Dlaczego lodówka buczy? Przyczyny, które warto sprawdzić!

Dlaczego lodówka buczy? Przyczyny, które warto sprawdzić!

Twoja lodówka buczy? Kłopotliwe działanie chłodziarki może oznaczać groźną awarię. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny, gdy lodówka głośno pracuje.

Nowa lodówka buczy – złe wypoziomowanie

Zastanawiasz się, co może powodować głośną pracę nowej lodówki? Przyczyn tego problemu może być wiele. Buczenie lodówki często spowodowane jest nieodpowiednim wypoziomowaniem nóżek. Niedokładne wypoziomowanie lodówki zwiększa poziom generowanego hałasu.

Jak wypoziomować nowo zakupioną lodówkę? Przed przystąpieniem do pracy, koniecznie wyposaż się w poziomice i sprawdź, czy chłodziarka ustawiona jest na równym podłożu. Następnie wyreguluj nóżki tak, aby wszystkie cztery stabilnie stały na podłodze. Nie zapomnij o lekkim odchyleniu lodówki do tyłu. Powinno być ono minimalne – najwyżej kilkumilimetrowe. Upewnij się, że także, czy drzwi lodówki są równoległe do siebie i równo osadzone. Większość modeli ma śruby regulacyjne umieszczone na zawiasach drzwiowych. Dzięki nim dostosujesz wysokość drzwi, tak aby dokładnie przylegały do uszczelek drzwiowych. Sprawdź też, czy uszczelka w drzwiach jest w dobrym stanie. Sparciała i stara może powodować, że ciepłe powietrze będzie wnikać do wnętrza lodówki.

Po czym poznasz, że lodówka jest wypoziomowana? Drzwi chłodziarki będą zamykać się cicho i płynnie – bez konieczności ich dociskania. Ponadto sprzęt będzie stał prosto i stabilnie – nie będzie gibał się w każdą stronę podczas dotykania. Od czasu do czasu sprawdzaj, czy lodówka nie przekrzywiła się. Zrób to zwłaszcza, kiedy przesuwałeś sprzęt w trakcie sprzątania kuchni.

Sprawdź koniecznie  Jaki robot sprzątający wybrać do swojego domu?

Dlaczego lodówka głośno chodzi? Złe umieszczenie sprzętu

Głośne i dziwne dźwięki wydobywające się z wnętrza Twojej nowej lodówki, mogą oznaczać to, że po prostu ustawiłeś sprzęt w niewłaściwym miejscu. Gdzie dokładnie umiejscowić lodówkę?

Wybierz płaską i stabilną powierzchnię bez nierówności. Miejsce powinno być oddalone od źródeł ciepła. Nie może też stać zbyt blisko ściany. Postaw więc chłodziarko-zamrażarkę z dala od kuchenki gazowej bądź elektrycznej, mikrofalówki, piekarnika czy kaloryfera. Wysoka temperatura wokół lodówki utrudnia utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz urządzenia, a to w znaczący sposób zwiększa zużycie energii.

Każda lodówka, czy to marki Bosch, czy Samsung powinna mieć wystarczająco dużo przestrzeni wokół siebie. Przyjmuje się, że odległość od ścianki tylnej chłodziarki do ściany nie powinna być mniejsza niż 5-7 cm. Natomiast, by móc swobodnie otwierać drzwiczki i wyjmować z lodówki artykuły spożywcze, odległość od ścianki bocznej powinna wynosić około 15-20 cm.

Złe umiejscowienie to najczęstsza odpowiedź na pytanie dlaczego nowa lodówka głośno chodzi.

Lodówka brzęczy – awaria agregatu

Dziwny hałas to anomalia, zwłaszcza jeśli Twoja lodówka jest nowa, odpowiednio wyprofilowana i regularnie rozmrażana. Pamiętaj, że raz na kilka miesięcy warto rozmrozić lodówkę, nawet jeśli dysponujemy modelem typu No Frost z funkcją automatycznego pozbywania się szronu i lodu. Może lodówka dziwnie buczy, bo to awaria, a dokładnie zepsuty agregat?

Agregat to bardzo ważna część w lodówce. To właśnie ten element napędza cały układ chłodzący, czyli sprawia, że czynnik chłodzący równomiernie krąży po komorach chłodziarki oraz zamrażarki. Jednym z najczęstszych objawów uszkodzonego agregatu jest właśnie zwiększony poziom głośności sprzętu AGD. Po czym jeszcze poznać, że sprężarka kończy swój żywot? Oprócz głośnej pracy możesz mieć problem z uruchomieniem lodówki bądź jej ciągłym wyłączaniem. Efektem tego są wysokie rachunki za energię elektryczną.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego pralka wydłuża czas i cykl prania? Możliwe przyczyny

Usterka agregatu wcale nie oznacza wysokich kosztów naprawy – może okazać się błahostką. Zazwyczaj jednak naprawa sprężarki jest po prostu nieopłacalna i kończy się zakupem nowego urządzenia zwłaszcza jeśli korzystaliśmy ze kilkunastoletniego sprzętu. Najlepiej skontaktować się z doświadczonym fachowcem, który oceni czy zużyta sprężarka nadaje się do wymiany. Naprawa agregatu może potrwać nawet kilka dni – miej to na uwadze.

Lodówka zaczęła buczeć – uszkodzony wentylator

Hałas dochodzący z lodówki – to może być objaw psującego się wentylatora. Wypaczone bądź pokryte lodem łopatki tego elementu zaczynają o siebie trzeć, przez co lodówka wydaje charakterystyczny zgrzyt. Bardzo często zdarza się, że wentylator wpada w rezonans – zostaje przysłoniętymi produktami spożywczymi i zaczyna drgać. Postaraj się trzymać w lodówce artykuły tak, aby utrzymać odpowiednią przestrzeń między ściankami lodówki a jedzeniem.

Objawów uszkodzonego wentylatora może być wiele. Należy do nich nierównomierne chłodzenie i zaburzenie pracy zamrażalnika. Oblodzony wentylator wcale nie oznacza wymiany uszkodzonego elementu i wezwania fachowca. Wystarczy rozmrozić cały sprzęt. Usunięcie nadmiaru lodu to klucz do pozbycia się problemu. 

Przeciążenie lodówki – objaw jej hałasu

Jednym z objawów hałasu wydobywającego się z lodówki jest jej przeciążenie. Co w tym przypadku zrobić? Wystarczy odłączyć sprzęt od zasilania, rozmrozić wnętrze chłodziarki i zamrażarki, czyli pozbyć się nagromadzonego lodu oraz szronu. Nie przesadzaj z przechowywaniem w lodówce dużej liczby produktów spożywczych. Jakie artykuły powinny być trzymane w lodówce? Przede wszystkim nabiał, owoce i warzywa, wędliny oraz mięso. Nie ma potrzeby, aby w chłodziarce przechowywać miód, oliwę z oliwek, cebulę, ziemniaki czy chleb.

Głośna praca urządzenia – co jeszcze może być przyczyną hałasu?

Awaria kompresora, nieprawidłowe ustawienia lodówki w stosunku do podłoża czy uszkodzony układ chłodniczy. To może być powodem tego, że lodówka buczy po zamknięciu drzwi. Jeśli to nie jest przyczyną, zwróć uwagę na uszczelki w drzwiach lodówki, które mogą szybko się zużywać. Wymiana na nowe może zniwelować hałas.

Sprawdź koniecznie  Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Poznaj powody

Zakamieniony elektrozawór kostkarki – to również może być przyczyną. Zawór ten otwiera się w momencie, gdy kostkarka pobiera wodę. Z biegiem czasu w jego wnętrzu gromadzi się kamień, utrudniając przepływ wody, a to sprawia wrażenie, że lodówka buczy.

Mamy nadzieję, że dzięki nam już wiesz, dlaczego lodówka buczy. Normalny i dopuszczalny hałas lodówki powinien oscylować w granicach 45 dB. Jeśli jest większy, należy to sprawdzić, być może lodówka została źle ustawiona, a może problem leży gdzieś indziej.