Najlepszy procesor do gier. Jak wybrać CPU? Poradnik

procesor do gier

Zastanawiasz się, jaki procesor do gier warto wybrać? 

Procesor jest jednym z najważniejszych komponentów komputera do gier. Pozwala nie tylko na zarządzanie informacjami przetwarzania danych, ale również wykonuje instrukcje programów komputerowych. Wybór procesora do grania jest szczególnie ważny. Czym kierować się przy jego wyborze?

Jaki procesor do gier wybrać? 

Jeśli zastanawiasz się, jaki procesor do gier kupić, warto wziąć pod uwagę najważniejsze kryteria wyboru. Podczas rozgrywek konieczne są intensywne obliczenia jednostkowe, którym procesor musi podołać. Przy wyborze procesora gamingowego warto również zwrócić uwagę na wielowątkowość. Najlepsze modele wielordzeniowe pozwolą na uzyskanie lepszej wydajności w grach, zwłaszcza w przypadku tych, które wspierają technologie wielowątkowe. Istotna jest również częstotliwość taktowania, która będzie miała wpływ na szybkość pojedynczych operacji. Jeśli gra nie wspiera technologii wielowątkowych, wyższe taktowanie pomoże w osiągnięciu lepszej wydajności.

Nie bez znaczenia będzie obsługa technologii graficznych. To dzięki niej procesory współpracują z kartami graficznymi, by móc obsługiwać nawet najbardziej zaawansowane technologie i efekty wizualne. Podczas grania ważna jest również minimalizacja opóźnień. Niski poziom opóźnień będzie szczególnie ważny w przypadku gier FPS (First Person Shooter) i zręcznościowych. W tych rodzajach rozgrywek słaby procesor może sobie nie poradzić. 

Warto pamiętać, że przy wyborze najlepszego dla siebie modelu procesora powinno się brać pod uwagę nie tylko budżet czy opinie z rankingów procesorów do gier, ale również wydajność i osiągi pozostałych podzespołów komputera.

Jaki procesor wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki zestaw zamierzamy złożyć i jakie osiągi mają pozostałe podzespoły komputera. Istotną rolę odegra również budżet, którego rozpiętość może, ale nie musi, nas ograniczać. Na rynku znajdziemy wiele procesorów do gier, które osiągną przyzwoitą wydajność, a przy tym nie nadwyrężą zbytnio naszego portfela. Na początek przygody ze światem gier nie trzeba od razu sięgać po procesory używane przez topowych graczy.

Sprawdź koniecznie  Jak samodzielnie złożyć komputer? Poradnik krok po kroku

Z pewnością warto jednak zwrócić uwagę na generację sprzętu. Zasada jest prosta: im będzie nowsza, tym lepsza. Technologia nie stoi w miejscu. Z roku na rok możemy korzystać z coraz to lepszego sprzętu, w tym najnowszych generacji procesorów, które pozwolą na wyższe osiągi w grach.

Warto wybierać procesory do gier, które mają duży zapas wątków i rdzeni, dzięki czemu będziemy mogli z nich korzystać przez długie lata. Do najnowszych gier dobrym wyborem jest 6-rdzeniowa i 12-wątkowa jednostka. Ponieważ bardziej liczą się fizyczne rdzenie od logicznych (wątków), 6-rdzeniowy procesor bez HT/SMT w różnego rodzaju grach będzie radzić sobie lepiej niż 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor.

Zintegrowany układ graficzny

Integracja procesora i karty graficznej w jednym układzie ma swoje zalety jak i wady. Do najistotniejszych należy zaliczyć: cenę, zapotrzebowanie na energię elektryczną, wydajność, wielkość i waga komputera (co przy PC nie ma większego znaczenia, jednak przy laptopie już tak). Dorzucenie do procesora modułu graficznego wcale nie podnosi tak bardzo kosztów jak wyprodukowanie dedykowanej karty nierzadko o dużo większych możliwościach generowania grafiki, dlatego taki procesor będzie dużo tańszy niż zakup obu układów osobno.

Dedykowane karty graficzne mają również bardzo często własne wentylatory, ponieważ układ ten pobierając duże ilości energii elektrycznej w celu zapewnienia nam maksymalnej wydajności w grach, będzie produkował bardzo dużo ciepła. To jest drugi z argumentów, dla których warto rozważyć jego obecność w laptopie. Bardzo często komputery przenośne mają małą powierzchnię chłodzenia wewnątrz obudowy, więc dodatkowe źródło ciepła może stawać się problematyczne i podnosić temperaturę całej jednostki.

Zintegrowany układ graficzny to dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz taniego procesora do gier. Oczywiście, nawet najdroższy procesor nie da nam możliwości renderowania grafiki na tak wysokim poziomie, jak zrobi to karta dedykowana, jednak w razie awarii GPU mamy wtedy „zapasową” grafikę wraz z procesorem, która pozwoli nam na dalszą pracę komputera w oczekiwaniu na nowy układ.

Sprawdź koniecznie  Najlepsze słuchawki gamingowe dla gracza. Jak je wybrać?

CPU AMD Ryzen czy Intel Core – jaki procesor do gier będzie najlepszy? 

W przypadku procesorów obie te marki to czołowi producenci z branży, którzy pozostawili konkurencję daleko za plecami. Wybór jest bardzo trudny i często zależy od tego, jakie mamy dostępne procesory od tych producentów na rynku w danym czasie, warto porównać osiągi wraz z liczbą rdzeni i porównać podobne ze sobą modele cenowo. Czasem na poziomie tej samej generacji możemy uzyskać kilka rdzeni więcej lub wyższe taktowanie, należy więc poddać ocenie, który z tych osiągów będzie grał dla nas najważniejszą rolę.

Dodatkowym parametrem są tu również tryb turbo procesora oraz możliwości podkręcania, czyli tzw. overclockingu procesora. Chodzi o procesory z możliwością podniesienia wydajności i zwiększenia bazowych osiągów, jednak trzeba to robić umiejętnie, tak by nie zniszczyć układu. Te możliwości podkręcania również będą się różnić zależnie od wybranego modelu, więc dla najbardziej wymagających graczy będzie to bardzo istotna kwestia, ale dla tych casualowych raczej nie.

Najlepszy procesor do gier – podsumowanie 

Jak już ustaliliśmy, procesor to jeden z najważniejszych komponentów, więc jak wybrać dobry procesor do gier? Wybór procesorów do gier w 2023 roku był naprawdę spory, dzięki czemu możemy wybierać spośród wielu dobrych modeli. Ponieważ ten rok dopiero się zaczął, możemy spodziewać się premier nowych układów, więc warto trzymać rękę na pulsie, jeżeli planujemy zakup lub upgrade naszej stacji w najbliższym czasie. Oddech konkurencji na plecach sprawia, że producenci prześcigają się we wprowadzaniu nowinek i rozwijaniu kolejnych generacji. Przeprowadzane testy procesorów biorą pod uwagę nie tylko wydajność, taktowanie czy liczbę rdzeni i wątków, ale również pracę procesorów podczas grania w najbardziej rozbudowane tytuły.

Zestawienie najlepszych procesorów może pomóc w wyborze najlepszego dla siebie modelu, niezależnie od tego czy zdecydujemy się na CPU AMD, czy procesory Intel Core. Warto wybrać ten sprzęt, który będzie najbardziej kompatybilny z płytą główną i pozostałymi podzespołami oraz pozwoli na uzyskanie najlepszych osiągów gry, jednocześnie zachowując nasze możliwości budżetowe, zatem możemy znaleźć tańszy procesor, który jednocześnie będzie dla nas zdecydowanie najlepszym procesorem w stosunku jakości do ceny.