu operacyjnego 

Twój komputer jest gotowy! Wystarczy, że zainstalujesz system operacyjny (np. za pomocą bootowalnego pendrive’a) i sterowniki. Przyszedł  długo wyczekiwany i ekscytujący moment – czas sprawdzić, jak działa złożony przez ciebie komputer! Uzupełnij o monitor, klawiaturę oraz myszkę – zgodnie z własnymi preferencjami. 

Chcesz złożyć komputer do gier? O tym warto pamiętać przy konfiguracji i wyborze komponentów

Jak zbudować dobry komputer do gier? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na procesor z kartą graficzną. W kolejnym kroku należy znaleźć pamięć RAM z szybkim taktowaniem. Niezbędna będzie płyta główna wyposażona w wystarczającą liczbę banków pamięci i slotów PCIe oraz zasilacz, który będzie dysponować zapasem mocy. Jeśli zastanawiasz się, jak złożyć komputer gamingowy, możesz również skorzystać z konfiguratora PC. 

Samodzielne składanie komputera – podsumowanie

Samodzielne złożenie komputera stacjonarnego może wydawać się sporym wyzwaniem. Oczywiście, zawsze możemy zdecydować się na zakup nowego komputera, bez konieczności wybierania komponentów do komputera, montażu dysków i potrzebnych kabli, złącz oraz pozostałych niezbędnych części. Jednak użytkowanie komputera samodzielnie przez siebie złożonego może przynieść bardzo dużo satysfakcji. Jeśli obawiasz się samemu złożyć komputer, możesz samodzielnie wybrać podzespoły komputera a samo złożenie zlecić specjalizującym firmom.