Aparat analogowy – jak zacząć przygodę z fotografią analogową?

Aparat analogowy – jak zacząć przygodę z fotografią analogową?

Chcesz rozpocząć przygodę z fotografią analogową? Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić dobrej jakości zdjęcia z aparatu analogowego. Oto podstawy fotografii analogowej!

Czym jest aparat analogowy?

Zanim przejdziemy do tego, jak stworzyć dobrej jakości zdjęcia z aparatu analogowego, musisz dowiedzieć się, czym właściwie jest ten sprzęt.

Aparat analogowy to klasyczny aparat fotograficzny, czyli urządzenie, które rejestruje obraz, wykorzystując materiał światłoczuły. Najczęściej jest to film fotograficzny zwojowy – slajd bądź negatyw. Niektóre aparaty klasyczne, zwłaszcza te sprzed kilkudziesięciu lat wyróżniają się prostotą. W przeciwieństwie do lustrzanek cyfrowych są pozbawione elektroniki. Ich sterowanie obywa się wyłącznie za pomocą śrubek i sprężynek.

Oczywiście aparaty dzisiejsze, czyli te, które znajdziesz na sklepowych półkach, to modele bardziej zaawansowane pod względem technologicznym – mają wbudowaną lampę błyskową czy wizjer optyczny oraz różne przyciski.

Format aparatu analogowego

W fotografii tradycyjnej wyróżnia się trzy podstawowe formaty. Pierwszy z nich to tak zwany format leikowski, czyli mały obrazek. Aparaty małoobrazkowe tworzą zdjęcia w rozmiarze 36 × 24 mm. Drugi typ to średni format. Aparaty średnioformatowe najczęściej rejestrują obraz w formatach 6 × 4,5 cm, 6 × 6 cm (kwadrat), 6 × 7 cm oraz 6 × 9 cm. Ostatnim rodzajem jest wielki format – 4 × 5”, 8 × 10”, 20 × 24”. Aparaty wielkoformatowe działają na klisze.

Nie każdy format fotografii nadaje się do wszystkiego. Przyjęło się, że w fotografii ulicznej, reportażowej oraz prasowej korzysta się z aparatów małoobrazkowych. Wynika to z tego, że jeden papier fotograficzny wystarcza do wykonania nawet 36 zdjęć. Poza tym małoobrazkowy aparat jest lekki i kompaktowy. Analogowe aparaty kompaktowe z łatwością przetransportujesz w dowolne miejsce, tworząc niezwykłe fotorelacje z podróży.

Sprawdź koniecznie  Rola światła w fotografii – te rzeczy powinien wiedzieć fotograf

Do fotoreportażu, mody portretowej, fotografii dokumentalnej i artystycznej wykorzystywane są najczęściej aparaty średnioformatowe. Ich zdecydowanym plusem jest możliwość pracy na błonie zwojowej.

Aparat wielkoformatowy to ceniony sprzęt w zastosowaniach archiwizacyjnych. Ze względu na duży rozmiar i trudność w obsłudze, robienie zdjęć aparatem analogowym wielkoformatowym wymaga dużego doświadczenia. Najczęściej ten rodzaj kamery służy do archiwizacji ważnych muzealnych zbiorów.

Od czego zacząć przygodę z fotografią analogową?

Chciałbyś zakupić dobrej jakości aparat analogowy? Zdjęcia z wykorzystaniem tego sprzętu wracają do łask. Jaki analog będzie najlepszy dla Ciebie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku wyboru tradycyjnego aparatu na pierwszym miejscu postaw na optykę, zwróć również uwagę na czas naświetlania, zoom oraz jakość wykonania korpusu.

Na początek najlepszą obcą są aparaty małoobrazkowe, które wykorzystują film 35 mm. Możesz zdecydować się na aparat kompaktowy, aparaty dalmierzowe z celownikiem optycznym bądź na prostą lustrzankę.

A może jako początkujący fotograf wolisz średni format? To większe możliwości i lepsza jakość wykonywania zdjęć. Średnioformatowy analog występuje najczęściej w postaci lustrzanek modułowych, które można rozłożyć na poszczególne elementy – obiektyw, korpus, kasetę z filmem, kominek lub pryzmat. Uniwersalność tego sprzętu polega na tym, że możesz mieć więcej niż tylko jedną kasetę na film i wykonywać setki zdjęć. Co więcej, kasetę z filmem zmienisz bez konieczności ukończenia całej rolki.

Wybór odpowiedniego filmu do aparatu

Wiesz już jaki format aparatu analogowego wybrać? Teraz nadszedł czas, żeby kupić odpowiednią kliszę. W przypadku aparatów analogowych wyróżniamy negatywy i slajdy (diapozytywy). Diapozytywy wyróżnia doskonałe nasycenie barw i lepsza ostrość, ale aby to uzyskać, należy je dokładnie naświetlić. Z kolei negatywy są popularne za duży zakres tonalny.

Na samym początku musisz wiedzieć, że im mniej światła będzie w fotografowanym miejscu, tym bardziej czuły film powinieneś zastosować. Właśnie z tego względu, filmy fotograficzne posiadają różną czułość wyrażaną symbolem ISO – od 50 do 3200. Im wartość jest wyższa, tym materiał jest bardziej światłoczuły, czyli możesz korzystać z niego w słabym świetle. Do fotografowania bardzo dynamicznych obiektów polecamy Ci sięgnąć po film wysokoczuły od ISO 400/27. Uniwersalnym wyborem w typowych warunkach oświetleniowych jest film średnioczuły od  ISO 100/21 do ISO 400/27.

Sprawdź koniecznie  Monitor dla grafika i fotografa – czym powinien się charakteryzować?

Teraz skupmy się na filmach kolorowych i czarno-białych, bowiem każdy rodzaj filmu ma swoje przeznaczenie. Jeśli planujesz skupić się na fotografii portretowej, zdjęciach modowych czy fotografii medycznej, zwróć uwagę na filmy Fuji PRO NS bądź Kodak Portra. To wysokoczułe filmy negatywowe, których zastosowanie pozwala uzyskać żywe i naturalne kolory.

W dokumentowaniu codziennego życia np. uroczystości rodzinnych pomogą Ci kolorowe filmy Kodak Gold bądź FujiFilm Superia. Są tanie, łatwo dostępne i cieszą się uznaniem ze względu na jakość gwarantowaną przez liderów branży fotograficznej.

Do uchwycenia piękna krajobrazu i architektury sprawdzi się również ILFORD FP4+ oraz ILFORD HP5+. To najbardziej popularne czarno-białe filmy. Zachęcamy Cię do wypróbowania tych produktów, szczególnie w przypadku, gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z nałogową fotografią i nie wiesz, co wybrać.

Aparat analogowy – zdjęcia na filmie. Dlaczego warto?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, zdjęcia wykonane aparatem analogowym mają w sobie duszę. Samo wywołanie filmu również przynosi wiele satysfakcji, o ile wiemy, jak poprawnie dokonać obróbki zdjęć. W przypadku fotografii cyfrowej nie ma już takiej frajdy.

Robienie zdjęć na filmie zawsze niesie ze sobą pewien element zaskoczenia. Nie możesz zmieniać czułości, masz określona ilość klatek do naświetlenia i nigdy nie wiesz, czego możesz spodziewać się po wywoływaniu zdjęć. I choć większość osób może to uznać za minus, to utrwalenie spontanicznych i niedoskonałych ujęć może przynieść sporo radości i ogrom ciepłych wspomnień.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego tekstu dowiedziałeś się istotnych informacji o aparatach cyfrowych. Analogowy aparat to naprawdę dobry zakup i mimo wciąż pogłębiającej się cyfryzacji, warto robić zdjęcia na kliszy. Zdjęcia z aparatu analogowego to namacalny dowód, który umieścisz w albumie rodzinnym i pokażesz przyszłym pokoleniom.