Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Poznaj rozwiązanie

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Poznaj rozwiązanie

Codziennie polegasz na zmywarce? Problem z dokładnym myciem naczyń może być dla Ciebie szczególnie frustrujące. Zmywarka nie powinna zawodzić w swoim podstawowym zadaniu, dlatego warto wiedzieć, jak temu przeciwdziałać. Potencjalne przyczyny mogą różne.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Głównym celem, który skłania do zakupu zmywarki, jest niezmywanie naczyń na własną rękę. Urządzenie AGD powinno robić to za Ciebie, co zapewnia m.in. oszczędność czasu. Jeśli nie spełnia swojej podstawowej funkcji, przestaje być potrzebne i przemienia się w dodatkowe zmartwienie. Zmywarka niedomywająca naczyń to inwestycja, do której wciąż trzeba dokładać pieniądze.

Jeśli chcesz, aby zmywarka działała bez zbędnych problemów, sprawdź, jakie mogą być powody, przez które traci na wartości. Jakie są przyczyny jej dysfunkcji? Mogą być różne – od tych spowodowanych przez nieuwagę, po poważniejsze błędy i usterki, których nie jesteś w stanie kontrolować. Warto zacząć od podstaw.

Czego nie można myć w zmywarce?

Jednym z podstawowych błędów, które popełnia wielu właścicieli zmywarek, jest wsadzanie do urządzenia różnych rodzajów naczyń, nie zdając sobie sprawy, że część z nich nie powinna się tam znaleźć. Warto pamiętać, że nie wszystko nadaje się do mycia w takim urządzeniu. Część naczyń w zmywarce nie zostanie domyta, jeśli nie jest do tego przeznaczona. Co więcej, ulegnie zniszczeniu, a czasami może też doprowadzić do awarii samego urządzenia.

Co lepiej zmywać ręcznie? Przede wszystkim wszelkie rzeczy, które są rękodziełami lub zostały ręcznie zdobione. Warunki w zmywarce mogą w łatwy sposób zniszczyć takie naczynia. Na uszkodzenia nie warto narażać też kryształów, porcelany ani drewna. Wszelkie delikatne naczynia nie powinny znaleźć się w zmywarce. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zwróć uwagę na specjalne oznaczenia, które informują o tym, czy można je myć nie tylko ręcznie.

Sprawdź koniecznie  Skąd się bierze szron w lodówce? Dlaczego zbiera się lód? Sprawdź!

Złe ułożenie naczyń a efektywność zmywarki

Kolejnym często popełnianym błędem jest nieprawidłowe ułożenie naczyń. Nie należy przesadzać też z ich liczbą. Zbyt wiele rzeczy może blokować przepływ wody. Podobnie jak w przypadku liczby naczyń, ich złe ułożenie uniemożliwi pracę ramionom spryskującym, przez co zabrudzenia nie zostaną wyczyszczone. A zatem nie warto doprowadzić do takiego stanu rzeczy.

Naczynia powinny być odpowiednio rozmieszczone na półkach zmywarki, w taki sposób, aby rzeczy znalazły się w koszach do tego przeznaczonych. Nie umieszczaj zbyt wysokich talerzy czy garnków na środku urządzenia. Niewłaściwy załadunek i nieodpowiednia ilość rzeczy potrafi blokować dysze, przez co detergenty nie spełnią swojej roli.

Jak ułożyć kubek i sztućce, a jak talerze?

W zależności od modelu zmywarki ułożenie poszczególnych naczyń w koszach może się różnić. Miejsce na sztućce znajduje się na przykład na osobnej szufladce powyżej tej na kubki lub w specjalnym pojemniku na dolnej szufladzie przeznaczonej głównie na talerze.

Jeśli nie będziesz czegoś pewien, warto zapoznać się z instrukcją obsługi, w której będą zawarte informacje o poprawnym rozmieszczeniu. Kluczowa zasada mówi, aby nie blokować dyszy i zapewnić swobodny przepływ wody. Pamiętaj też, żeby kubki, szklanki, garnki i miski ustawiać dnem do góry.

Co można zrobić przed włożeniem naczyń?

Zaschnięte jedzenie i mocne zabrudzenia trudno jest umyć ręcznie, więc czasami warto namoczyć naczynia jeszcze przed włożeniem ich do zmywarki. Wysoka temperatura i mocny detergent nie gwarantują usunięcia wszelkich nieczystości. Z tego powodu przed umieszczeniem naczyń w zmywarce postaraj się oczyścić je z widocznych resztek jedzenia. Wystarczy nawet opłukać kilka najbardziej zanieczyszczonych rzeczy. Co więcej, pomoże to w zapobieganiu zatykaniu się filtrów i dysz.

W niektórych modelach zmywarek znajdują się filtry, które zbierają zanieczyszczenia. Przed umieszczeniem naczyń w koszach sprawdź ich stan, a jeśli jest to konieczne, oczyść je.

Sprawdź koniecznie  Masz zwierzaka? Postaw na sprawdzony odkurzacz do sierści

Czysta zmywarka i odpowiednie detergenty to podstawa

Jeśli zależy Ci na czystych naczyniach, nie zapominaj o czyszczeniu samego urządzenia. Automatyczne programy to nie wszystko. Warto zadbać o dobry stan zmywarki własnoręcznie. Zatkane filtry i zapchane dysze mogą ograniczać przepływ wody, co wpływa na skuteczność mycia. A zatem regularne czyszczenie tych elementów jest kluczowe.

Rodzaj środka myjącego powinien odpowiadać twardej wodzie. Co więcej, upewnij się, że pojemnik na sól zmiękczającą jest odpowiednio napełniony. Pomaga to w zapobieganiu powstawania nieestetycznego osadu na naczyniach i na urządzeniu. A dlaczego zmywarka nie suszy naczyń do końca? Problemem może być brak nabłyszczacza w pojemniku, który poprawia efekt suszenia, niwelując zacieki.

Częste awarie – co warto sprawdzić?

Problemem niedomywającej zmywarki może być zwykła awaria. Niedziałająca grzałka wpływa na niedokładne zmywanie, ponieważ wysoka temperatura jest kluczowa do usunięcia trudniejszych zabrudzeń. Z kolei uszkodzony elektrozawór powoduje to, że zmywarka nie otrzymuje odpowiedniej ilości wody. Pozbycie się resztek z naczyń staje się wówczas utrudnione, a czasami nawet niemożliwe.

Awarii może ulec też dozownik detergentu. Składa się z kilku elementów, a uszkodzenie nawet jednej może ograniczać wypuszczenie środka czyszczącego w odpowiednim momencie. Czasami przyczyną niedomytych naczyń w zmywarce jest też uszkodzona pompa myjąca.

Jak zadbać o to, żeby zmywarka domywała naczynia? Podsumowanie

Po pierwsze, stosuj się do zaleceń producenta. Zapoznaj się nie tylko z samą instrukcją obsługi zmywarki, ale sprawdzaj też z oznaczeniami na naczyniach. Przed załadowaniem postaraj się oczyścić rzeczy z większych zabrudzeń tak, aby ciśnienie wody i tabletki sobie z nimi poradziły.

Dowiedz się, jak poprawnie układać naczynia. W górnym koszu powinny pojawić się inne rzeczy niż w dolnym, nie mogą też znajdować się zbyt blisko siebie. Nie może dojść do blokowania spryskiwaczy.

Sprawdź koniecznie  Ręczny czy kielichowy – jaki blender wybrać? Sprawdzone modele

Należy też pamiętać, że częstą przyczyną niedomytych naczyń jest nieczyste urządzenie. Należy zadbać o regularne monitorowanie stanu zmywarki. Nie można dopuścić do nagromadzenia się zanieczyszczeń, które z kolei mogą powodować większe usterki. Do awarii dochodzi też z powodu zwykłej eksploatacji. Wówczas warto zwrócić się o pomoc do specjalnego serwisu.

Przyczyny niedomytych naczyń są różne. Część z nich może wynikać z Twojej niewiedzy, inne są skutkiem awarii. W każdym razie warto być świadomym użytkownikiem zmywarki, aby zapobiegać przykrym niespodziankom i móc szybciej zrezygnować z ręcznego mycia naczyń.