Tryb filmowy to jedna z najnowszych funkcji dostępnych w aparatach cyfrowych. Szukasz dobrej jakości sprzętu do filmowania i vlogowania? Oto przegląd funkcji w aparatach, które sprawdzą się do kręcenia filmów.
Dlaczego warto wybrać aparat do nagrywania filmów?
Aparat fotograficzny z funkcją nagrywania filmów to sprzęt godny uwagi, nawet jeśli dysponujesz smartfonem z dobrą kamerą. Wysokiej jakości cyfrówki wyróżniają się doskonałą stabilizacją obrazu, dzięki czemu możesz nagrywać filmy pełne dynamicznych zwrotów akcji. Na uwagę zasługuje również to, że taki aparat oferuje cyfrowy zoom optyczny, który pozwala powiększać obraz bez pogorszenia jego jakości. Z pewnością na tym Ci zależy, jeśli planujesz nagrywać i fotografować przedmioty z bliskiej odległości.
Co więcej, dzisiejsze aparaty do nagrywania pozwolą Ci tworzyć filmy już nie w rozdzielczości 4K, ale w 8K, czyli 7680 × 4320 pikseli. To oszałamiająca wartość wideo, na którą składa się aż 33 miliony pikseli. To cztery razy więcej niż w przypadku 4K.
Aparat do filmowania, a wielkość matrycy – który wybrać?
Matryca to podstawowy element każdego aparatu, również modelu z funkcją nagrywania obrazu. Każdy rodzaj sensora ma swoje wady i zalety. My postaramy się Ci je przybliżyć, abyś wybrał aparat dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb. Oto nasz krótki poradnik.
Na samym początku skupmy się na aparatach z matrycami w rozmiarze 1-cal. To rozwiązanie dla osób, dla których liczy się poręczność zestawu do filmowania. Kompaktowy aparat do filmowania nie zajmuje dużo miejsca, w związku z czym możesz zabrać go ze sobą w podróż lub na miasto. Aparat może nagrywać filmy w formacie 4K, posiadać elektroniczny stabilizator obrazu, a także mikrofon trzykapsułowy, który sprawi, że zarejestrowany dźwięk będzie czysty. Wykorzystując taki sprzęt, możesz tworzyć ciekawe filmy w zwolnionym tempie, do 1000 kl./s.
Oferta aparatów z większymi matrycami np. 4/3 (crop 2x) APS-C (crop 1,5x) to propozycja dla osób, które z biegiem czasu planują zdobywać doświadczenie na polu filmowym. Większa matryca zapewnia świetną jakość obrazu nawet w słabym świetle oraz głębie ostrości niezależnie od tego, co i kiedy planujemy nagrać.
Ostatnim typem jest matryca pełnoklatkowa w rozmiarze 36 × 24 mm, czyli odpowiadającą klatce filmu 35 mm. Dlaczego jest dobra? Ponieważ oferuje wysoką jakość obrazu i jego plastykę. Możesz cieszyć się wideo z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, z większą rozpiętością tonalną i mniejszą liczbą szumów przy wysokich czułościach ISO.
Dobry aparat do nagrywania wideo – co powinien mieć?
Już wiesz, że możliwość nagrywania filmów aparatem to niezwykle przydatna funkcja. Nie wiesz, jaki aparat do nagrywania filmów wybrać, aby stworzyć perfekcyjne ujęcia? Oferta aparatów do nagrywania jest obszerna. Począwszy od uniwersalnego aparatu kompaktowego, poprzez bezlusterkowiec, aż po profesjonalny sprzęt wykorzystywany przez filmowców.
Obraz w parze z czystym dźwiękiem
Aparat do nagrywania filmów powinien rejestrować nie tylko wyraźny obraz, ale również czysty dźwięk. Stąd też dobrym wyborem jest sprzęt wyposażony w mikrofon zewnętrzny, który dokładnie wychwytuje dialogi, nawet na gwarnej ulicy czy przy wietrznej pogodzie. Oczywiście możesz wzmocnić natężenie dźwięku, decydując się na zakupienie dodatkowego mikrofonu. Do nagrywania wywiadów w pomieszczeniach sprawdzi się mikrofon pojemnościowy. Z kolei do nagrywania w plenerze przyda się mikrofon dynamiczny z nakładką, która pozwala częściowo wyeliminować szumy z otoczenia.
Opcja udostępniania nagrań w sieci
Aparaty z opcją nagrywania wideo zdobyły popularność dzięki takim platformom streamingowym jak YouTube czy TikTok. Coraz więcej osób wrzuca nagrane przez siebie filmy do sieci, chcąc w ten sposób zaistnieć w mediach społecznościowych. Opcja szybkiego udostępniania nagrań w sieci z pewnością ułatwi Ci edycję oraz publikację filmów na swoim kanale.
Stabilizacja obrazu
Zadaniem stabilizacji obrazu jest ułatwienie nagrywania filmów, gdy trudno utrzymać aparat w bezruchu. Tak często się dzieje przy dłuższym filmowaniu np. uroczystości rodzinnych. W aparatach można spotkać dwa typy stabilizacji. Pierwszy polega na stabilizowaniu drgań poprzez zmianę ułożenia soczewek w obiektywie. Drugi typ to zapobiega powstawaniu wstrząsów poprzez stabilizację matrycy światłoczułej. Oba rozwiązania są dobre.
Dodatkowe funkcje przydatne w aparacie do filmowania
Mnogość dodatkowych funkcji może na samym początku sprawiać trudność początkującym, jednak z biegiem czasu bardzo się przydaje. Jeśli chcesz filmować dużo i często i traktować to zajęcie na poważnie, to wybierz aparat z focus peaking. To narzędzie, które pozwala operatorowi ustawić dokładniejszą ostrość podczas filmowania.
Autofocus z opcją wykrywania twarzy i śledzenia obiektów również jest przydatny. To funkcja, która automatycznie rozpoznaje w kadrze jedną lub więcej twarzy, a następnie ustawia ostrość na odpowiedni obszar.
A może interesuje Cię nagrywanie filmów z miękkim i rozmytym tłem? Właśnie to umożliwia efekt bookeh, który zwiększa głębie nagrań wykonywanych z bliska. W filmie oraz w fotografii bookeh stosowany jest w celu rozmycia niepotrzebnych, nieuporządkowanych bądź rozpraszających elementów, podczas gdy główny przedmiot jest ostro zdefiniowany.
Podczas wyboru aparatu, który nagrywa filmy 4K lub Full HD kieruj się nie tylko ceną, ale również jakością wykonania sprzętu. Istotną rolę w codziennym użytkowaniu aparatu odgrywa wytrzymałość zewnętrznej obudowy, czyli mocny korpus, zwłaszcza jeśli planujesz utrwalać filmy z podróży w trudnych warunkach. Niezwykle przydatna okazuje się wodoszczelność. Dzięki niej możesz korzystać z aparatu cyfrowego nawet podczas deszczu. Z kolei łatwość obsługi zapewnia dotykowy ekran.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego tekstu wiesz już, jaki dobry aparat do nagrywania filmów wybrać. Dzięki niemu uchwycisz niezapomniane momenty swojego życia, a kto wie, może vlogowanie stanie się z czasem Twoim sposobem na życie?
Mam na imię Angelika i jestem fotografką, specjalizującą się w portretach i krajobrazach. Uwielbiam dzielić się moją pasją i wiedzą przez warsztaty fotograficzne.