Najlepsze słuchawki gamingowe dla gracza. Jak je wybrać?

słuchawki dla gamera

Jakie słuchawki gamingowe wybrać dla gracza? Poradnik

Słuchawki to ważny element wyposażenia dla wielu graczy. Te z mikrofonem pozwalają na swobodne i niezakłócone prowadzenie rozmów na Discordzie podczas rozgrywek. Bogate i głębokie brzmienie umożliwi zanurzenie się w świecie gry. Jakie słuchawki do grania sprawdzą się najlepiej?

Najlepsze słuchawki gamingowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Przy wyborze najlepszego dla siebie modelu słuchawek warto kierować się kilkoma najważniejszymi kryteriami. Kluczowym jest jakość dźwięku. Słuchawki, które oferują dźwięk przestrzenny (virtual surround sound) mogą poprawić świadomość dźwiękową w grach. Możemy wybrać pomiędzy słuchawkami zamkniętymi lub otwartymi. Te pierwsze całkowicie izolują od otoczenia. Z kolei drugie zapewnią lepszą wentylację, ale z kolei dopuszczą dźwięki z zewnątrz. Najczęściej słuchawki gamerskie wyposażone są w mikrofon. Dzięki niemu w trakcie gry możemy wchodzić w interakcje z innymi graczami.

Warto sięgnąć po wysokiej jakości słuchawki z mikrofonem, które zredukują szumy z otoczenia. Dobre słuchawki gamingowe powinny być również wygodne. Komfort użytkowania nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ ze słuchawek zazwyczaj korzysta się przez dłuższy czas. Można sięgnąć po te z możliwością regulowania rozmiaru, miękkimi nausznicami oraz lekką konstrukcją. Warto wybrać modele słuchawek gamingowych, które będą zasilane w najwygodniejszy dla nas sposób, np. przez USB czy baterie. Na rynku dostępnych jest wiele dobrych słuchawek do gier, które oferują dobrą jakość dźwięku, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. 

Słuchawki do grania. Te parametry warto brać pod uwagę

Wybór spośród najlepszych modeli gamingowych słuchawek warto rozpocząć od porównania najważniejszych parametrów technicznych. Są to m.in.:

  • Poziom natężenia dźwięku (SPL): warunkuje to, z jakim maksymalnym poziomem głośności będziemy mieć do czynienia. Standardowe i popularne słuchawki oferują poziom natężenia dźwięku od. 100 dB. Na SPL ma również wpływ impedancja, im niższa, tym głośniejsze będą słuchawki. 
  • Pasmo przenoszenia: to częstotliwość dźwięku, którą wyrażamy w hercach (Hz). Na rynku znajdziesz słuchawki, których pasmo przenoszenie będzie wynosić od 20 do 20 000 Hz. Takie modele są polecane dla graczy. 
  • Waga: ma znaczenie nie tylko dla miłośnika gier, ale dla każdego, kto w słuchawkach będzie spędzać więcej czasu. Waga słuchawek gamingowych bezprzewodowych lub przewodowych będzie decydująca w kwestii uczucia komfortu, lub jego braku. Warto również wybrać regulowany i miękki pałąk. 
  • Zintegrowany mikrofon – sprawdzą się słuchawki gamingowe z odpinanym mikrofonem, który będzie dodatkowo wyposażony w funkcję redukcję szumów, co pozwoli na niezakłóconą komunikację z resztą zespołu. Istotna jest również sama wygoda użytkowania.
Sprawdź koniecznie  Jak samodzielnie złożyć komputer? Poradnik krok po kroku

Dobre słuchawki dla graczy – nauszne czy douszne? 

Choć wybór słuchawek to dość indywidualna sprawa, większość graczy sięga po wokółuszne lub słuchawki nauszne. Te pierwsze są największe, dzięki czemu zapewnią komfort i wygodę użytkowania podczas dłuższych sesji. Po słuchawki dokanałowe z kolei najchętniej sięgają gracze, dla których ważna jest lekka konstrukcja słuchawek i to by zajmowały jak najmniej miejsca. To wygodne rozwiązanie dla osób, które grają na urządzeniach przenośnych. 

Słuchawki douszne powinny mieć w zestawie różne rodzaje silikonowych nakładek, dzięki czemu stworzymy najwygodniejszy dla nas zestaw. 

Przewodowe czy bezprzewodowe słuchawki? 

Zastanawiasz się, jakie wybrać słuchawki i czy bezprzewodowe słuchawki do grania to dobry wybór? Wszystko zależy od tego, na jakich parametrach i cechach sprzętu będzie zależeć nam najbardziej. Zarówno bezprzewodowe, jak i przewodowe słuchawki mają swoje mocniejsze i słabsze strony. Sprawę może więc rozstrzygnąć to, do jakiego rodzaju rozgrywek zamierzamy je wykorzystywać słuchawki bezprzewodowe oraz czy mają również służyć np. do słuchania muzyki. Brak przewodu dla wielu będzie dużą zaletą i pozwoli np. na swobodną grę przed konsolą. Jednak streamerzy, ze względu na ciągłą gotowość do użycia przewodowych słuchawek dla graczy (brak konieczności ładowania baterii), mogą chętniej sięgać właśnie po ten rodzaj sprzętu. 

Zarówno bezprzewodowe słuchawki gamingowe, jak i tradycyjne słuchawki przewodowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Wystarczy, że wybierzesz najlepszą dla ciebie opcję, która najlepiej sprawdzi się w stworzonym przez ciebie środowisku pracy czy gier. 

Dobre i tanie słuchawki gamingowe  

Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze światem gier i sami nie wiemy, jakie wyposażenie nam się przyda i czego będziemy oczekiwać od naszego sprzętu, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie budżetowych modeli słuchawek dla graczy. W danym przedziale cenowym możemy  znaleźć np. modele wyposażone w odłączany giętki mikrofon i 1,5 m przewód z dwoma rodzajami wtyków (2x 3-polowe lub 1x 4-polowy mini jack), dzięki czemu słuchawki gamingowe będziemy mogli podłączyć nie tylko do komputera PC, ale również smartfona, tabletu czy konsoli. Słuchawki powinny dobrze trzymać się na głowie, jednocześnie zbytnio nie uciskając, choć wybór słuchawek gamingowych do komputera pod tym kątem to sprawa dość indywidualna. 

Sprawdź koniecznie  Jak wybrać najlepszą myszkę gamingową? Poradnik

Ranking słuchawek dla graczy – podsumowanie

Najlepszych słuchawek dla graczy na rynku zdecydowanie nie brakuje! Poszukiwania warto rozpocząć od sprecyzowania swoich oczekiwań, dzięki czemu znalezienie idealnego modelu będzie łatwiejsze. Podczas wyboru słuchawek gamingowych przewodowych lub bezprzewodowych warto zwrócić również uwagę na szerokie pasmo przenoszenia, regulowany pałąk, zakres basów oraz poziom natężenia dźwięku. Możliwości słuchawek różnią się, w zależności od rodzaju i  parametrów technicznych.  

W internecie można znaleźć wiele rankingów słuchawek gamingowych oraz zestawienia top 10. Warto jednak pamiętać, że polecane słuchawki różnią się względem siebie poszczególnymi parametrami i specyfikacją. Dlatego przy wyborze słuchawek gamingowych do 100 zł czy droższych warto kierować się przede wszystkim swoimi oczekiwaniami i wiedzą na temat wyboru sprzętu.