Jak wybrać najlepszą myszkę gamingową? Poradnik

Jak wybrać najlepszą myszkę gamingową? Poradnik

Jaka myszka sprawdzi się dla gracza? Poradnik

Myszka to nieodłączny element zestawu każdego gracza. Obsługa komputera stacjonarnego bez tego gryzonia graniczy z cudem, jedynym wyjątkiem są laptopy oferujące touchpad, jednak gaming na określonym poziomie jest nieosiągalny bez tego urządzenia, a jako gracze wymagamy od niej jeszcze więcej.

W internecie znajdziemy wiele rankingów najlepszych myszek gamingowych oraz zestawienia 10 najlepszych modeli. Jednak przy wyborze warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Wiedza na temat najważniejszych parametrów oraz specyfikacji myszek do gier pozwoli wybrać najlepszy rodzaj produktu. 

Najlepsza myszka gamingowa – jak ją wybrać?

Jaka myszka dla gracza? Przy wyborze warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów i kierować się tymi, które są dla nas najważniejsze. Jednym z nich może być cena. Tania myszka gamingowa wcale nie musi być złym wyborem, szczególnie dla graczy okazjonalnych, którzy nie przykładają zbytniej wagi do ogromnej ilości dostępnych dodatkowych funkcji. Nie trzeba całkowicie rezygnować z podstawowych udogodnień i przewagi, jaką daje dobra myszka gamingowa na rzecz zwykłego biurowego gryzonia, skoro możemy mieć podobny sprzęt nawet za 100 złotych. Oczywiście, wraz z naszymi wymaganiami rośnie też cena, ale nie można jednoznacznie stwierdzić, że najdroższe dostępne urządzenie w sklepie to na pewno najlepsza myszki do gier, jaką możemy dostać. Standardowo więc nasz wybór zaczynamy od określenia dostępnego budżetu. Jakie jeszcze kryteria wyboru warto wziąć pod uwagę przy wyborze myszy gamingowych? 

Sprawdź koniecznie  Najlepsze klawiatury gamingowe dla gracza. Ranking 2023

Myszka dla gracza – ergonomiczna konstrukcja

Jaka myszka do gier? Zaraz po cenie, wygoda przy pracy z myszką gamingową jest najważniejszym kryterium wyboru. Dokonując takiego zakupu, nastawiamy się na lata użytkowania, nierzadko po kilka godzin dziennie, więc nasz komfort jest najważniejszy. Lekka myszka dobrze się prowadzi, nie męczy ręki oraz pozwala na dobrą reakcję z dużym polem przesunięcia. Takie urządzenia świetnie sprawdzą się w grach typu FPS, gdzie liczy się czas reakcji i możliwość szybkiego obrotu kamery.

Producenci zauważyli, że tworząc obudowę w stylu plastra miodu, mogą w bardzo łatwy i designerski sposób “odchudzić” nieco naszego gryzonia i odjąć kilkanaście dodatkowych gramów. Dodatkowe wcięcia w obudowie na palce, które umożliwiają wygodny chwyt oraz profilowanie kształtu pozwalają wygodnie ułożyć rękę, więc warto również zwrócić na to uwagę.

Panele i programowalne dodatkowe przyciski w myszkach do gier

Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać mysz, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, np. boczne przełączniki. Część dostępnych myszy na rynku oferuje wymienne panele boczne, np. na już wymienione wyżej – bardziej ergonomiczne z wcięciami na palce, ale również na takie oferujące dodatkowe, programowalne przyciski. Wielu producentów udostępnia własne oprogramowanie pozwalające kontrolować parametry myszki, takie jak podświetlenie RGB, czułość myszy (czy inaczej rozdzielczość DPI).

Jednak przede wszystkim otrzymujemy możliwości przypisania funkcji do dodatkowych przycisków. Mogą to być nie tylko proste symbole, ale również całe skróty klawiszowe pozwalające nam oszczędzić czas. Jako gracze lubimy światełka, prawda? Dlatego też nieodzownym elementem myszki gamingowej są właśnie kolorowe panele, które z łatwością skonfigurujemy tak, aby synchronizowały oświetlenie z naszymi pozostałymi akcesoriami.

Sensor do myszy dla graczy – optyczny lub laserowy?

To właśnie od sensora zależy najwięcej jeżeli chodzi o czułość czy szybkość reakcji. Kiedyś za przekładanie ruchu myszy na ruch kursora na ekranie odpowiadała tzw. kulka, za pomocą której po mechanicznym ruchu po podłożu sterowaliśmy kursorem. Z czasem pojawiły się sensor optyczny i laserowy, którego metoda działania jest bardzo podobna – wypuszcza wiązkę światła, która po odbiciu od podłoża wraca do sensora i przekazuje zarejestrowany ruch. Różni je tylko rodzaj oświetlenia, tj. w myszy optycznej jest to dioda ledowa, a w laserowej, jak sama nazwa wskazuje, laser. Za myszkę z sensorem laserowym przyjdzie nam więcej zapłacić, ale siła, jaką zapewnia to źródło światła, pozwoli na dużo większą czułość. Urządzenie będzie również bardziej precyzyjne. Sensor laserowy wykrywa każde, nawet najmniejsze drgnięcie, dlatego może to być dobra propozycja dla wielu graczy. 

Sprawdź koniecznie  Rodzaje myszy komputerowych. Jaką mysz komputerową wybrać?

Warto jednak wziąć pod uwagę cenę, jeżeli zdecydowaliśmy się, że nasz wybór padnie na tanią myszkę gamingową, to lepiej wybrać dobry optyk niż tani laser, szczególnie jeżeli chcemy uzyskać najpopularniej używane dziś rozdzielczości DPI z zakresu co najmniej od 200 do 8000 DPI. Wartości powyżej tego zakresu są rzadziej używane, większość graczy woli raczej większą precyzję niż kursor szalejący chaotycznie po całym ekranie.

Bezprzewodowa czy przewodowa mysz do gier? 

Szukasz dobrej myszki do gier? Najlepsze myszki dla graczy wyróżniają się przede wszystkim stabilnością połączenia i dobrą łącznością oraz czułością i precyzją. Myszki bezprzewodowe są bardzo wygodne w użytkowaniu, bo nie wymagają od nas ciągnięcia kabla. Nie raz przewód potrafi gdzieś się zaczepić, co powoduje blokadę albo spowolnienie myszki, a w grach gdzie liczy się czas reakcji i precyzja ma to ogromne znaczenie. Dlatego niektórzy miłośnicy emocjonujących rozgrywek sięgają po mysz bezprzewodową do gier.

Jednak przewodowa myszka do gier też ma swoje zalety i przewagi nad bezprzewodową myszą. Jeszcze do niedawna najważniejszą różnicą było opóźnienie w dostarczeniu informacji o ruchu lub kliknięciu do komputera (najczęściej mierzone w milisekundach). Dziś te różnice są już minimalne, ale wydaje się, że jednak wciąż lepiej sprawdza się stara dobra mysz przewodowa. Kolejnym atutem myszki na kablu jest zasilanie pobierane bezpośrednio z komputera, nie baterii. Nic bardziej nie frustruje niż rozładowana mysz w trakcie trwającej rozgrywki, dlatego przy korzystaniu z takiej myszki bezprzewodowej dla gracza należy wziąć pod uwagę potrzebę ładowania od czasu do czasu.

Dodatkowe atuty

Nie bez znaczenia są również takie parametry jak trwałość przycisków (mierzona w liczbie kliknięć) czy ścieralność warstwy pod myszką (ta mierzona z kolei w kilometrach). Część producentów podaje dane tego typu w specyfikacji. Nie są to najważniejsze kryteria, ale zapewnienie sobie dłuższego czasu pracy pozwoli nam na oszczędność przy kolejnym zakupie. Przebywając w pomieszczeniu z innymi osobami, istotna może być również głośność przycisków myszy podczas klikania. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania obudowy. 

Sprawdź koniecznie  Jaki monitor do gier wybrać? Rodzaje monitorów gamingowych

Wybór myszy gamingowej – podsumowanie

Choć znajdziemy kilka rodzajów myszek na rynku, określenie swoich oczekiwań, budżetu oraz wymaganych parametrów pozwoli na wybór najlepszych mysz do gier czy pracy. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na mysz optyczną lub laserową oraz przewodową, lub bezprzewodową myszkę – warto wziąć pod uwagę to, czy myszka posiada podświetlenie RGB, dostępność programowalnych przycisków, jakość konstrukcji. Na rynku znajdziemy wiele rankingów myszek gamingowych myszek gamingowych do 100 złotych i droższych. Choć rozpiętość cenowa potrafi być bardzo duża, to nie cena a jakość wykonania i parametry zadecydują o korzystaniu z najlepszych modeli myszek dla gracza.