Najlepsze klawiatury gamingowe dla gracza. Ranking 2023

Najlepsze klawiatury gamingowe dla gracza. Ranking 2023

Jaka klawiatura gamingowa sprawdzi się dla gracza? Poradnik

Klawiatura, obok myszki i słuchawek, to ważny element wyposażenia każdego gracza. Jaki rodzaj klawiatury sprawdzi się najlepiej i czym kierować się przy wyborze? Tego dowiesz się z tego krótkiego poradnika. 

Przed zakupem klawiatury gamingowej warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów oraz zastanowić się, które z nich są dla nas najważniejsze. Klawiatura posiada wiele możliwości, które możemy wykorzystywać na różne sposoby – np. do pracy biurowej, montażu, grafiki czy gier. 

Klawiatura mechaniczna, membranowa czy hybrydowa. Jaka klawiatura do gier?

Możemy wybrać między klawiaturą mechaniczną, membranową i hybrydową. Klawiatura mechaniczna dla graczy jest wśród nich tak popularna ze względu na zastosowane mechaniczne przełączniki pod klawiszami, które pozwalają na większą precyzję działania, krótszy czas reakcji oraz zapewniają dłuższą żywotność. W przypadku klawiatur mechanicznych warto zwrócić uwagę na możliwość ustawiania niestandardowych konfiguracji. Z kolei klawiatury membranowe dla graczy są zazwyczaj tańsze od mechanicznych, są cichsze, wyposażone w cieńszą konstrukcją. Charakteryzuje je jednak krótsza żywotność i mniejszą precyzją. Pewien kompromis między wymienionymi rodzajami stanowi klawiatura hybrydowa – jest połączeniem cichej pracy z szybkością reakcji. To najbardziej uniwersalny rodzaj klawiatury. Minusem jest brak możliwości podświetlenia klawiszy oraz stosunkowo wysoka cena. 

Typy przełączników, podświetlenie RGB i makra w klawiaturze do grania. Na jakie parametry warto jeszcze zwrócić uwagę?

Istnieje kilka kryteriów, które mogą nam pomóc w dokonaniu trafnego i przemyślanego wyboru. 

  • Podświetlenie RGB: to nie tylko designerski dodatek, dzięki któremu możemy ustawić różne kolory, style i efekty. Podświetlenie RGB zabieg również pomóc w oznaczeniu klawiszy podczas gry, umożliwia również bezproblemowe korzystanie w przypadku braku oświetlenia zewnętrznego. 
  • Ergonomia i wygoda: wybór najlepszej klawiatury to dość indywidualna kwestia. Rozwiązania dla jednych nie do zaakceptowania, dla innych mogą okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Z pewnością jednak warto zwrócić uwagę na wygodę użytkowania. Możemy sięgnąć po modele z ergonomicznym układem klawiszy, podpórką pod nadgarstek czy regulację wysokości. 
  • Rozmiar: Wybór warto uzależnić od własnych preferencji, warto jednak wybierać solidnie wykonane klawiatury. Na rynku dostępne są pełnowymiarowe klawiatury oraz  mechaniczne numeryczne i kompaktowe. Przy wyborze warto również wziąć pod uwagę np. to, czy będzie nam potrzebna klawiatura numeryczna oraz ile mamy miejsca na biurku. 
  • Typy przełączników: na rynku dostępnych jest kilka rodzajów przełączników klawiatur do gier. Różnią się od siebie wysokością punktu aktywacji i wyczuwalnością momentu aktywacji. Przy wyborze warto również wziąć pod uwagę maksymalną siłę nacisku oraz słyszalność momentu aktywacji. To wszystko sprawia, że mechaniczna klawiatura gamingowa czy membranowa i hybrydowa klawiatura różnią się od siebie. Istotnym kryterium może się okazać także żywotność klawisza, którą wyraża się liczbą możliwych wykonanych kliknięć. Niedroga klawiatura wytrzyma 10-50 mln kliknięć, z kolei ta najlepsza oferuje żywotność przełączników na poziomie 100 mln kliknięć. Wszystko jednak zależy od tego, z jaką częstotliwością będziemy używać naszego sprzętu i w jakim celu. 
  • Programowalne klawisze i makra: najlepsze klawiatury dla graczy są wyposażone w funkcję programowania przycisków, która pozwala dostosować układ klawiszy do własnych preferencji, co w przypadku gier może mieć bardzo duże znaczenie. Z kolei makra pozwalają na zapisanie i odtworzenie sekwencji klawiszy, czyli zautomatyzowania funkcji klawiszy. Taki zabieg pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu, który w podczas rozgrywek może przyczynić się do wygranej. 
  • Dodatkowe klawisze multimedialne: klawiatura gamingowa mechaniczna czy hybrydowa, która została wyposażona w przyciski multimedialne, pozwala na szybki dostęp do funkcji audio czy regulacji głośności, co może będzie nie tylko wygodne, ale również praktyczne. 
  • Cena: Już na początku warto określić swój budżet i szukać najlepszych modeli spośród danej kategorii, klawiatur gamingowych do 500 czy 1000 zł. 
Sprawdź koniecznie  Jak samodzielnie złożyć komputer? Poradnik krok po kroku

Key rollover i anti-ghosting – dlaczego są tak przydatne w klawiaturze gracza?

Jeśli zastanawiasz się, jaka klawiatura do gier się sprawdzi, wybierz modele z tymi dwoma funkcjami, które powinny przypaść do gustu każdemu miłośnikowi gier. Key roller pozwala wskazać maksymalną liczbę klawiszy, którą możemy wcisnąć, by wszystkie zostały zarejestrowane. Z kolei anti-ghosting w przypadku  wprowadzania kombinacji klawiszy i naciśnięcia niewłaściwego, zapobiega błędnym akcjom. Klawiatury z anti-ghostingiem bardzo dobrze nadają się do gier. Możemy zdecydować się na model anti-ghosting dotyczący wszystkich klawiszy lub tylko tych najczęściej używanych przez graczy. Trudno mówić o dobrej gamingowej klawiaturze bez tych funkcji. 

Klawiatura gamingowa bezprzewodowa czy przewodowa – na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?  

Bezprzewodowa klawiatura gamingowa pozwala na swobodne i wygodne użytkowanie, nawet jeśli nie znajdujemy się w pobliżu komputera. Niemałą zaletą jest również brak kabli oraz możliwość podłączenia do innych urządzeń, np. telewizora. Klawiatura łączy się z urządzeniem dzięki funkcji Bluetooth. Z reguły klawiatury bezprzewodowe są mniejsze, więc również łatwiejsze w transporcie i zapewniają większą mobilność. Bezprzewodowe klawiatury dla graczy zajmują również mniej miejsca na biurku i sprawdzają się zwłaszcza w przypadku laptopów z podpiętym monitorem zewnętrznym. W przypadku tańszych modeli klawiatury bezprzewodowej należy liczyć się z zakłóceniami sygnału, co w trakcie użytkowania może być frustrujące. 

Zakup przewodowej klawiatury wiąże się z niższym kosztem oraz gwarancją działania w każdych warunkach. Stabilność połączenia komputera z klawiaturą dla większości graczy jest niezwykle istotna. Dlatego najczęściej wybierają klawiatury przewodowe, które dodatkowo nie muszą być zasilane na baterie, nie trzeba więc pamiętać o regularnym ładowaniu. 

Wybór najlepszej klawiatury gamingowej – podsumowanie 

Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać klawiaturę, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby oraz oczekiwania, który ma spełnić dany sprzęt. Najważniejszy jest twój komfort użytkowania oraz uwzględnienie własnych preferencji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli dobrych klawiatur gamingowych, dzięki czemu z pewnością znajdziesz jakościowe i przystępne cenowo urządzenie.