Prosty sposób na zgranie zdjęć z aparatu na komputer

Prosty sposób na zgranie zdjęć z aparatu na komputer

Jeśli chcesz korzystać z aparatów fotograficznych lub już to robisz, zgrywanie zdjęć na komputer czy inne dyski są częścią Twojej codzienności. Umiejętne przesyłanie danych ułatwi Ci dalsze działania. 

3 kroki przed rozpoczęciem zgrywania zdjęć

Zapełniona karta pamięci w momencie, kiedy chcesz robić nowe zdjęcia to nic przyjemnego. Do tego zgrywanie zdjęć na inny nośnik niż aparat sprawi, że przechowywać będziesz swoje dzieła w bezpiecznym miejscu. Kopiowanie zdjęć i filmów z aparatu to prosty proces. Dowiedz się, jak sprawić by Twoje pliki nie uległy zniszczeniu i pozostały z Tobą przez wiele lat.

Aby zgrać zdjęcia z aparatu, zacznij od zrobienia sobie miejsca i przygotowania przestrzeni na laptopa i aparat. Brak chaosu podczas czynności ułatwi Ci cały proces i sprawi, że szybko prześlesz pliki. Pierwszym elementem, o który należy zadbać, jest odpowiedni kabel. Producenci aparatów dostarczają je często z kablem USB, służącym do połączenia z komputerem. Upewnij się, że masz go w swoim domu, oraz że pasuje do Twojego sprzętu. Jeśli nie – zakup odpowiednią wersję. W przypadku niektórych aparatów może być również możliwe zastosowanie czytnika kart pamięci, który umożliwia podłączenie karty SD bezpośrednio do komputera. Współcześnie istnieją różne wersje kart – oprócz klasycznych znajdziesz też microSD, SDHC czy SDXC, więc warto sprawdzić, jaki wariant się posiada i czy jest kompatybilny z nośnikiem.

Drugim krokiem jest włączenie obu sprzętów. Może być to kluczowe, aby prawidłowo importować zdjęcia, ponieważ niektóre aparaty potrzebują być uruchomione w trakcie procesu. Kiedy upewnisz się, że wszystko jest włączone, użyj dołączonego do zestawu kabla do portu USB w komputerze i jesteś gotowy, aby rozpocząć przesyłanie. Powinno zadziałać to niezależnie od tego czy posiadasz oprogramowanie i system Windows, czy inne warianty.

Sprawdź koniecznie  Jaki aparat do nagrywania filmów? Kompleksowy poradnik

Sposoby przesyłania zdjęć do komputera

Kiedy sprzęty prawidłowo się połączą, wybrać należy na ekranie aparatu transferu danych. Tryb odpowiadający za przesyłanie plików powinien być widoczny i łatwy w znalezieniu, chociaż może się różnić w zależności od modelu.

Na komputerze należy odnaleźć ikonkę swojego aparatu. Powinien być on widoczny jako osobne urządzenie lub dysk wymienny. Kliknij go dwukrotnie, aby otworzyć zawartość aparatu. Na laptopie przejdź następnie do stworzenia folderu, do którego prześlesz zdjęcia – lub wybierz już jakiś posiadany i otwórz go.

Aby wybrać zdjęcia, zaznaczyć możesz konkretne pozycje lub cały folder z aparatu i prawym przyciskiem myszy kliknąć go, a następnie wybrać opcję kopiuj i w wybranym folderze na laptopie opcję wklej. Prostym sposobem na tę samą czynność jest także przeciągnięcie i opuszczenie w folderze docelowym wybranych elementów. Pliki automatycznie zostaną skopiowane do tego miejsca i powinny wyświetlić się na ekranie. Te proste czynności pozwolą Ci cieszyć się swoimi zdjęciami na ekranach posiadanych sprzętów bez obaw o ich utratę.

Bezprzewodowo czy na kablu?

Istnieje kilka sposobów na to jak skopiować zdjęcia z aparatu do komputera. Możesz zrobić to klasycznie za pomocą kabla dołączanego do złącza, po którym będą udostępniane. Jest to intuicyjna opcja, przy korzystaniu z aparatów cyfrowych, ale nie jedyna.

W niektórych wersjach istnieje także możliwość bezprzewodowego wysyłania za pomocą Bluetooth. Ta technologia w prosty sposób daje szybką możliwość importowania zdjęć do innych urządzeń. Oprócz niej istnieją też warianty korzystające z łączności WiFi, przez co elementy wysyłać można nawet e-mailem, co może być przydatne szczególnie w sytuacji, kiedy nie spodziewałeś się i nie sprawdziłeś tego, że aparat ma pełną kartę pamięci.

Niezależnie więc od sytuacji, w której się znajdziesz – współczesne technologie pozwalają na szybkie i wygodne kopiowanie danych z aparatu na inne urządzenia.

Sprawdź koniecznie  Aparat do fotografowania ptaków – jaki wybrać? Fotografia dla każdego

Jak zakończyć importowanie?

Proces przegrywania zdjęć może trochę potrwać, jeśli posiadasz na urządzeniu wiele elementów. Dlatego ważne jest, aby wytrwać w cierpliwości i nie przerywać rozpoczętego już działania. Zerwanie łącza może powodować uszkodzenie plików czy chaos w danych, które nie do końca zostaną skopiowane. Dlatego sprawdź, czy nie odłączasz aparatu lub nie wyciągasz karty pamięci w trakcie transferu, aby uniknąć utraty danych.

Proces transferu może potrwać różną ilość czasu, dlatego dobrze jest wiedzieć, że się go ma, zanim rozpocznie się działanie. Zależny jest on od ilości i rozmiaru przesyłanych zdjęć. Poczekaj, aż wszystkie pliki zostaną przekopiowane na komputer. Następnie, kiedy masz pewność, że dane się przegrały, wystarczy wyciągnąć kabel i zakończysz proces transferu.

Istotne jest, aby czytać komunikaty, które mogą pojawić się w trakcie kopiowania i działać według tego, co będą przekazywać. Może to często uprościć całość działania i skrócić czas potrzebny na wszystkie czynności.

Po zakończeniu całości procesu sprawdź swoje zgrane zdjęcia i filmy, znajdujące się na komputerze. Upewnij się, że elementy otwierają się, a folder posiada pełen komplet danych. Przydatnym krokiem może być także wykonanie kopii zapasowej na osobnym, zewnętrznym dysku lub w chmurze czy banku pamięci np. Dropbox.

Przegrywanie zdjęć już nigdy nie będzie trudne

Czynności związane z przesyłaniem danych mogą wydawać się trudne i skomplikowane dla początkujących użytkowników zarówno aparatów, jak i komputerów. Jednak wszystko po paru próbach staje się rutyną i prostym do wykonania zadaniem. Każde urządzenie nieco się różni, jednak mając już doświadczenie w jakiejkolwiek obsłudze, będziesz czuć się pewniej, a ewentualne rozterki skonsultować możesz z informacją czy obsługą klienta, w miejscu, gdzie kupowałeś produkty.

Jednak przenoszenie zdjęć na komputer to po poznaniu prostych pierwszych kroków, intuicyjny i szybki proces, z którym sobie poradzisz. Do tego jest to kluczowy element, jeśli chce się kontynuować fotografowanie. Znając zasady kopiowania i podłączania sprzętu bez problemu zadbasz także o bezpieczeństwo swoich danych i zasobów cyfrowych.