Jak zacząć streamować na Twitchu? Poradnik konfiguracji OBS

O tym warto pomyśleć, zanim zaczniesz streamować na Twitchu

Platformy do streamowania z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Gracze z całego świata udostępniają transmisje ze swoich rozgrywek i gromadzą przed ekranami tysiące fanów. Twitch to najpopularniejsza platforma tego typu, która została uruchomiona w 2011 r.

Choć streamowanie kojarzy się głównie z grami wideo, dzięki transmisji można również udostępniać na żywo muzykę, sztukę i programy talk-show. Między streamerem a widzami możliwa jest interakcja na żywo dzięki wiadomościom na czacie. Twitch to platforma, która umożliwia również rozmowy między obserwującymi oraz subskrypcję wybranych kanałów streamingowych. Jeśli jakiś kanał przypadł nam do gustu, możemy wesprzeć jego twórcę datkami. 

Oprogramowanie, odpowiedni sprzęt i łącze internetowe – jak przygotować się do streamingu?

Rozpoczęcie streamowania warto zacząć od przygotowania odpowiedniego sprzętu. Wiele będzie zależeć od tego, czy chcemy jedynie oglądać przekaz na żywo, czy może transmitować dźwięk i obraz oraz wchodzić w interakcje na Discordzie. Możesz skorzystać z laptopa, komputera gamingowego lub PlayStation. Przyda się również mikrofon i kamera, jeśli planujesz transmitować na żywo. 

Nie bez znaczenia jest również szybkość łącza internetowego –  potrzeba 4 Mbps szybkość wysyłania, aby uzyskać jakość 720p oraz minimum 6 Mbps, by uzyskać transmisję w jakości 1080p. Przed rozpoczęciem streamu w łatwy sposób sprawdzisz prędkość internetu. Wystarczy skorzystać z testów prędkości, które są dostępne online. 

Chcesz streamować na Twitchu? Zarejestruj się i zostań streamerem

Twitch to prosta w obsłudze platforma z przejrzystym interfejsem, która pozwala na konfigurację i dostosowanie swojej transmisji do własnych preferencji. Konto na Twitchu założysz dzięki kilku kliknięciom. Wystarczy adres e-mail, by w każdej chwili móc rozpocząć transmisję. Warto zwrócić uwagę na konieczność posiadania oprogramowania streamingowego. Dzięki niemu możliwa będzie moderacja i konfiguracja poszczególnych ustawień. Przed rozpoczęciem transmisji warto przetestować wszystkie ustawione parametry i upewnić się, że jakość dźwięku i obrazu, np. rozdzielczość, nam odpowiadają. 

Sprawdź koniecznie  Jaka kierownica do PC? Na to warto zwrócić uwagę przy wyborze

OBS i transmisja na żywo. Od czego zacząć? 

OBS (Open Broadcaster Software) to narzędzie, dzięki któremu m.in. możesz w każdej chwili streamować i nagrywać zarówno obraz, jak i dźwięk. Program do streamowania pozwala również na przeprowadzanie wieloźródłowych transmisji. Istnieje możliwość, by jednocześnie udostępniać widzom w czasie rzeczywistym swoją grę, obraz z kamery internetowej oraz inne elementy, np. obrazy czy grafiki. OBS pozwala również na dokładanie naklejek, nakładek oraz innych grafik, które mogą wpłynąć na lepszy odbiór Twojego streamu. Dzięki funkcji czatu, który można monitorować bezpośrednio w programie, możesz pozostawać w interakcji ze swoimi odbiorcami i od razu odpowiadać na ich wiadomości. 

Twitch i OBS – jak zacząć korzystać?

OBS możesz pobrać bezpłatnie, wystarczy wybrać wersję odpowiednią dla  swojego systemu operacyjnego, by w kolejnym kroku zainstalować oprogramowanie. Następnie należy zalogować się na swoje konto na Twitchu, wejść w sekcję ustawień i zakładkę „stream”, by skopiować klucz strumieniowy. Po uruchomieniu OBS-a i przejścia do ustawień oraz zakładki „stream”, w polu „service”: wybrać opcję „Twitch”. W kolejnym kroku należy wkleić skopiowany z platformy streamingowej klucz do pola „Stream Key”. Możesz również dostosować pozostałe ustawienia transmisji, np. kodeki czy rozdzielczość. 

W ustawieniach OBS warto również skonfigurować audio i wideo. W tym celu przejdź do zakładki „output” w ustawieniach. Teraz możesz swobodnie zmienić ustawienia, np. bitrate czy liczby klatek na sekundę. 

By dodać nowe źródła w obszarze „scenes” kliknij prawym przyciskiem myszy. W kolejnym kroku kliknij „+” w obszarze „sources” i wybierz to, co zamierzasz transmitować, np. okno programu, grę komputerową czy kamerę internetową). Jeśli zamierzasz prowadzić transmisję, warto również skonfigurować ustawienia kamery internetowej, zrobisz to poprzez dodanie źródła „video capture device” i wybraniu poszczególnych parametrów urządzenia. Jeszcze tylko jeden krok dzieli Cię od rozpoczęcia Twojej transmisji! Warto pamiętać o przetestowaniu wszystkich ustawień. Możesz to zrobić poprzez uruchomienie podglądu strumienia. Jeśli wszystko jest gotowe, wystarczy kliknąć przycisk „start streaming” a transmisja na Twitchu się rozpocznie! 

Sprawdź koniecznie  Najlepszy procesor do gier. Jak wybrać CPU? Poradnik

Może się okazać, że w miarę zdobywania doświadczenia, będziesz chciał zmienić niektóre z wcześniej wybranych ustawień. Ponowna konfiguracji OBS nie powinna jednak sprawić większych problemów. 

Zacznij streamować na Twitchu i rozwijaj swój kanał na platformie

Możesz być w ciągłym kontakcie ze swoją społecznością i być na bieżąco dzięki aplikacji Twitcha na urządzeniach przenośnych. Warto pamiętać, że rozwijanie kanału na tej platformie, podobnie jak na innych, wymaga odrobinę cierpliwości i zaangażowania. Warto zaplanować częstotliwość transmisji i przeprowadzać je zgodnie ze stworzonym harmonogramem. Dzięki temu zbudowanie regularnej widowni, a co za tym idzie zasięgów i rozwoju własnej marki, będzie dużo łatwiejsze.

Warto również budować społeczność ze swoimi fanami. Pomoże wchodzenie z nimi w interakcje – odpowiadanie na komentarze i wiadomości prywatne, bezpośrednie zwroty do widowni w trakcie streamu czy aktywne branie udziału w rozmowach i dyskusjach. Staraj się wypracować swój własny i unikalny styl, np. poprzez wyróżniający się layout, zabawne komentarze czy sposób prowadzenia transmisji, by zdobyć nowych odbiorców. Zadbaj również o jak najlepszą jakość streamu.

Liczba uzyskanych zasięgów może przełożyć się na zarobki ze współprac, reklam podczas streamu czy programu afiliacyjnego. Od Ciebie zależy, w jaki sposób będziesz chciał wykorzystać możliwości, jakie daje ta platforma. Niezależnie od tego, czy planujesz sukcesywnie rozwijać swój kanał, czy jedynie śledzić ulubionych twórców i ich transmisje, Twitch daje naprawdę dużo możliwości, by rozwijać swoją wiedzę i umiejętności oraz czerpać z tego rozrywkę.